Volby17/042: M. Neubert o moci a „Impériu“

18. březen 2017 | 07.00 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Do seriálu o volbách zařazuji komentář Milana Neuberta k mému rozhovoru v Parlamentních listech:

Že existuje globální moc, že je tato moc důležitější než kterákoliv národní vláda včetně USA, že je prakticky naprosto nedostatečné vinit ze současných problémů jen blíže nespecifikovaný "kapitalismus", tam se rozhodně shodneme. A souhlasím i s řadou Tvých dalších vývodů, ale to teď pro mne není podstatné

Je to už cca 15 let, co vyšlo "Impérium" Hardta a Negriho. Tehdy jsem se i já začal těmi otázkami blíže zabývat. Myslím, že jejich delokalizované impérium je v zásadě identické s Tvou "globální mocí".

Podstatná pro dnešní vývoj je podle mne dynamika vývoje globální moci (impéria) a ta je podle mne dána především vnitřními rozpory celého systému včetně (a možná hlavně) rozporů uvnitř delokalizované struktury globální moci. I když to Ty asi tak nenazýváš, pro mne pracuješ s "politickou makroekonomií", kde se projevují převažující společné zájmy globální moci. Jenže k vystižení té dynamiky by bylo možná nezbytné pracovat i s "politickou mikroekonomií", zachycující odlišnost zájmů částí struktury globální moci. Tak to alespoň dnes intenzivně pociťuji, když sleduji ono slábnutí (asi jen dočasné) globální moci.

Oddělit globální moc od lokálních (materiálních) struktur totiž fakticky nejde. Globální moc má znaky parazita, který vždy potřebuje svůj KONKRÉTNĺ substrát. A právě tady se pak asi začínají projevovat vnitřní tenze uvnitř struktury globální moci, tedy ne to, co složky této struktury spojuje, ale to, co je rozděluje.

Prožíváme dnes období, kterému já říkám období střídání globálního hegemona (ve smyslu státního substrátu). Globální hegemon je podle mne stále ještě nepochybně subjektem dějin, ať je prorostlý "slouhy slouhů" jakkoliv. Osobně si myslím, že slouhou slouhů je jak Clintonová, tak Trump, jen že se jedná o slouhy jiných částí struktury globální moci, ve které to dneska asi pěkně vře.

Je to celé docela složitá záležitost, popsat ji slovem kapitalismus rozhodně nestačí. Ten Tvůj přístup je každopádně lepší, ale pořád mi tam prostě ještě něco chybí. Co takhle se podívat na dialektiku strukturované globální moci a strukturovaného substrátu? Já mám pocit, že se dnes zabýváš ke škodě věci jen jedním "výsekem reality".

Poznámky od R. V.:

1. Ke knize "Impérium" Hardta a Negriho je výborná přednáška S. Holubce a navazující komentáře zde:

http://www.sok.bz/web/media/video/Imperium1.mp3

Viz též:

https://en.wikipedia.org/wiki/Empire_(Hardt_and_Negri_book)

2. Příslušný článek v Parlamentních listech viz:

http://radimvalencik.pise.cz/4353-v-parlamentnich-listech-o-nevolitelnosti-stran.html

3. Článek "Podstata současné moci" z října 2015, který má stále velký počet přečtení:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Chystám se jej v nejbližší době inovovat, protože od doby jeho napsání jsem přece jen došel o kousek dál a také se mnoho nového událo.

4. Zítra se ke komentáři Milana Neuberta vrátím a pokusím se některé jeho myšlenky rozvinout.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář