Marek Eben: Od celebrity k celevřiti

12. květen 2016 | 08.47 |

Marek Eben v roli krále Majálesu v Olomouci asi před stovkou studentů lehce, s trochou vtipu i bez něj parodoval Zemana a jeho Ovčáčka. Dostalo se mu velké publicity v "našich" médiích, ale také překvapivě intenzivní negativní reakce veřejnosti.

Co se vlastně stalo, jak hodnotit Ebenovo vystoupení a proč právě ono vyvolalo tak intenzivní negativní reakci veřejnosti? Podle mého názoru to názorně ilustruje řešení dilematu "slouhovství", tak jak jsem jej popsal v článcích o "výpočtu sluníčkářství" (k tomu se ještě dostanu).

Nejdříve podrobněji o příslušné události a reakcích na ni. Např. Blesk o Ebenově účinkování napsal toto (ale činila se i ostatní média včetně televizních):

"Moderátora Marka Ebena známe jako toho největšího profesionála a vždy korektního moderátora. Když ale promluvil před davem studentů na olomouckém Majálesu, většině přítomných spadla čelist. Eben se totiž navezl do prezidenta Miloše Zemana a jeho tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Sice neřekl jediné jméno, ale o kom mluvil, bylo více než jasné...

0%;mso-style-textfill-fill-colortransforms: lumm=50000"> "Děkuji všem za důvěru, děkuji těm, kteří mi umožnili se sem dostat. Slibuji, že ty, kteří mi pomohli dostat se na trůn, při nejbližším státním svátku vyznamenám," zněla první narážka na Zemana, který podle svých kritiků vyznamenáními obdaruje každého svého kamaráda.

"Král Majálesu musí být daleko zhovadilejší než skuteční králové a vládci. Studenti, to je téměř nesplnitelný úkol. Zhovadilost skutečných vládců je téměř nepřekonatelná. Abych mohl dostát tomuto složitému úkolu, budu potřebovat daleko větší aparát, než mají skuteční vládci. Proto oznamuji, že si pořídím ne jednoho, ale dva tiskové mluvčí," dodal lišácky Eben a studenti se smíchy lámali v pase."

http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/392066/to-se-hradu-libit-nebude-marek-eben-pred-davem-lidi-zesmesnil-zemana-i-jeho-ovcacka.html

A toto je jedna z lidových reakcí (od J. Bati) na Ebenovo účinkování:

"Jenže jste to byl Vy, dosud vždy zásadově nestranný a konfliktům se vyhýbající, dnes načančaný, navoněný, větráky pražské kavárny ošlehanou tváří vystoupil (zřejmě jako jejich zmocněnec) jako moderátor, který se ochotně podujal role antizemanovského humoristy, abyste lid (víceméně studenty) prostý na téma pobavil stylem a šarmem Vám vlastním. - Abychom nemluvili do větru, dovolíme si uvést několik výstižných názorů, které se objevily v diskusi pod článkem v Blesku.cz, zde? Pro Vaše jistě ne potěšení, čtěte zde:"

Následuje autentický přehled nejrůznějších reakcí, z nichž drtivá většina je kritických.

http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/1649-pozdrav-obycejnych-obcanu-ceska-panu-marku-valeckovi-ebenovi-majalesovemu-krali

Na první pohled se zdá být překvapivá intenzita, rozsah, ale i délka trvání kauzy. Eben si dával pozor, nic tak hrozného neřekl, Zemana kritizuje kdekdo... Jenže právě o tom to je. Než přijdu se svým výkladem, připomenu zajímavý názor na Zemana české konzervativního filozofa Jiřího Hejlka (se kterým mám na spoustu věcí zcela odlišné názory, ale tady – podle mého – uhodil hřebíček na hlavičku):

"Celkově vzato si ho ale cením a s radostí sleduji, jak statečně vzdoruje jedné kampani proti své osobě za druhou. Právě on je příkladem antimainstreamového politika, proto ten humbuk. Pan prezident podle mě opravdu mluví za mlčící většinu lidu. Schválně říkám "lidu", abych se mohl zastavit u nálepky "populismus". To je velmi častá nálepka používaná slouhy globální plutokracie. Původně se tím mělo říci, že politik se lacině podbízí lidu, tedy "populu". Nicméně žijeme v době, kdy podbízení se voličům, tedy lidu, je součástí každodenní praxe všech politiků a politických stran. Všechny se hlásí k demokracii, tedy vládě lidu, a proto musejí "populu" naslouchat. Nálepka populismu tedy vůbec nic nevypovídá a každý, kdo ji používá, je směšný."

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Filozof-Zeman-stoji-na-strane-lidu-proti-vladnouci-plutokracii-Pokud-chceme-prezit-musime-byt-xenofobni-S-muslimy-nas-ceka-krvavy-konflikt-434944

A nyní můj názor, který vychází z "výpočtu sluníčkářství":

1. Marek Eben rozhodně nepatří mezi ty, kteří by honili svou kariéru a získávali kšefty posluhováním současné globální moci. Hejlek ji nazývá plutokracií, já dávám přednost přesnějšímu popisu – moc, která vznikla vzlínáním struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad a jejich propojováním se strukturami založenými na pozičním investování snažících se ovládnou společnost shora, prostřednictvím koupení jednotlivých složek institucinánlního systému (vím, je to dlouhé, ale musíme vědět, s čím máme co do činění). On tuší, že není něco v pořádku a nechce si zadat. Proto, i když je mu vnitřně bližší Havel než Zeman, se snažil být vždy vyvážený.

2. Jenže právě proto, že tuší, že není něco v pořádku, že se hraje hra, ve které ten, kdo nebude slouhou, bude odkopnut, zašel dál, než odpovídalo jeho dosavadní roli. Zadal si až moc s tou globální mocí, která vede svět do tragédií narůstající krize, která rychle degeneruje, což vidíme na vlastní oči každý den. Eben podle tlaku moci, které byl vystaven formou běžných rozhovorů v prostředí, ve kterém se pohybuje, resp. významných setkání, na která je zván. Podlehl memplexům skupinové komformity vůči globální moci. Je to tlak mnohem silnější, než "pozvání" k podpisu anticharty. Eben vytušil, že začíná skutečná hra o život. A to nejen v přeneseném smyslu. Že je potřeba zalíbit se "vyvoleným", nebo přinejmenším "nevybočit z řady". A tak si na Zemana, který se skutečně stal symbolem domácího odporu vůči současné degenerující globální moci, také tak trochu kápl. Média, která jako by náhodou u toho byla, z toho udělala událost č. 1 toho dne.

3. Ovšem právě to velké většině veřejnosti dochází. A její kritická reakce vyplývá především z toho, že jí Eben nahnal strach. Veřejnost si to třeba nedokáže pro sebe přesně pojmenovat, ale tušení má přibližně tuto podobu: "Už i Ebena dotlačili ktomu, že je ochoten sloužit těm, kteří nás vedou do zkázy? Už i on ztratil odvahu a morální zábrany? To je ta síla, která ohrožuje naše bytí opravdu tak velká?..."

Ano. Ta síla je tak velká, že drtí i eben. Pokud proti ní chceme bojovat, musíme přesně vědět, jak funguje (jak vznikla, jak se vyvíjí, jak působí její mechanismy a jak probíhá je degenerace). A také proti ní postavit pozitivní vizi. K tomu viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

A ještě slíbené články o "výpočtu sluníčkářství", tj. jak se celebrity měni v celevřiti, když řeší dilema slouhovství, jsou k tomu dotlačení intelektuálním masírováním v rámci skupinové konformity vědomě pěstované tím, že je "vyvolení" zvou mezi sebe:

http://radimvalencik.pise.cz/3355-vysledky-vypoctu-slunickaru.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.83 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář