(71.243) Hra: Co přinesl 29.1.2014 – Superaf. 231

2. únor 2014 | 08.00 |

Překvapení přinesl ve středu 29.1.2014 standardní slavnostní obřad jmenování nové vlády prezidentem ČR. Nejdříve připomenu příslušnou zprávu (která ovšem nemůže nahradit šok, který měli všichni ti, co událost sledovali v přímém přenosu od času 11 minut 30 vteřin pořadu, musí se to vidět):

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/260229-zeman-jmenoval-novou-vladu-sobotkovi-vycinil-za-chyby-v-dopise/

Zde již je méně dramatická podoba zprávy dle Novinky.cz:

Česko má více než tři měsíce od voleb novou vládu. Ministry Sobotkova kabinetu v Trůnním sále na Hradě slavnostně jmenoval prezident Miloš Zeman. Prezident novému kabinetu popřál ke jmenování a hned vzápětí vyčetl premiérovi, že měl v dopise, který obsahoval návrh na jednotlivé kandidáty, šest chyb. Podle Zemana Sobotka zkomolil jména Mariana Jurečky a Richarda Brabce nebo zaměnil resort zdravotnictví za ministerstvo zemědělství. "Jmenovat dva ministry zdravotnictví je sice zajímavá idea, ale domnívám se, že by zemi poněkud neprospěla," neodpustil si Zeman. "Milý pane premiére, šest chyb v 1,5stránkovém dokumentu je poměrně dost a ne zcela svědčí o profesionalitě, kterou bychom si všichni od této vlády přáli," dodal prezident, který se sám párkrát v projevu přeřekl. Prezident dále vyzdvihl důležitost služebního zákona a vyzval vládu, aby ho přijala za svou prioritu. Jedině tento zákon podle Zemana zabrání politickým trafikantům, aby vytlačili ze státního aparátu odborníky. Připomněl také, že Česká republika je poslední zemí EU, která služební zákon nemá. "Jsem přesvědčen, že to bude právě tato vláda, která uvede služební zákon v plnou účinnost," reagoval premiér s tím, že by zákon rád viděl v platnosti od začátku příštího roku. Po jmenovacím aktu se sedmnáctičlenný kabinet přemístil do Strakovy akademie, kde je přivítal odcházející premiér Jiří Rusnok. Sobotka ocenil to, jak Rusnokův kabinet spravoval zemi posledního půl roku a připomněl, že úřednická vláda nastoupila do funkce v době značné nestability.

"Děkuji Jiřímu Rusnokovi za to, co pro Českou republiku ve funkci premiéra vykonal," řekl Sobotka. Na prvním jednání by se vláda měla zabývat mimo jiné přípravou legislativního plánu a programového prohlášení. Ministři by se mohli dohodnout také na tom, kdy požádají Sněmovnu o důvěru. Podle designovaného premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se tak mohlo stát v polovině února.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=800496

Bylo by zajímavé, co by se stalo, pokud by M. Zeman jmenoval vládu přesně tak, jak mu ji B. Sototka navrhl? To by byla zajímavá zápletka. Tady bylo na straně M. Zemana dost velkorysosti. A současně si vytvořil precedent pro porušování Ústavy ČR v "nutných případech". Toto nikomu z komentátorů (ani B. Sobotkovi) rovněž nedošlo.

Není to asi dobrý začátek. Pokud bude vláda podávat další výkony tímto způsobem, může dojít k podobným "administrativním pochybením", s nimiž již máme zkušenosti a které stojí desítky i více miliard. Je otázka, zda jde o "náhodný úlet", nebo o projev toho, kam vede politika ve stylu rozdělování prebend a pašalíků nekompetentním lidem. Dost mě překvapilo, že se našlo dost osob na Facebooku, které tento šlendrián obhajovaly.

Ještě horší je, jak celou záležitost zlehčil B. Sobotka. Zdá se mně, že si vůbec neuvědomuje vážnost svého úřadu. A komplicové z jeho vlády pak patrně nechápou, co znamená latinské "litera, scripta, manet", tj. jaký je naprosto rozdíl mezi přeřeknutím a chybami v dokumentu zásadního významu. Zde je zpráva popisující reakci zástupců Sobotkovy vlády:

Premiér Bohuslav Sobotka přiznal, že chyby v dopisu s navrženými ministry, který doputoval k prezidentovi Miloši Zemanovi, jenž si na toto konto neodpustil při středečním jmenování vlády popíchnutí, vznikly v Lidovém domě. Podle premiéra Bohuslava Sobotky vznikal dopis, který obsahoval mimo jiné špatná jména ministrů, na sekretariátu sociální demokracie. "Dopis vznikal v sekretariátu v Lidovém domě. Nevznikal bohužel ještě na úřadu vlády. Předpokládám, že pokud by ho zpracovával zdejší odbor vládních agend, tak že by tam formální chyby nebyly." Upozornil ale, že součástí dopisu byla i lustrační osvědčení jednotlivých ministrů, kde byla jména uvedena správně. "Pan prezident je znám jako člověk, který si bonmot nemůže odpustit v žádné situaci. Vnímám to jako jeden z jeho bonmotů," komentoval Sobotka Zemanovo popíchnutí. Připomněl ale pořekadlo "co se škádlívá, rádo se mívá", podle kterého očekává, že vztahy mezi prezidentem a vládou budou v tomto duchu. Novým ministrům se popíchnutí, které prezident Miloš Zeman adresoval premiérovi kvůli chybám v dopise s návrhem kandidátů, příliš nezamlouvá. Hlavě státu připomněli, že chyby se nevyhýbají nikomu. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) to hlava státu mohla přejít. Babiš přiznal Právu, že ho zaskočilo, když prezident pronesl větu: "Obdržel jsem dopis předsedy vlády obsahující návrhy na jednotlivé kandidáty. Ve třech případech jsem se rozhodl těmto návrhům nevyhovět." Zeman si dopis s chybami ve jménech ministrů ponechal devět dní. "Pan prezident to mohl přejít. Pan premiér má už tak dostatek stresu," řekl Právu Babiš. Podobně reagoval i ministr dopravy Antonín Prachař (za ANO), který upozornil na Zemanovo dřívější přeřeknutí. "Pan prezident také avizoval jmenování vlády 17. listopadu a chyby se dějí bez rozdílu postavení," sdělil Právu. Kvůli stejnému lapsu si do prezidenta šťouchl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Myslím, že to nemuselo být, každý děláme chyby. Jsem ale rád, že nakonec vláda nebyla jmenována v listopadu, jak pan prezident před 14 dny omylem říkal," řekl Právu Jurečka. "Bylo to pro nás nepříjemné, nikdo jsme neviděli, co se děje, je to problém toho pracovníka úřadu vlády, který to přepisoval a nasekal tam tolik chyb," popsal nestandardní situaci ministr školství Marcel Chládek. Ten Právu řekl, že se v jedné chvíli bál, že ho prezident skutečně nejmenuje. "Musím se přiznat, že jsem si v tu chvíli otevřel desky, jestli tam vůbec jmenovací dekret je. Otevřel jsem je ale obráceně, takže jsem nic neviděl a myslel jsem si, že jmenován opravdu nebudu," řekl Právu Chládek. Ostatní ministři byli zdrženlivější. "Bylo to stanovisko pana prezidenta, nic víc, ani míň," napsal Právu ministr vnitra Milan Chovanec. "Nehrklo ve mně, jen to mohlo být o chlup velkorysejší," reagoval ministr průmyslu Jan Mládek. "Říkal jsem si, kdo má toho Černého Petra v deskách, kdo tam má napsáno ‚nejmenuji‘," řekl Pavel Bělobrádek.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/326024-chyby-v-dopisu-vznikly-u-cssd-priznal-sobotka.html

(P. S.: Pokud v mém textu najde někdo nějaké chyby, tak proto, že jsem v časové tísni a nepíšu dokument zásadního významu.)

V Ukrajině 29.1.2014 hrála opozice hru, kterou by bylo možné nazvat "Dilema: Tlačit na pilu, nebo nevypouštět Džina z láhve?". Zatím se přidává spíše k druhé alternativě a ne zcela si uvědomuje dosah toho, kam vývoj zajde a kdo tím sleduje své zájmy. Zde je monitor událostí dle Aktuálně.cz:

Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle vnímá poslední vývoj na Ukrajině pozitivně. ČTK ale řekl, že teprve blízká budoucnost ukáže, zda úterní odstoupení vlády premiéra Mykoly Azarova a rozhodnutí parlamentu zrušit nedávno přijaté zákony omezující občanské svobody, byly osamocené kroky, či skutečné vykročení ke konci krize v zemi.

Na Putinův apel, aby ruská vláda urychleně splnila ekonomické dohody s Ukrajinou,  reagoval premiér Dmitrij Medveděv. Podle agentury ITAR-TASS namítl, že dohody bude možné smysluplně realizovat, až bude jasné, "jaký bude ekonomický kurz nové vlády, kdo v ní bude pracovat a jakých pravidel se budou držet". "To je rozumné. Počkejme tedy na vytvoření nové ukrajinské vlády," reagoval Vladimir Putin.

Ani na straně prezidenta, ani na straně opozice, která táboří na Majdanu. Bohdan Danylyšyn, nejznámější ukrajinský exulant v Česku, má výhrady k oběma stranám "bitvy o Kyjev". "Nechci obhajovat vedení země, moje stanovisko vůči němu je známé. Získalo však díky volbám určitý mandát. A ve volbách by měli lidé rozhodnout, zda má pokračovat, nebo odstoupit," řekl exministr hospodářství, který působil ve vládě vězněné expremiérky Julije Tymošenkové a v Česku získal azyl. "Také opozice by měla vnímat zájmy všech Ukrajinců, nejen těch, kteří jsou na barikádách," zdůraznil. "Nejde jen o Majdan a ulici Hruševského (kde se odehrávají hlavní protesty). Jde o zemi, která má více než 600 tisíc kilometrů čtverečních a 46 milionů obyvatel. Je na řádně zvoleném prezidentovi, aby zaručil dodržování ústavního pořádku," upozorňuje Danylyšyn.

Sbírka teplého ošacení pro lidi na Majdanu se koná i v Brně. Věci lze do čtvrtečního večera 21.00 nosit na vrátnici DiFa JAMU, Mozartova 1. "V Kyjevě je přes noc až -24 stupňů," píší organizátoři sbírky na Facebooku. "Pomozte lidem přežít mráz a podpořte je v jejich odhodlání," dodávají.

Spolupracovník Aktuálně.cz Ivo Dokoupil popisuje, jak se na Majdanu (pořád ještě) staví barikády: "V území nikoho, mezi kordony Berkutu a vyhořelými auty, kde už mají pozice povstalci, jsou dva prasklé hydranty. Voda z nich protéká pod auty neustále udržovanými kanály, teče i pod třemi řadami barikád až na Evropské náměstí. Tam se rozlévá a mrzne. Ráno pak přijde četa dobrovolníků, bývá jich sto a více, a sekáčky odsekávají od dlažby led. Ten se plní do pytlů a odnáší na barikády, které dnes dosahují snad už šesti metrů. Stovka lidí pracujících v mraze a větru vypadá z dálky jako obrana Leningradu."

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby splnila dohodu s Ukrajinou o poskytnutí úvěru a zlevnění plynu. "Chci vládu upozornit na to, co znepokojuje naše ukrajinské kolegy a přátele, a zejména na nezbytnost splnění všech našich dohod... mám na mysli naše dohody ohledně kreditů a ve finanční sféře," řekl Putin na dnešní poradě se členy ruské vlády. "Prosím vládu, aby zcela splnila všechny naše dohody."

Vláda bude pokračovat v dialogu s opozicí, ujistil nový premiér Arbuzov. Dodal, že do Kyjeva by měly v brzké době přijít další dvě miliardy z úvěru, který poskytla Moskva.

Ministerstvo vnitra popřelo informace, že vláda chce až sedminásobně rozšířit počty zásahových jednotek na 35 000 mužů. Berkut má nyní 4000 příslušníků a Grifon kolem 1000.

List Kommersant-Ukrajina nicméně tvrdí, že má k dispozici vládní návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci příslušníků zásahových sil. Mimo jiné jim prý "dává právo použít střelné zbraně k likvidaci masových nepokojů a nelegálních polovojenských formací".

"Ukrajina je na pokraji války," prohlásil v parlamentu osmdesátiletý Leonid Kravčuk. První postsovětský prezident tak zahájil druhý den mimořádné schůze parlamentu. Hlavním bodem je udělení amnestie těm, kteří skončili v policejních celách během nedávných nepokojů. "Je to revoluce. Jde o dramatickou situaci, kterou musíme vyřešit s největší odpovědností," dodal podle BBC a za svá slova sklidil od zákonodárců potlesk vestoje.

Ukrajinská média znovu spekulují o posilování obávaných jednotek Berkut a Grifon. Informace tohoto typu se ale Kyjevem šíří už dlouho. Před pár dny se například spekulovalo, že se Berkut rozroste dokonce sedminásobně - že bude mít místo současných 4000 skoro 30 000 členů.

Deník Ukrajinska pravda popsal příběh šesti členů speciální jednotky Alfa z Ivano-Frankivské oblasti, kteří natočili video se žádostí o uvolnění, protože je jejich vedení chtělo poslat proti demonstrantům do Kyjeva.

Velice osobitě popisuje atmosféru na Majdanu spolupracovník Aktuálně.cz Ivo Dokoupil.

"Jsme uprostřed města, ale díky čtyřmetrovým barikádám ve třech řadách mám pocit, jako bych byl v zákopech na frontě," píše ve svém článku. "Obě fronty se na sebe dívají přes ohořelá auta, na protivníka můžete křičet a on vás uslyší, tak je blízko. Zákopová válka uprostřed Kyjeva..."

Odstupující premiér Azarov odmítl řídit prozatímní vládu. Podle agentury Interfax její vedení předal vicepremiérovi Sergeji Arbuzovovi.

V Kyjevě dnes znovu jedná ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. Přijíždí o dva dny dříve, než měla v plánu.

O Ukrajině se bude večer mluvit i v Budapešti, na mimořádném summitu visegrádské čtyřky. Poprvé v roli premiéra na něj odjede i Bohuslav Sobotka.

Úterní demise premiéra Mykoly Azarova politickou krizi na Ukrajině neřeší. V úterý večer na to upozornil opoziční předák a boxerský šampion Vitalij Kličko. Podle něj musí odejít také prezident Viktor Janukovyč.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=800483

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře