Zeman a svoboda projevu

13. březen 2013 | 10.26 |

Toto všechno je Zeman. Neidealizuji si jej. Osobní tragédie však je, když jej někdo chce okopávat a sám spadne hodně hluboko pod jeho úroveň.

Podařilo se to novinářům, kteří sepsali petici na ochranu svobody projevu. O jejich kvalitách svědčí již to, že ve své petici doslova uvádějí:"Uplatňuje (tedy Zeman) vůči  "podstatné části médií " princip kolektivní viny ".

To je logický rozpor. Kolektivní vina by byla, pokud by řekl výslovně "všechna média". Pokud někdo řekne "podstatná část médií", nemůže být obviněn z uplatňování kolektivní viny. Jsou to smutné konce některých původně dobrých novinářů či publicistů.

Pro úplnost uvádím obě nejdůležitější pasáže (Zemanova z jeho projevu a reakce na ni v petici):

Zeman řekl:  "Za třetí ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí. Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu, mně připomínají Čapkovu definici literárního kritika. Jako člověka, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl. "

Petice na jeho výrok reaguje takto:  "Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči  "podstatné části médií  " princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat, nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky." "

Moje poznámka:

Domnívám se, že selhání novinářů, kteří iniciovali a sepsali, příp. podepsali petici, je jasně definovaného typu. Je to typický případ skupinové konformity (groupthink) coby nemoc z povolání těch, kteří se vyvoláváním skupinové konformity (místo seriózní novinářské práce) od určité doby začali živit.

Ke skupinové konformitě viz mj.:

http://radimvalencik.pise.cz/120-thbu-skupinova-konformita-20-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/121-thbu-skupinova-konformita-20-2.html

http://radimvalencik.pise.cz/122-thbu-skupinova-konformita-20-3.html


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zeman a svoboda projevu kerria 13. 03. 2013 - 11:56
RE(2x): Zeman a svoboda projevu radimvalencik 13. 03. 2013 - 12:11