Kauza RANSDORF – Den druhý: Rozum proti žluči

6. prosinec 2015 | 16.03 |

Kauza RANSDORF přináší nesmírně cenné poznatky k tomu, o co dnes jde, a kdo je kdo. Zformuluji v bodech některé průběžné závěry, ten nejdůležitější uvedu nakonec. Teď jednotlivé body:

1. Určitě stojí za povšimnutí chování Moravce v nedělním pořadu ČT. Nejdříve opakovaně nutí Filipa, aby řekl, že od Ransdorfa bylo neslušné, že se straně neozval. Filip vzdoruje jen mírně. Poté mu skáče do řeči a pronáší (v 50 minut 20 vteřin pořadu): "A nedochází vám trpělivost, že i kdyby se ukázalo, že celý případ může být jedno velké nedorozumění, tak aby člen strany nekomunikoval se svým předsedou? Kolik těch pokusů jste učinil?" – Pro ty, kterým to ještě nedochází. Pokud Ransdorf není zločinec, pak se má plné právo obávat, že nejde o nějaké "nedorozumění", ale o připravenou provokaci. Pak je ovšem na místě krajní ostražitost. To znamená dávat informace až po návratu do ČR a po poradě s právníky. To by měl vidět jak Moravec, tak právník Filip. Celá část o Ransdorfovi "vsunutá" do úplně jiné problematiky sloužila Moravcovi ke dvěma věcem: Aby vyvolal co největší averzi vůči Ransdorfovi a aby se ho pokusil vyprovokovat k nějakému neuváženému vyjádření.

Lidi, ještě máte rozum..., tak ho používejte.

2. Ransdorf pak skutečně po poradě s právníky vydává poměrně podrobné prohlášení, ve kterém se k případu vyjadřuje a ve kterém vinu odmítá, viz: http://zpravy.idnes.cz/ransdorf-tvrdi-ze-navazoval-komunikaci-mezi-bankou-a-klientem-pbc-/domaci.aspx?c=A151206_140315_domaci_cen  Je jeho vysvětlení adekvání?

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"">Lidi, ještě máte rozum..., tak ho používejte.

3. Mezitím běží na Facebooku i jinde difamující kampaň, která se neštítí používání falzifikací a smyšlenek, hrubostí a ubohostí, ze kterých se normálnímu člověku dělá špatně. Nebudu ji dokumentovat, protože se mi z toho dělá opravdu špatně. Netušil jsem, kolik je v lidech tuposti a zla. Zvláště se vyznemenávají ti, kteří mají intelektuální mindrák a Ransdorfa mají v žaludku právě proto, že je nadprůměrně inteligentní. Nedokážou to prostě vydejchat. Tu a tam "kápnou trochu žluče" i ti, od kterých bych to nečekal.

Lidi, ještě máte rozum..., tak ho používejte.

4. KSČM, která se hlásí k principu solidarity (ostatně, co jiného pojem "komunistický" znamená?), se příliš solidaritou se svým členem v daném případě nevyznačuje. Vím, Ransdorf dokáže lidi naštvat. Má tendenci se vyvyšovat, podceňovat druhé a dávat to najevo. Ale to přece není důvod k tomu, aby se KSČM ve svém vlastním zájmu nezasazovala o korektní přístup k posuzování, medializaci a vyšetřování daného případu. Tomu zůstala dost dlužna.

Lidi, ještě máte rozum..., tak ho používejte.

5. Kauza RANSDORF není ani první ani poslední svého druhu. Ale poprvé se v ní projevilo to, co nás čeká. Rozhodující střet se odehraje mezi HLUPSTVÍM a ROZUMEM. Mezi těmi, kteří slouží zlu moci vyrůstající ze současných poměrů a kteří v důsledku toho podléhají stále větší omezenosti v chápání reality (tj. stávají se nositeli hlupství), a normálními lidmi, kteří si začínají uvědomovat a budou si stále více uvědomovat, o co jde, jaké hry se hrají, kteří jsou schopni používat a s využitím zkušeností kultivovat svůj rozum. Mnohým z těch prvních už není pomoci. Mnohem důležitější však je, jak důrazní a aktivní budou ti normální, ti, jejichž jedinou, ale naprosto dostačující zbraní, je rozum, pokud ho budou používat. A dokážou si třeba přiznat i to, že "zase naletěli". I to je dobrý začátek použití rozumu.

Lidi, ještě máte rozum..., tak ho používejte.

Poznámky pod čarou:

1/ Pokud jde o povahu současné moci, nedávno jsem se k tomu vyjádřil tato:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

2/ Mé dosavadní vyjádření ke kauze RANSDORF:

4. prosinec 2015 | 18.47:

http://radimvalencik.pise.cz/2976-muj-nazor-na-aktualni-kauzu-ransdorf.html

5. prosinec 2015 | 21.19:

http://radimvalencik.pise.cz/2977-kauza-ransdorf-dalsi-souboj-hlupcu-a-normalnich.html

3/ To, co jsem napsal, platí obecně o použití rozumu a nezávisí na tom, co vše se ještě dozvíme. Je to o používání rozumu a nadhled.

4/ Život rád vyrábí tragikomické shody. Pamětníkům a znalcům připomenu, že na den přesně před 22 roky od atentátu na Jirku Svobodu byla rozpoutána kauza RANSDORF.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.73 (22x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší