Velká provokace: Na Zaorálka stačí?

17. prosinec 2014 | 08.03 |

Včera byl na AC24.cz zveřejněn článek o připravované provokaci s použitím taktické jaderné zbraně na Ukrajině, ze které by bylo obviněno Rusko, viz:

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5235-rusky-analytik-chysta-se-protiruska-falesna-vlajka-s-jadernym-vybuchem-obvinen-ma-byt-putin

Vím, že tento server není příliš důvěryhodný a nebral bych tuto informaci příliš vážně, pokud bych večer nesledoval pořad Komentáře, události na ČT24, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000371216/video/

Hned v první části věnované "pádu rublu" bylo možné slyšet barvité líčení toho, jak je Rusko před ekonomickým krachem (které občas mírnil A. Michl). Vypadalo to jako psychologická příprava k nějaké velké provokaci tohoto typu ve stylu: "Rusko na tom bylo tak špatně, že sáhlo k tomu nejhoršímu...".

Řekl jsem si, zda přece jen nevnímám vývoj na Ukrajině a hrozby odtud vyplývající příliš přecitlivěle. Tak jsem trochu zalistoval na svém blogu a našel jsem (ze 3. září) článek s názvem "Putinova expanze, nebo pokračování americké série?", kde mj. píšu toto:

"K uklidnění by přispělo důsledné došetření některých kauz, zejména tragédie malajsijského letadla a přesné (nezfalšované) z žádné strany zmapovaní ruské angažovanosti v Doněcké a Luganské oblasti, současně i přímé angažovanosti zemí EU či NATO na straně druhé. V prvním případě dojde ke snaze tyto sporné momenty vyjasnit. – Ve druhém případě se naopak bude stupňovat dezinformační válka a budeme svědky i dalších provokací, možná mnohem drastičtějších."
Viz: http://radimvalencik.pise.cz/1617-putinova-expanze-nebo-pokracovani-americke-serie.html

Ještě před tím (30. září) jsem s vědomou nadsázkou napsal článek "Hodí Putin atomovou pumu na Prahu?", ve kterém jsem popsal velké nebezpečí, ke kterému nás přivedlo zneužití tragédie malajsijského letadla a (dosud!) velmi nestandardní průběh jeho vyšetřování, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1603-hodi-putin-atomovou-pumu-na-prahu.html

Především však stojí za připomenutí článek "Cenné přiznání Zaorálka na ČT 24. Nenechte si ujít", viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1581-cenne-priznani-zaoralka-na-ct-24-nenechte-si-ujit.html

Opravdu si nenechejte ujít, resp. připomeňte si, co L. Zaorálek říká, když hovoří o tom, jak bylo přijato druhé kolo sankcí proti Rusku:

"Nedovedu si představit, jaké jsme měli alternativy... Byla to opatření vyvolaná situací po pádu letadla... Jednání probíhala ve velmi zvláštní atmosféře po tragédii spojené s pádem letadla..."

Nutno prohlédnout celé. Je to od 23 do 24 minuty na:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/283773-prodavejte-jinde-radi-ministerstvo-firmam-kvuli-sankcim/

Proto je zcela na místě se ptát, zda by nová a drsnější provokace před jednáním o třetím kole sankcí na Zaorálka a jemu podobné zase stačila. Obávám se, že ano. Podle toho, jak snadno se smířil s dosavadním vyšetřováním tragédie malajsijského letadla.

Pokud se týká ruské ekonomiky, tak ta je na tom opravdu špatně. Od počátku bylo jasné, že se jedná o skutečnou válku na život a na smrt, byť "jen" ekonomickou (pokud nepřeroste v něco horšího). A v ní stojí ruská ekonomika proti obrovské síle. Ovšem síle, která má velmi vratký základ. Bude to patrně dlouhý zápas, ve kterém bude rozhodovat to, jak veřejnost jednotlivých přímo zúčastněných hráčů (RF, USA, EU) bude reagovat na důsledky této války. Nátlak na ruskou ekonomiku je mimořádně silný, ale poněkud uspěchaný a založený na neopodstatněných iluzích o tom, jak se bude chovat obyvatelstvo RF. Zde připomínám článek "19 minut pravdy na ČT" a vystupování L. Zlámalové, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/1892-19-minut-pravdy-o-ukrajine-na-ct.html

Jde totiž o to, že ten, kdo investuje prožívání útrap spojené s očekáváním dalších útrap v důsledku určitého vidění vztahu mezi (podle jeho názoru) "dobrem a zlem", toho narůstající útrapy dlouhodobě nevedou ke změně stanoviska. Tak prostě funguje lidská psychika. A pokud Rusové většinově zainvestovali začátek prožívání útrap a očekávání dalších do víry ve vítězství Ruska ve hře, která se hraje proti němu, lze stěží předpokládat, že se jich "mainstreamový" postoj změní. Otázka je, jak se bude s ekonomickými dopady vyrovnávat obyvatelstvo zemí EU, kde lze navíc očekávat, že silnější země si své problémy budou řešit na úkor slabších.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář