Do 17. října zbývají již jen hodiny

14. říjen 2013 | 17.21 |

Nejčtenějším článkem série "Co přinesl...", který je součástí mého seriálu "Teorie jako bojové umění", se stal 115. díl (uveřejněný 9.10.),  ve kterém cituji obsáhlou analýzu z Finančních novin (uveřejněnou 5.10.). Ta se týká dluhové krize USA, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/652-71-127-hra-co-prinesl-5-10-13-superafera-115.html

Trochu mě to překvapilo i potěšilo. Je čten 3x více než jiné články. Článek ve Finančních novinách je totiž poměrně fundovaný a je určen náročnějšímu čtenáři. Vzhledem k tomu, že drama vrcholí a blíží se rozuzlení, uveřejňuji s předstihem další část dílu seriálu, který je připraven na 17.10:

Přituhuje, přituhuje... V neděli 13.10.2013 zbývala už jen necelá stovka hodin do chvíle, kdy se bude muset najít řešení způsobu globálního splácení nesplatitelného dluhu USA, jehož podstatná část vzniká investováním do geopolitické pozice USA, na základě které může USA splácení svého dluhu exportovat a které dělá tento dluh nesplatitelným. K tomu viz:

Prezident Světové banky Jim Yong Kim v noci na dnešek prohlásil, že Spojené státy způsobí globální hospodářskou katastrofu, pokud včas nepřijdou s plánem na zvýšení dluhového limitu americké vlády, a neodvrátí tak hrozbu její neschopnosti splácet dluhy. Citovala ho agentura Reuters. Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Americká vláda je bez peněz už jedenáct dní. Republikánští poslanci zatím vytrvale odmítali finance odblokovat v naději, že se jim podaří oddálit prezidentovu zdravotní reformu, kterou média překřtila na "Obamacare". Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit dluhový strop, takže by vládě mohly již příští týden ve čtvrtek dojít peníze na splácení dluhů. "Nacházíme se nyní pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení. Nečinnost by mohla vést k růstu úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu," uvedl prezident Světové banky Jim Yong Kim a dodal: "Mohla by to být katastrofální věc pro rozvíjející se země, což by následně výrazně poškodilo také vyspělé ekonomiky." Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová už ve čtvrtek varovala, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale v celém světovém hospodářství. Před negativními důsledky neschopnosti Spojených států splácet své dluhy o víkendu varovali rovněž vedoucí představitelé tří předních světových bank.  Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Anshu Jain uvedl, že důsledky by byly naprosto katastrofální: "Byla by to velmi rychle se šířící smrtelná nemoc." Průlom ve sporech mezi administrativou prezidenta Baracka Obamy a republikány v Kongresu nenastal ani v pátek poté, co se Obama v Bílém domě setkal s delegací republikánských členů Kongresu.  Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell poté nicméně prohlásil, že jeho strana po pátečním jednání s Obamou "zahájí práci na řešení přijatelném pro obě strany".  Senátor Orrin Hatch novinářům podle agentury AP při odchodu z Bílého domu řekl, že jednání o řešení sporu bude ještě obtížné. Obama podle něj trvá na tom, aby dlouhodobé rozpočtové škrty, které republikáni navrhují výměnou odblokování vládních financí a odvrácení platební neschopnosti, vyvážily nové příjmy do státního rozpočtu. Prezident pak podle svého mluvčího odmítl návrh republikánů na dočasné zvýšení dluhového stropu na dobu šesti týdnů. Podle dřívějších návrhů některých demokratů by to mělo být až na rok. "Zvýšení dluhového stropu na pouhých šest týdnů svázané s podmínkou vyjednávání o rozpočtu nás za pouhých šest týdnů dostane zpět do situace, ve které jsme dnes," prohlásil Obamův mluvčí. Podle něj je takto krátkodobé zvýšení limitu dluhu pro Obamu přijatelné pouze v případě, že nebude spojeno s žádnými podmínkami.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=792645

Okamžité řešení se patrně najde. Současně ovšem již nikdo nezastaví ani nárůst tohoto dluhu, nárůst projevů nemožnosti jeho splácení, ani nárůst globální nedůvěry v ekonomiku USA.

Jak problém splácení dluhu USA, tak to, co se odehrálo v Sýrii, jsou projevem krize stávajícího globálně vnucovaného a globálně sdíleného základního ideového paradigmatu, které se spontánně vytvořilo v 90. létech. Ještě hlubší příčinou je to, že své možnosti vyčerpal stávající typ ekonomického růstu, ve kterém stále více a více převažuje neproduktivní spotřeba vázaná na poziční investování. Právě tento typ růstu vede globální ekonomiku do slepé uličky. Proto má tak velký význam představa o možnosti exponenciálně dynamického a současně trvale udržitelného rozvoje, viz např.:

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Do 17. října zbývají již jen hodiny januš 16. 10. 2013 - 11:50