Dělá si koalice ze Zemana legraci?

14. leden 2014 | 17.55 |

Osobně některé postupy či praktiky M. Zemana považuji za hrubé až přehnané, na nebo za hranicí korektnosti. Tentokrát se mi ovšem zdá, že na něj vznikající vládní koalice připravuje podraz a považuje ho za hlupáka či naivku. M. Zeman jednoznačně řekl, že služební zákon by mu měl umožnit jmenovat vládu, ve které ne všichni ministři vyhovují lustračnímu zákonu. A jako kompromisní podmínku (kompromisní z jeho strany), aby nedocházelo k průtahům, uvedl, že stačí, aby takový zákon prošel aspoň prvním čtením. Podrobněji jsem jeho požadavek analyzoval na:

http://radimvalencik.pise.cz/943-kdy-prijme-snemovna-antilustracni-sluzebni-zakon.html

Nyní se koalice otevřeně připravuje na to, že sice nechá takový zákon projít prvním čtením, ale pak připraví takový komplexní pozměňovací návrh, který ponechá současný stav, pokud jde o platnost lustračního zákona. Např. V. Jourová zcela nepochopitelně říká: "zákon o státní službě (by) neměl řešit lustrace, neboť od toho je tu právě již stávající lustrační zákon". Jenže právě ten (lustrační zákon) podle některých ústavních právníků (J. Kysely a dalších) neumožňuje jmenovat vládu, ve které některý z jejích členů není lustračně čistý. To není zcela korektní přístup a svým způsobem je to podraz na M. Zemana. Uvidíme, zda si takovou hru nechá M. Zeman líbit, i když jeho současná pozice není příliš silná.

K tomu viz následující zpráva (podtrženo důležité a zatučněno to ještě důležitější):

KDU-ČSL bude požadovat komplexní pozměňovací návrh k zákonu o státní službě. Na tiskové konferenci po jednání se zástupci odborů to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Předpokládáme a budeme požadovat, aby došlo ke komplexnímu pozměňovacímu návrhu, který by šel do druhého čtení. Jsme připraveni všechna připomínková místa, tak jak bývá zvykem, s tímto návrhem navštívit," řekl Bělobrádek s tím, že s návrhem seznámí i odbory. Podle svých slov předpokládá, že se zcela nepoužije ani jeden ze stávajících návrhů služebního zákona - ani vládní, ani poslanecký. Naopak soudí, že bude plně využita lhůta pro legislativní projednávání. "Předpokládám, že bude plně využita lhůta 60 dní a velmi pravděpodobně i bude překročena, protože tak zásadní normu, která může ovlivnit charakter státní správy na desetiletí, tak je potřeba připravit velmi obezřetně," uvedl. Zákon o státní službě chce projednávat i s opozicí. V první řadě se o něm ale chce bavit s koaličními partnery na středeční schůzce. Služební zákon zajímá hlavně hnutí ANO, neboť jeho odsouhlasení v prvním čtení stanovil prezident Miloš Zeman jako podmínku pro to, aby do vlády jmenoval šéfa hnutí Andreje Babiše. Jehož ministerské angažmá by kvůli nedořešené údajné spolupráci s StB mohl zhatit lustrační zákon. První místopředsedkyně hnutí Věra Jourová se v úterý nechala slyšet, že by zákon o státní službě neměl řešit lustrace, neboť od toho je tu právě již stávající lustrační zákon. Místopředseda ČMKOS Václav Pícl vyzdvihl příslib, který prý odboráři dostali od politiků, že se budou moci podílet na přípravě pozměňovacího návrhu. "Také věříme tomu a máme příslib, že tento návrh zákona bude projednáván ve výboru pro sociální politiku, jehož předsedou je Jaroslav Zavadil (bývalý předseda ČMKOS), tak věříme, že i tam dostaneme nějaký prostor, abychom se mohli vyjádřit," uvedl. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci nešetřil bývalé vlády, které zkritizoval za to, že zástupcům odborů a zaměstnavatelů dávaly jen málo prostoru. "Zástupci odborů po delší době, která tady panovala, cítí určité pnutí v tom, že necítily úroveň, která by byla důstojná komunikace s vládou," řekl. Lidovci proto chtějí nastolit plnohodnotný sociální dialog a se zástupci odborů se pravidelně setkávat. "Bereme zaměstnavatelské svazy i odbory jako skutečné partnery, s kterými je třeba diskutovat. Byl bych rád, aby se tripartita opět vrátila k tomu, čím má být, to znamená místem setkání, kde se řeší věcné problémy, kde si partneři navzájem naslouchají," uvedl.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/324539-lidovci-budou-chtit-komplexni-pozmenovaci-navrh-sluzebniho-zakona.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře