(71.249) Hra: Co přinesl 4.2.2014 – Superaféra 237

8. únor 2014 | 08.00 |


O tom, kam až zašla a ještě může zajít hra o Ukrajinu přineslo 4.2.2014 jasnou zprávu Aktuálně.cz:

Polské sympatie k ukrajinské opozici ochabují. Až dosud ji přitom Poláci mocně podporovali - a snažili se za ni lobbovat i ve světě. Podrážděné reakce v Polsku vyvolalo prohlášení ukrajinského nacionalisty Andrije Tarasenka z uskupení Pravý sektor. Ten řekl, že Polsko by mělo Ukrajině vrátit část území. Zpochybnil také polské oběti krvavé řeže banderovců na Volyni během druhé světové války. "Máme vůbec takové Ukrajině pomáhat?" ptají se teď pohoršeně některá média v reakci na rozhovor, který minulý týden otiskl list Rzeczpospolita. Polský bulvární deník Fakt označil prohlášení ukrajinského opozičníka za "šokující zprávy z Majdanu". "Nenecháme Polsko ukrajinským fašistům," napsal s tím, že obyvatele Přemyšli, Chelmu, Sanoku a několika dalších měst podobná prohlášení děsí. V článku neopomněl zdůraznit, že vládní budovy na Ukrajině obsazují banderovci s vlajkami Ukrajinské povstalecké armády, která má na svědomí životy desítek tisíc Poláků. "Jsme solidární s Ukrajinci, kteří bojují za svobodu, protože sami jsme o ni bojovali. Nacionalistů se ale bojíme. Nesmí se bagatelizovat, obzvlášť ne teď," cituje Fakt jednoho z místních obyvatel. V případě rozdělení Ukrajiny by se tisíce stoupenců kontroverzního nacionalistického vůdce Stepana Bandery, obviňovaného z kolaborace s fašisty, mohly domáhat historických území, z nichž byli Ukrajinci po druhé světové válce vyhnáni, připomíná deník. Podle Tarasenka "by bylo spravedlivé, kdyby se půda, na které Ukrajinci žili tisíce let, vrátila k Ukrajině". Jako zástupce organizace Tryzub (česky trojzubec), která je nejvýraznější součástí nacionalistické formace, zároveň upozornil, že má na mysli Přemyšl a několik dalších okresů v oblasti někdejší Haliče. Tarasenko, který se k banderovcům otevřeně hlásí, dodal, že navrácení by se mělo dosáhnout "diplomatickou cestou". Tvrzení o tom, že Bandera podnítil řež na Volyni, kde podle polských historiků zahynulo více než 100 000 Poláků, jsou prý "nesmysly a lži". Jedná se přitom o jednu z nejtragičtějších etap polsko-ukrajinských dějin. Zahynuly tam při ní i desítky tisíc Ukrajinců, stovky Čechů i tisíce Židů. Tisková služba Pravého sektoru se později snažila prohlášení svého zástupce zmírnit. S tím, že jeho slova byla vytržena z kontextu. "Ukrajinci zabíjeli Poláky. Poláci zabíjeli Ukrajince. Je to společná tragédie obou národů," uvedla v prohlášení. Dodala, že "územní nároky za současné situace jsou nemístné". Vůči rozhovoru s Tarasenkem se vymezili i zástupci ukrajinské menšiny v Polsku a polští politici.

Nelíbil se jim nejen obsah, ale i forma, jakou radikál své "poselství" předal. "Deník (Rzeczpospolita) nepostupoval profesionálně. Měli jasně vysvětlit, že jde o krajní radikály," uvedl pro Radio Svoboda poradce polského prezidenta Henryk Wujec. Mimo Tryzubu do Pravého sektoru patří například organizace Ukrajinský vlastenec (Patriot Ukrajiny), Bílé kladivo (Bilyj molot), UNA-UNSO, která vznikla po rozpadu SSSR a jejíž členové se účastnili ozbrojených konfliktů v Podněstří, v  Abcházii nebo v Čečensku, ale také skupina fotbalových fanoušků Dynama Kyjev nebo váleční veteráni, kteří za sovětskou armádu bojovali v Afghánistánu.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=800833

Protože jsem v článku uveřejněném před pěti dny a v předešlém pokračování tohoto seriálu podrobně rozebral hry, které se o Ukrajinu hrají, včetně důvodů, proč se v některých hrách vsází na vybuzení sil krajního nacionalismu a historického atavismu, odkážu jen na tento rozbor:

http://radimvalencik.pise.cz/1025-nebezpecna-hra-o-ukrajinu-a-kdo-je-za-ni.html

K tomu jen uvádím ještě jednu zprávu ze4.2.2014, která dokumentuje, jak primitivní chápání současného dění mají některé "osobnosti veřejného a kulturního života" (poplatné základnímu ideovému paradigmatu, na bázi kterého dochází k uplatňování vlivu struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatýchzásad):

Hlavní město Praha odmítá návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Usnesli se na tom v úterý pražští radní, oznámil primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Je pro mě absurdní, že by právě prezident Janukovyč měl přistát na Letišti Václava Havla," uvedl Hudeček. Pokud podle primátora ukrajinský prezident přiletí, město na tom nebude participovat a nepozve ho například na Staroměstskou radnici. "Apelujeme na ukrajinské orgány, aby neperzekvovaly své občany," dodal Hudeček. Proti návštěvě ukrajinského prezidenta se vymezila i řada osobností kulturního a politického života. Vyzvaly prezidenta Miloše Zemana, aby návštěvu zrušil. Na Ukrajině již několik týdnů protestují demonstranti proti vládě.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/326609-praha-odmita-navstevu-janukovyce-a-nechce-s-ni-mit-nic-spolecneho.html

Informaci o další události z 4.2.2014, která stojí za zaznamenání, přinesl iDNES.cz:

Ve vládní koalici se hned po vzniku vlády objevil problém. Část poslanců ČSSD připravuje návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce. Předložit by ho mohli v příštích týdnech. Podle poslance Jeronýma Tejce je jednou z variant i dočasné moratorium na vydávání církevního majetku. Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD a účastník neúspěšného pokusu o svržení Bohuslava Sobotky, nyní přišel s nápadem, který by znamenal pomalejší vydání nebo i moratorium na předání majetku církvím. Koaliční lidovci však dlouhodobě změny restitucí, pokud nebudou domluveny s církvemi, odmítají a záležitost považují za uzavřenou. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák iDNES.cz řekl, že na klubu o církevních restitucích a o možnosti prodloužit lhůtu pro posouzení žádostí byla řeč, ale že se na tom poslanci sociální demokracie neshodli. O návrhu, který by ztížil církvím cestu k majetku a mohl by i zkomplikovat vztahy ve vládní koalici, v úterý ve Sněmovně mluvil poslanec Jeroným Tejc, který nepatří do Sobotkova stranického křídla. Tejc se také účastnil schůzky v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, která předcházela neúspěšnému pokusu o svržení Bohuslava Sobotky z čela ČSSD. A pak přišel o místo v čele poslaneckého klubu, kam místo něj strana zvolila Sklenáka. "Teď je to šest měsíců, ale my bychom to prodloužili, lhůtu na vydání, na posouzení toho vydání na rok," řekl ČTK Tejc. Podle něj je současná lhůta na posouzení tisíců žádostí velmi krátká a navíc o nich rozhoduje jediný orgán - Státní pozemkový úřad. Sociální demokracie, která se věcí v úterý zabývala na poslaneckém klubu, se dlouhodobě zasazuje o úpravu církevních restitucí. Spolu se zástupci hnutí ANO také vyjednává s církvemi a náboženskými společnostmi. Ty ale tvrdí, že nevidí k věcné úpravě podoby restitucí důvod. Církvím ji garantuje jak zákon, tak smlouvy, které s nimi za Českou republiku podepsal expremiér Petr Nečas. Podobu církevních restitucí potvrdil navíc i Ústavní soud, když odmítl stížnost proti nim. "Byla by to věc, která by podle mého názoru nemusela vadit koaličním partnerům včetně KDU-ČSL, protože bychom pouze umožnili státu skutečně přesně zkontrolovat to, zda vůbec ti, kdo žádají o vydání majetku, splňují kompletní požadavky," prohlásil přitom Tejc o návrhu, za nímž stojí například také Jaroslav Foldyna. Ten dlouhodobě patří k levicovější části strany, pro kterou by přijatelnější než spolupráce s lidovci byla dohoda s komunisty.

Viz: http://zpravy.idnes.cz/cast-cssd-zada-prodlouzeni-lhuty-pro-vydavani-majetku-cirkvim-p7e-/domaci.aspx?c=A140204_163721_domaci_kop

Jedná se o naprosto logický požadavek, mj. proto, že řada žádostí, které instituce různých církví podaly, byla nejen neodůvodněných, ale budila i podezření z pokusu o podvod. Proto by měl být postup státu a příslušných státních institucí nanejvýš obezřetný. Kdo tuto obezřetnost zpochybňuje, nemusí mít vždy čestné úmysly.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.249) Hra: Co přinesl 4.2.2014 – Superaféra 237 ondrey 08. 02. 2014 - 21:59