2012: Od kradení "v malém" ke kradení "ve velkém"

25. prosinec 2012 | 06.32 |

2012: Od kradení "v malém" ke kradení "ve velkém"
Současnou situaci bychom mohli nejlépe charakterizovat jako postup od kradení "vmalém" (v rozsahu desítek až stovek milionů zejména formou předražených zakázek, včetně defraudace eurofondů) ke kradení "ve velkém" (v rozsahu desítek až stovek miliard formou kvazireforem typu tzv. penzijní reformy). Nyní vyústil tento proces do krize, která bude mít ještě několik vrcholů i útlumů, ale celkové vyhrocování situace je již nevratným procesem.
Uvedený proces probíhá v logice geneze struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, viz:
Původně byly připravovány tři velké tunely:
- Tzv. ekologické zakázky.
- Tzv. církevní restituce.
- Tzv. penzijní reforma.
(Označení "tzv." je na místě, protože ve všech třech případech jde úplně o něco jiného, než vyjadřuje klamavé označení.)
Všechny tři tunely prosazoval M. Kalousek. Ten věděl, že peníze z kradení "v malém" jsou nedostačující pro reprodukci toho typu struktur založených na vzájemném krytí lumpáren, na jejichž zrodu se podílel a ve kterých v logice věci zaujal místo významné figurky schopné do značné míry reflexe vlastní pozice. Pro udržení svého postavení a z hlediska logiky, kterou se více či méně spontánně ubírá globální restaurační proces, to bylo adekvátní řešení situace, které nabízelo dlouhodobější perspektivu přežití příslušného typu struktur založených na vzájemném krytí. Věděl mj., že kradení "v malém" se bude muset omezit a že ten, kdo se ho dopouští nyní, je již velmi zranitelný. Když ne hned, tak po několika málo letech. Jenže věci se začaly vyvíjet jinak.
Tzv. ekologické zakázky zarazil již P. Nečas. Snad tehdy měl ještě chuť, rozum i sílu nepřeměnit se v pouhou figurku ve hře, která pro všechny, co se do role figurky nechají vtáhnout, dopadne hodně špatně. Tzv. penzijní reforma skončí fiaskem - to, co se podaří vytáhnout z důvěřivců, bude mizivé procento toho, co bylo očekáváno. A tak se povedl jen jeden ze tří tunelů - tzv. církevní restituce. Ovšem za cenu vyvolání obrovského veřejného rozhořčení. To podvazuje tunelářům ruce. Lze si snadno spočítat, že lidé budou velmi pozorně sledovat, co a jak se bude "vracet". Již za rok to budou mít černé na bílém. A to bude v době, kdy se začne rozjíždět volební kampaň do "velkých" voleb (tj. do voleb, v nichž se bude rozhodovat, kdo sestaví budoucí vládu a jaká tato vláda bude).
Mimo jiné - právě vzhledem k poslednímu z toho, co uvádím, se velmi obávám, zda v příštím roce bude vývoj "v normálu". Zda se někdo nepokusí o nějaký hodně velký exces. Očekávaný vývoj ekonomiky, nálad lidí, start volební kampaně - a k tomu nastavení zrcadla současné vládě v podobě toho, jak proběhly církevní restituce, to je něco, čemu se možná někdo z těch, co tahají za nitky struktur založených na vzájemném krytí lumpáren, pokusí zabránit. Zoufale i brutálně současně. Ovšem i vynalézavě, takže buďme připraveni.
Rol 2012 ukázal následující:
- Kradení "postaru" a "v malém" v původní podobě, tedy formou použití funkce získané přímo či nepřímo "ve svobodných volbách" k plenění dobytého území (jak to v souvislosti s K. Peake celkem výstižně uvedl sám premiér), již není tak jednoduché jako dřív.
- Přechod ke kradení "ve velkém", mj. zásluhou bdělosti velké části veřejnosti, neprošel tak, jak bylo plánováno.
Co nás tedy čeká v roce 2013?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 2012: Od kradení "v malém" ke kradení "ve velkém" václav leinweber 25. 12. 2012 - 09:24