Podle čeho volit prezidenta?

28. prosinec 2012 | 06.40 |
Podle čeho volit prezidenta?
V článku "Teorie her jako bojové" umění, viz:
jsem zmínil, že i k tak konkrétní a společensky významné otázce, jakou je, v koho vložit naděje při první občanské volbě prezidenta, lze využít dobrou teorii. Tedy uživatelsky upravenou (do podoby bojového umění) teorii her.
Hlavním problémem současnosti (a jsem přesvědčen jak o tom, že se jedná o hlavní problém, tak i o tom, že lze dokázat, že se jedná o hlavní problém) je vliv struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Přesněji to, že u nás došlo k penetrování a ovládnutí institucionálního systému těmito strukturami, což podvazuje ekonomický růst, vede k tomu, že místo skutečných reforem se prosazují pseudoreformy zvrhlé v tunely, vytváří řadu bezpečnostních rizik. Víme, jak tyto struktury působí, podrobněji viz:
Když už máme možnost přímé volby, tak bychom měli zvolit toho prezidenta, který:
- Nepodlehne působení struktur založených na vzájemném krytí lumpáren.
- Bude schopen v rámci svých možností omezovat jejich vliv.
Oba aspekty jsou si podobné, ale přece se jen se trochu liší. Jsou například lidé, kteří si o sobě rádi dělají iluze, čímž se snadno stávají manipulovatelnými. A jsou lidé, kteří zase nechtějí vidět to, co se děje a žijí v iluzi o společenské realitě.

Ti první mají tendenci stát se nástrojem struktur založených na vzájemném krytí lumpáren. Ti druzí nejsou schopni využít možnosti, které mají, k omezování jejich vlivu.

Který z kandidátů je z uvedeného hlediska nejvhodnější? Odpověď na tuto otázku vůbec není jednoduchá. A pro mě osobně zvlášť. Některý totiž bude s velkou pravděpodobností zvolen. A nejsem si jist, zda to bude právě ten, který vyhovuje kritériím, o nichž hovořím. Navíc některé z kandidátů dobře a osobně znám. Nechci si to s žádným z nich rozházet a ještě víc si nepřeji, abych neměřil všem rovným metrem Přesto však aspoň některé náměty:
- To, že se někdo ještě "nenamočil", neznamená, že by byl dobrým prezidentem. Struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad jsou velmi rozvětvené a mocné. Disponují velmi intimními údaji, na základě kterých lze kdekoho vydírat. Kdo byl "v první linii" bývá kontaminován jejich působením, kdo v ní nebyl, může se velmi snadno stát jejich obětí.
- Dobrý prezident by za sebou měl mít poctivě vedený boj proti mafiím, chobotnicím a podobným vnějším projevům těch struktur, o nichž hovořím. A měl by ukázat, že dosáhl alespoň dílčích výsledků. Pokud se jen "po daliborovsku" chvástá, že obrazně řečeno "uchopí ostrý meč", lze v jeho schopnosti a poctivost věřit asi jako v tu Daliborovu.
- Velmi diskvalifikující jsou pro přijatelného kandidáta na prezidenta jakékoli případy, které dokládají, že se někdy dostal do situace, kdy někdo v jeho dosahu byl potrestán za odhalení lumpáren, zatímco lumpové zvítězili. A nezjednal nápravu, přesto, že mohl. Pokud toto považuje za normální a nevzal si z toho poučení, pokud toto považuje za "schopnost obstát jako politik", tak toho určitě nebrat.
- Důležitým aspektem jsou reálně doložené vazby na politické strany ovládané strukturami založenými na vzájemném krytí lumpáren a jeho doložené postoje k situacím, kdy se vztahy mezi příslušnými politickými stranami a strukturami založenými na vzájemném krytí obnažily. Jak se choval? Na čí straně stál? Zlehčoval a omlouval to, co se dostalo na veřejnost, nebo naopak důsledně požadoval nápravu i za cenu ohrožení vlastní pozice?
- S tím souvisejícím aspektem jsou i další případné a doložené vazby na struktury založené na vzájemném krytí, které se dostaly na veřejnost.
Tak už víte koho volit? Já ještě nejsem zcela rozhodnut. Některé kandidáty jsem už vyloučil. Jsem si prakticky jist, že již v tuto dobu jsou pouhou loutkou (a tudíž ani ne figurkou) ve hře, ve které mají navrch struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Váhám mezi těmi, kteří mohou v době, která nebude snadná, aspoň trochu obstát. A přinést aspoň trochu víc užitku než škod.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Podle čeho volit prezidenta? katka* 28. 12. 2012 - 07:50