Po schůzce Kerry-Lavrov: Toto je „naše“ ČT

16. květen 2015 | 09.30 |

Letos se otevřelo již druhé startovní okno ke kvalifikovanému prodiskutování toho, o co jde v dnešním světě a jak se ze složité situace dostat.

První otevřené startovní okno souviselo s Velkou řeckou lží a vítězstvím hnutí SYRIZA v řeckých volbách. Do značné míry zůstalo nevyužito. Hnutí SYRIZA nemělo připravené dostatečně propracovaný a komplexní program skutečných reforem. Následně bylo vystaveno tlaku směřujícího k tomu, aby prostřednictvím "řešení" ekonomických problémů Řecka formou "reforem" mohla být nadále EU tunelována shora. Zkušenost Řecka ukazuje, že bez kvalitního komplexního programu nejde dosáhnout nápravy.

Nyní se otevřelo druhé startování okno související s Velkou ukrajinskou lží. Současná americká administrativa byla donucena zásadně přehodnotit svoji ukrajinskou politiku.

Proč došlo ke změně politiky současné administrativy USA a důsledky

Ministr zahraničí Kerry na tiskovce po jednáních s Lavrovem v Soči mj. uvedl:

"Důrazně jej vyzývám, aby si to rozmyslel (Porošenko - porušování Minských dohod, konkrétně pak útok na Doněcké letiště). Pokud by se pustil do těchto akcí, vážně by to ohrozilo dohody z Minsku. Byli bychom tím velmi znepokojeni a mohlo by to přinést významné důsledky... Žádám všechny, aby se zapojili do naplňování dohody z Minsku a o politické řešení. Zdržte se samostatných silových akcí..."

Celý můj komentář k tomu, co se vlastně událo, je zde:

http://radimvalencik.pise.cz/2343-kerry-lavrov-zmoudreni-nebo-panicky-ustup.html

Důvod zásadního přehodnocení stanoviska není ani tak výsledkem "rozumu" americké administrativy a jejím "vstřícným krokem", je to spíš panický ústup z pozice, do které se americká administrativa dostala tím, že uvěřila vlastním lžím. Podlehla představě o expanzivní politice RF a o tom, že se jí podaří zatáhnout EU do války s RF. Reprezentace RF však dala jasně najevo, že se vtáhnout do války nenechá a raději obětuje obyvatelstvo východních oblastí Ukrajiny.

Další vývoj může být dramatický zejména vzhledem k následujícímu:

- Ti, kteří dotlačili americkou administrativu do pozice, ze které nyní bude muset ustupovat, budou hledat další příležitosti k vyvolání konfliktu, který by překryl to, co se odehrálo.

- Ekonomická a následně sociální i politická situace na Ukrajině je zoufalá a další propad nedokáže nikdo zastavit. Doposud se to vládnoucí moc v Kyjevě snažila řešit stupňováním protiruské propagandy s vizí válečného konfliktu. Touto cestou nebude již moci jít a to může přinést velké turbulence.

Co je nyní reálné

Nyní je velká příležitost - z pozice kvalifikovaného nadhledu, z pozice pochopení toho, o co jde v širších souvislostech - ukázat celou tu tupost, servilitu a nekompetentnost dosavadní propagandy, kterou je veřejnost krmena. A návazně na to kvalifikovaně předestřít to, co se v současné době ve světě i u nás odehrává. A to:

- Jednak z hlediska globálního kontextu (včetně geopolitických aspektů, v nichž se však projevuje především to, jak absurdními a nebezpečnými mechanismy je generována současná moc v "našem vyspělém světě".

- Jednak z hlediska vývojového, protože celá naše civilizace prochází obdobím složitých změn, ve kterých se bude zásadním způsobem měnit charakter ekonomiky a ekonomického růstu. Změn, které jsou obdobné změnám, kterým svět procházel v období průmyslové revoluce. Patrně jsou však ještě výraznější a zásadnější.

S naším týmem jsme se pokusili obojí popsat v monografii "Perspektivy a financování odvětví produktivní spotřeby". Zde je odkaz na její plný text v pdf:

http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

Nutno využít zmatenost medií sloužících zlu

Teď se bude po určitou dobu naplno projevovat to, kam až se propadla naše média, zejména ČT, které disponuje největším vlivem. Budeme to moci sledovat v přímém přenosu. Nějakou dobu jim ještě nebude docházet, o co jde, a tak budou kupit chybu za chybou. Sledujme je pozorně a upozorňujme na to okolí s důrazem na pochopení toho, o co jde. Okno k prokomunikování toho, o co jde, je otevřené. A nějakou dobu bude, dokud nenajdou média vhodnou protihru, či spíše, pokud (a toho se lze obávat) nedojde k něčemu, co umožní překrýt současnou realitu, překrýt to, k čemu nyní dochází (tak, jak se to stalo již vícekrát).

S velmi stručným komentářem jako příklad uvádím to, kam až se propadla ČT (která se projevila nejen jako slouha, ale jako neschopný a nic nechápající slouha). Texty ČT uveřejňuji odlišené velikostí i barvou písma.

Následující texty jsou z informační servisu ČT 24 věnovaného tématu Ukrajinská krize, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ukrajinska-krize/

Vybral jsem významné a uveřejňuji plný text tak, jak běžel čas:

12. 5. 2015 22:12 - První a jediná informace o jednání Kerry-Lavrov

Americký ministr zahraničí John Kerry probíral se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem rusko-americké vztahy. Ty jsou kvůli ukrajinské krizi na bodu mrazu. Snaha tlačit na Rusko sankcemi povede podle Lavrova akorát do slepé uličky. Moskva je prý připravena na konstruktivní spolupráci s Washingtonem založenou na rovnocenném partnerství. Lavrov označil jednání v Soči za "úžasné". Kerry pak podle svých slov "otevřeně" hovořil se šéfem Kremlu. A zdůraznil nutnost dodržování mírových dohod z Minsku.

Ministři spolu jednali za zavřenými dveřmi dlouhé čtyři hodiny. Při odchodu z Lavrov na dotaz novinářů ohledně průběhu schůzky odpověděl jedním slovem "úžasné".

Kerry měl se svým ruským protějškem v černomořském Soči jednat zejména o americko-ruských vztazích, fakticky zmrazených v důsledku ruského vměšování na Ukrajině. Debata měla být mimořádně zevrubná a obsažná a neměla se vyhýbat "problematickým tématům".

Podle Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova měli ministři "dostatek času systematicky a v dostatečné hloubce probrat bod za bodem celou komplikovanou mezinárodní situaci, která se nezlepšuje". "Jednalo se hlavně o Ukrajině, situaci v Jemenu, v Sýrii a v Íránu. Byly to obtížné rozhovory, protože měly trvat hodinu a místo toho trvaly čtyři," konstatoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín.

Kerry se poté sešel s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle mluvčího ruského prezidenta jde o "pozitivní krok" a Putin se zasazuje o "širší rozhovory". Podle politického geografa Martina Riegla setkání Putina s Kerrym svědčí o tom, že iniciativa je spíš na straně Ruské federace, která si je vědoma mezinárodní izolace a uvědomuje si špatnou ekonomickou situaci.

Spojené státy trvají na tom, aby Rusko plnilo dohodu z Minsku. Washington neustále opakuje, že Rusové dodávají zbraně separatistům na východě Ukrajiny. Podle Kerryho začne Západ protiruské sankce rušit, až bude dodržováno příměří na východní Ukrajině. Lavrov pak sankce označil za slepou uličku.

O zapojení Ruska do ukrajinského konfliktu mluví spolupracovníci a přátelé opozičního politika Borise Němcova, zavražděného v únoru nedaleko Kremlu. Před smrtí pracoval na zprávě, která by Moskvu usvědčila z podpory separatistů.

NATO navíc tvrdí, že Rusko shromažďuje další vojenskou sílu u hranic s Ukrajinou. "Očekávání (od schůzky) nebyla moc velká. Rusko dokonce ještě v předvečer návštěvy odmítalo potvrdit, že se Kerry setká s Putinem. Krátce před návštěvou navíc obvinilo USA z rozpoutání konfliktu na Ukrajině," upozornil zpravodaj ČT Martin Řezníček.

Kerry dostal po příletu brambory a rajčata vypěstovaná v Krasnodarském kraji. Před dvěma lety totiž Rusové obdrželi jako dar od Kerryho právě brambory. "Nejen aby se odvděčili za původní dárek, ale také aby dali najevo, že Rusko se pod mezinárodními sankcemi rozhodně nehroutí, že si dokáže vypěstovat své potraviny," podotkl Dorazín.

Kerry dal Lavrovovi seznam citací z ruských médií, které podle něho "neodrážejí skutečný potenciál rusko-amerických vztahů", uvedla mluvčí šéfa ruské diplomacie.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/311181-jednani-lavrov-kerry-putin-moskva-zada-rovnocenne-partnerstvi/

Ani slovo o tom nejdůležitějším, zato spousta matení. To nelze vysvětlit jen nekompetentností.

13. 5. 2015 06:00 - Nasazení "osvědčeného" Romancova a zjevné matení

Rusko je od anexe Krymu nepředvídatelné a nedá se mu věřit. "Jednoznačně se ukazuje, že garance si jsou schopny poskytovat pouze demokratické státy mezi sebou," prohlásil v Interview ČT24 politický geograf Michael Romancov. Prezident Miloš Zeman, který se nedávno sešel s Putinem, svými výroky škodí Česku i Unii, míní Romancov. "Jsme malý stát a jakýkoli český politik, který se domnívá, že s ním Moskva jedná jako rovný s rovným, je pouze užitečný idiot," podotkl politolog.

Zeman dorazil do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války a setkal se s Putinem. Nejprve avizoval, že chce řešit hlavně ekonomické problémy, došlo ale i na jiná témata. Zeman kupříkladu vyjádřil názor, že protiruské sankce ze strany Západu jsou jen krátkodobé řešení. Ruskému rozhlasu Kommersant FM sdělil, že by restrikce mohly skončit do konce roku. Agentuře TASS navíc řekl, že podle jeho názoru Rusko do dvaceti let splyne s Unií.

"Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman škodí zaprvé České republice, což by v kontextu války, která probíhá na Ukrajině, až tak zásadně nevadilo, ale ještě horší je, že škodí Evropské unii. Ze zpráv ruských médií nelze rozlišit, kdy se Rusové domnívají, že Zeman hovoří jako prezident České republiky a kdy hovoří jako evropský státník," zdůraznil Romancov. 

"Oba dva naši poslední prezidenti propadli pocitu, že v očích Moskvy něco důležitého znamenají. Jsme malý stát a jakýkoli český politik, který se domnívá, že s ním Moskva jedná jako rovný s rovným, je pouze užitečný idiot."

Ruská státní média interpretovala schůzku Putin - Zeman tak, že "konečně přijel Evropan, který říká, že to, co děláme, je společné úsilí uklidnit situaci na Ukrajině a opět navázat normální ekonomické vztahy, které jsou oboustranně prospěšné". "To je fundamentálně rozdílná pozice oproti té, kterou zastává Evropská unie, a jaký o den později prezentovala v Moskvě německá kancléřka," připomněl odborník na mezinárodní vztahy.

Zeman se v Rusku sešel i se šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem, označovaném za blízkého spolupracovníka a přítele prezidenta Putina. "V lidském rozměru se tomu dá rozumět, v tom politickém rozměru je to opět problematické, protože Zeman se setkal s někým, kdo je na sankčním seznamu Spojených států, což je náš spojenec," okomentoval setkání Romancov.

Šéf Kremlu nedávno avizoval, že je připraven na normalizaci vztahů s Evropou. Moskva ale neudělala nic, čím by si zlepšení vztahů ze strany Západu zasloužila, míní politický geograf. "To, co se odehrává mezi Ruskem a Západem, není banalita nebo obchodní válka. Jde o fundamentální záležitost toho, jaká pravidla hry budou v euroatlantickém prostoru platit. Rusko tyto principy pošlapalo a nesmí mu to projít," zdůraznil Romancov.

V souvislosti s loňskou anexí Krymu se třeba často hovořilo o Budapešťském memorandu podepsaném v roce 1994 jak zástupci Ukrajiny, tak i Ruska. Ukrajině měla být tímto způsobem zaručena územní celistvost. 

Rusko přitom bylo až do anexe ukrajinského poloostrova předvídatelným aktérem. "Je otázkou, zda někdy zjistíme, co Vladimira Putina vedlo k tomu, aby anektoval Krym. Kromě brutálního aktu v Oděse na Ukrajině k žádné genocidě ruskojazyčných obyvatel nedochází. Rusko spustilo akci, která absolutně nedávala smysl," dodal politolog. Podle něj se ukazuje, že podobné garance si mohou poskytovat jen demokratické státy mezi sebou.

"Rusko směřuje do obrovských problémů. Myslím si, že budeme svědky jakési vylepšené verze Sovětského svazu za Leonida Brežněva. Rusko do značné míry izolované, leč respektované, schopné na světových trzích prodávat své energo-suroviny, a z toho nějakým způsobem schopné uspokojovat potřeby svých lidí. Tak, jako Brežněv likvidoval konstrukci sovětského státu monumentální korupcí politickou, Putin to začne dělat korupcí ekonomickou i politickou," myslí si Romancov.

V Donbasu by nyní mělo platit příměří dohodnuté v únoru v Minsku. Jak ukrajinská armáda, tak povstalci ale hovoří o místních přestřelkách, případně i nasazení těžkých zbraní. Jen za posledních 24 hodin zemřeli na východě Ukrajiny další tři vojáci. "Minské dohody jsou s největší pravděpodobností porušovány oběma stranami," myslí si Romancov. Na linii dotyku by podle něj měly být rozmístěny mírové síly OBSE či OSN, jinak se situace nezmění. Politický kompromis nevidí v nejbližší době jako něco reálného.

Zapojení Moskvy do ukrajinského konfliktu se věnuje zpráva, kterou zveřejnili spolupracovníci zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova. Kreml zapojení do bojů v Donbasu opakovaně odmítá. 

"Víme z mnoha zdrojů, že situace v Rusku je velmi komplikovaná – vláda neříká občanům, jaké jsou finanční náklady té akce, kolik vojáků z ruské strany tam bylo zapojeno a na základě jakého mandátu," konstatoval Romancov s tím, že důkazů je hodně. "Na Ukrajině podle mého názoru prokazatelně působili ruští vojáci, byť ne v ruských uniformách, a řada z nich tam přišla o život," říká Romancov. To potvrdila i organizace Ruské matky, která upozornila na desítky padlých ruských vojáků na Ukrajině.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/311283-romancov-zeman-skodi-cesku-i-unii-rusku-se-neda-verit/

ČT si prostě umí vybrat kvalifikované experty.

13. 5. 2015 22:45 - Kříšení Porošenkovy mrtvoly

Na východě Ukrajiny vládne "pseudopříměří", řekl německé televizi ZDF při návštěvě Berlína ukrajinský prezident Petro Porošenko. Kancléřka Angela Merkelová po setkání s ním konstatovala, že prosazování dohod o klidu zbraní na východní Ukrajině je namáhavé. Ministři zahraničí NATO a Ukrajiny také vyjádřili znepokojení nad ruským prohlášením o možném budoucím rozmístění jaderných zbraní na Krymu.

Podle minských dohod, které 12. února podepsaly obě znesvářené strany za přítomnosti Ruska, Francie a Německa, má na východě Ukrajiny panovat klid zbraní. Příměří je ale prakticky každodenně porušováno. Podle údajů OSN si konflikt od loňského dubna vyžádal více než 6000 životů.

Porošenko také obvinil Moskvu, že posiluje svoji vojenskou přítomnost ve východních oblastech jeho země, kde proti ukrajinské armádě bojují proruští separatisté. I přes dohodnuté příměří přibývá podle Porošenka ruských vojáků zejména v oblasti přístavního města Mariupol. Obává se, že povstalci chtějí na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vybojovat pozemní cestu na Krym, který Moskva anektovala loni na jaře.

Kyjev v pondělí uvedl, že na východě Ukrajině bojuje 43 000 povstalců, z toho 9000 ruských vojáků.

Severoatlantická aliance a Ukrajina jsou znepokojeny ruským prohlášením o možném budoucím rozmístění jaderných zbraní na Krymu. Ve společném stanovisku to uvedli ministři zahraničí NATO a Ukrajiny, kteří se sešli v jihoturecké Antalyi. Žádají také, aby Rusko ustalo v "pokračující a záměrné destabilizaci východní Ukrajiny".

Zástupce ruského ministerstva zahraničí v březnu prohlásil, že Moskva má právo nasadit jaderné zbraně na Krymu, ale zároveň upozornil, že neví o žádných plánech, které by k tomu směřovaly.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka ministři vyjádřili svou podporu Ukrajině a diplomatickému řešení konfliktu prostřednictvím naplňování minských dohod. Věnovali se dále tématu spolupráce NATO - Ukrajina, včetně alianční podpory stávajícím ukrajinským reformám.

O svém úterním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči své kolegy informoval ministr zahraničí USA John Kerry. Z rozhovorů s ruskými představiteli podle něj vyplynul zájem Moskvy o uvolnění napětí na východě Ukrajiny. Uvolnění protiruských sankcí podle něj ale v současné situaci nepřipadá v úvahu. Jsou prý totiž zárukou úspěšného pokračování mírového procesu.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/311424-porosenko-nazval-situaci-na-vychode-ukrajiny-pseudoprimerim/

ČT se rozhodla dělat mrtvého brouka: Nic se neděje, pojedeme postaru, však ono to nějak přejde. (Tak ostudnou roli nehrála ani za minulého režimu, kdy náznaky nového, např. v souvislosti s "perestrojkou" spíše vítala a uměla je zvýraznit i oproti "vůli shora".)

Mj. - i na schůzce aliance se odehrálo mnoho významného, o čemž ČT také pochopitelně pomlčela. Např. server "První zprávy" o tom informuje o schůzce NATO takto:

Aliance vyzývá všechny strany zúčastněné v konfliktu na Ukrajině k dodržování minských dohod, řekl Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že NATO je odhodlána k vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny "pomoci diplomatickou  cestou a prostřednictvím dialogu."

"Žádáme všechny strany, aby dodržovaly minské dohody a umožnily pozorovatelům OBSE, aby mohli dělat svou práci. Rusko má v tomto ohledu  zvláštní odpovědnost, " řekl Stoltenberg.

"Politická část minských dohod ohledně statusu pro Donbass a konání voleb by měla být plně implementována Trváme na tom, protože to je spolehlivá šance k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině, " řekl k další části minských dohod Stolteberg.

Všem obviněním proti Rusku generální tajemník NATO nevěří, ani že Aliance a Rusko jsou ve stavu studené války. Nicméně strategické partnerství zde není.

"Vztahy mezi Ruskem a NATO nejsou ve stavu studené války, který byl charakterizován konfrontaci vojenských bloků a ideologické konfrontace, ale ani ve stavu strategického partnerství, které se obě strany musí pokusit vybudovat,"řekl Stoltenberg.

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/stoltenberg-mezi-nato-a-ruskem-neni-studena-valka-ale-ani-partnerstvi/

14. 5. 2015 16:48 - Nebudeme Kerryho poslouchat, budeme válčit a válčit...

Boje v Donbasu místy neutichají – příměří navzdory. Ukrajinská armáda chce vybudovat armádu, která by hrozbě nové eskalace konfliktu čelila. Tisíce mladých mužů ale odmítají narukovat. Někteří se snaží ze služby v armádě vykoupit, jiní raději opouštějí zemi. Do budoucna by mohli v ukrajinské armádě sloužit i cizinci – příslušný zákon už prošel v parlamentu prvním čtením.

Ukrajinská armáda má v plánu vycvičit během pěti měsíců 60 tisíc vojáků. Odvedení mladíci mají sloužit dva roky. Těch, kdo chtějí bránit vlast, je ale minimum. Podle německého deníku Handelsblatt se narukování vyhýbá 95 procent mužů. Bojí se o život i o to, že nezajistí své rodiny. 

Třeba dvaadvacetiletý mladík z východoukrajinského Dněpropetrovsku se několik měsíců ukrýval v Kyjevě poté, co dostal povolávací rozkaz. Nakonec se dostal do Turína a doufá, že bude moci začít studovat na italské univerzitě. Bohatší mladíci se pak snaží z armády vykoupit. Před několika týdny byl v západoukrajinském městě Černivci zatčen lékař, který si za vystavení potvrzení o zdravotní nezpůsobilosti účtoval 3500 eur (přes 96 tisíc korun).

Ze západní Ukrajiny odjelo v uplynulých měsících do ciziny 60 procent mužů, upozornil Handelsblatt. Odcházejí do Polska a Rumunska a dál do Unie, kde pracují jako sezonní dělníci. Vydělávají si třeba v zemědělství nejdříve u pěstitelů chřestu a v létě pak pomáhají při sklizni. "Kdyby nám můj muž neposílal z Evropy žádné peníze, nemohli bychom přežít," přiznala jedna žena z Lvovské oblasti.

Z východu Ukrajiny zase utíkají do Ruska, kde se uplatní hlavně na stavbách. "Mnozí už prchají od mobilizace, snaží se přestěhovat k nám a u nás chvíli vydržet. A dělají správně," konstatoval ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajinci nepotřebují pro cesty do Ruska víza a vláda v Moskvě jim život minulý měsíc usnadnila ještě tím, že prodloužila na 180 dní lhůtu, po kterou mohou v Rusku pracovat, aniž by museli opustit jeho území. 

Matky a manželky mužů, kterých se částečná mobilizace týká, se bouří. Na frontě by raději viděly policisty nebo jednotky ministerstva vnitra. Vládě vyčítají, že se po návratu z bojů nestará o veterány. "Někteří se vrátili jako invalidi, jiní se nemůžou uživit, ani rodinu s dětmi," konstatovala obyvatelka Čeremchova Uljana Josipyvová.  

Ukrajinská vláda si ale nedostatek sil nemůže dovolit, proto chce do budoucna do svých řad oficiálně pustit cizince. Příslušný zákon musí parlament schválit ještě ve druhém čtení. "Díky cizincům se sníží potřeba mobilizovat ukrajinské občany a omezí se i výdaje na vyplácení náhrad invalidům, rodinám pozůstalých a podobně", uvedl autor předlohy zákona Dmytro Tymčuk.

Příměří v Minsku je mezitím stále porušováno, z čehož se obviňují obě strany konfliktu. Hovoří se i o nasazení těžkých zbraní, které měly být dávno staženy z linie dotyku. Podle údajů OSN si konflikt od loňského dubna vyžádal více než 6000 životů.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko hovoří o "pseudopříměří". Německé televizní stanici ZDF řekl, že od poloviny února zahynulo v Donbasu při ostřelování separatisty 83 ukrajinských vojáků a více než 400 utrpělo zranění. 

V současné době je podle prezidenta na ukrajinském území jedenáct tisíc ruských vojáků, kteří podporují vzbouřence. Nacházejí se prý zejména v oblasti přístavního města Mariupol. Porošenko se obává, že povstalci chtějí na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vybojovat pozemní cestu na Krym, který Moskva anektovala loni na jaře.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/311492-tisice-ukrajincu-prchaji-pred-vojnou-do-zahranici/

Zde už ČT působí vysloveně komicky.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Po schůzce Kerry-Lavrov: Toto je „naše“ ČT karel vázler 16. 05. 2015 - 09:45
RE: Po schůzce Kerry-Lavrov: Toto je „naše“ ČT ondrey 16. 05. 2015 - 11:39