Kdy přijme Sněmovna antilustrační služební zákon?

10. leden 2014 | 18.45 |

Otázka, kdy a jaká bude nové vláda, získala Zemanovým vystoupením novou podobu, kterou lze zjednodušeně formulovat takto: Přijme Sněmovna antilustrační služební zákon?

Pokud se totiž podrobně podíváme na to, co M. Zeman řekl, tak v jeho vystoupení najdeme dvě zásadní podmínky:

1. Přijmout v prvním čtení služební zákon.

2. Přijmout tento zákon jako "antilustrační" (aby umožnil A. Babišovi stát se plnohodnotným ministrem).

K tomu cituji ze stenopřepisu příslušnou část. Nejdůležitější podtrhuji, ještě důležitější tučním a vůbec nejdůležitější ještě červením:

Kdybych chtěl, aby tato vláda nevznikla nebo kdybych chtěl odsunovat její vznik, tak bych neměl jednodušší cestu, než využít platné zákonné překážky, která se jmenuje lustrační zákon. Jak víte, byl jsem to naopak právě já, kdo navrhl jako vstřícné gesto, aby v případě, když Poslanecká sněmovna přijme alespoň v prvním čtení služební zákon, tato překážka odpadla, protože v nové verzi služebního zákona se zřejmě, pokud se Sněmovna nedohodne jinak, tato překážka objevovat nebude. Učinil jsem tak ne jenom jako vstřícné gesto, ale také proto, že bych si přál, aby adept na ministra financí prokázal, zda dokáže dodržet své předvolební sliby, to znamená, že bez zvýšení daní dokáže úsporami ve státním rozpočtu jak na výdajové straně, pokud jde o plýtvavé a předražené výdaje, tak na příjmové straně, pokud jde o daňové úniky, že dokáže stabilizovat státní rozpočet do té míry, že vládní koalice bude moci splnit závazky vyplývající z koalice, které, bratru, obnášejí 50 miliard navíc. A kdyby nebyl ministrem financí, pak by nemohl samozřejmě prokázat, zda je toho schopen, či nikoli. Takže místo toho, abych si umyl ruce a abych řekl, že platí lustrační zákon, a že tedy předseda druhé nejsilnější strany nemůže být ve vládě, nabídl jsem sám toto řešení, a to je samozřejmě moje podmínka pro jmenování vlády. Pevně věřím, že tato podmínka bude splněna po 21. lednu tohoto roku, kdy služební zákon na mimořádném zasedání bude projednávat Poslanecká sněmovna.

Viz: http://aktualne.centrum.cz/analyzy-a-specialy/clanek.phtml?id=799301

Někdy po 21. lednu 2014 snad bude tato podmínka splněna. Třeba k výročí 17. listopadu.

V tom případě ovšem M. Zeman ve svém projevu řekl následující nikoli omylem:

"premiérem proběhne v pátek 17. listopadu v 15 hodin zde na Pražském hradě".

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře