Sobotka ustoupil jestřábům z USA. Je zle

7. březen 2015 | 08.16 |

B. Sobotka podlehl tlaku jestřábů v USA. Na jedné straně to svědčí o tom, že situace je hodně zlá, že jsme kousek od zničující války. Na druhé straně to znamená, že dosud racionálně vystupující B. Sobotka přestal zvládat situaci, podlehl tlaku a padla tak jedna z dosavadních zábran fatálního směřování ke katastrofě. Nepřeháním, jak za chvíli ukážu.

Nejdříve však některé výroky B. Sobotky tak, jak je zaznamenaly Novinky.cz:

"Předpokládám, že ty informace, které se objevily, se týkají zesílení intenzity americké účasti ve vojenských cvičeních, která budou organizována v Evropě”.

"My se účastníme spojeneckých vojenských cvičení, řada těchto spojeneckých vojenských cvičení je organizována i v České republice”.

"Myslím si, že musíme mít zájem na tom, abychom participovali na projektech společného výcviku a společných cvičení, abychom sdíleli zkušenosti dalších armád NATO”.

http://www.novinky.cz/domaci/363394-sobotka-spolecna-cviceni-v-ramci-nato-jsou-v-nasem-zajmu.html

Nyní k tomu, co se vlastně stalo:

1. Je bezprostředně před sjezdem ČSSD. Přidat se k bezprecedentnímu a narůstajícímu nátlaku USA na reprezentaci zemí EU, jehož smyslem je silou moci dotlačit EU k masívnímu a zničujícímu konfliktu v Ruskem B. Sobotkovi může způsobit vážné problémy. B. Sobotka si umí vyhodnotit situaci. A přesto upřednostnil riziko oslabení svých pozic v ČSSD. To o něčem svědčí.

2. Nejde o nějaké běžné cvičení či posilování obranyschopnosti. Jestřábům, kteří plně ovládli politiku USA, jde o to překrýt řadu problémů, které mají USA a které v posledních létech a měsících napáchala jejich politika, vyvoláním masivního válečného konfliktu, který bude přinejmenším pro země EU zcela zničující.

3. Každý ústupový krok politiky EU vyvolává akutní nebezpečí ve dvou směrech:

- Zvyšuje nebezpečí náhodného nebo vyprovokovaného lokálního střetu v důsledku přibližování vojsk NATO a Ruska, který pak už nikdo nezastaví. (Z tohoto hlediska je situace horší než v době Karibské krize.)

- Posiluje pozici jestřábů v Rusku, kterým se pod rostoucím tlakem a takovými provokacemi, jako bylo zavraždění B. Němcova (a je jedno, ze které jestřábí strany útok na něj šel), může podařit ovládnout Putina. (Situace je v tomto směrem mnohem horší než v době Karibské krize, kdy Kennedy i Chruščov měli "své" jestřáby pod kontrolou.)

Situace je o to horší, že B. Sobotka jako racionální, bezpředsudkový a dobře informovaný politik toto vše ví. A přesto tlaku podlehl. Spoléhat na to, že V. Putin všechno ustojí, je ovšem velmi riskantní. V této souvislosti připomínám to, co jsem napsal v článku "Dva odlišné pohledy na Ukrajinskou krizi" v poznámce k tvrzení jednoho z nejlepších ruských analytiků: "Cenný pohled do kuchyně moci. R. Iščenko se hlásí k tomu, že představuje více "optimistické" či spíše více "jestřábí" křídlo ruské politiky."

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/2101-dva-odlisne-pohledy-na-ukrajinskou-krizi-1.html

Tj. V. Putin nemá lehkou pozici. A pokud jej jestřábí křídlo ovládne, tak jako si američtí jestřábi podřídili Obamovu administrativu v USA, pak si nedovedu představit, co globální konflikt zastaví. Spoléhat na šťastný konec jako v pohádce "Šíleně smutná princezna" by bylo asi dost naivní. (Mj. doporučuji se na ni podívat; pro pochopení toho, o co komu jde, je dost inspirativní.)

K získávání přehledu, o co jde a jak to zastavit, doporučuji shlédnout skvělé účinkování O. Krejčího ve Slovenské televizi (od konce druhé minuty asi dvanáct minut):

http://www.ta3.com/clanok/1057285/24-hodin-vo-svete-z-5-marca.html

A ještě maličkost. Před rokem jsem napsal článek "Ukrajina: Jak to začalo a kam to došlo". V něm mj. uvádím: "Eurounijní politika plně podlehla zájmům, které v této oblasti sledují USA (pokračovat v politice "obkličování Ruska" za cenu spojení s jakýmikoli politickými silami, včetně těch, které budou destabilizovat situaci i v bezprostřední blízkosti EU či uvnitř ní)."

Doporučuji přečíst celé s ročním odstupem, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1179-ukrajina-jak-to-zacalo-a-kam-to-doslo.html

Nyní si část vrcholné euroreprezentace trochu uvědomila, jakého Džina vypustila z láhve, a snaží se s tím něco dělat. O to nebezpečnější Sobotkovo podělání se právě v tuto chvíli je.

Ještě doporučuji kouknout na toto vlákno na FB, příp. do něj vstoupit:

https://www.facebook.com/radim.valencik/posts/10202577830647498?comment_id=10202578771111009¬if_t=like

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.35 (20x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Sobotka ustoupil jestřábům z USA. Je zle eda 07. 03. 2015 - 23:28
RE: Sobotka ustoupil jestřábům z USA. Je zle lukáš 08. 03. 2015 - 22:50