Rusnok dostal pod tlak Zemanovu hru

9. prosinec 2013 | 08.46 |

Tak jsme se dozvěděli několik důležitých informací o hře, kterou hraje M. Zeman v souvislosti se sestavením nové vlády. Jde jednak o uveřejnění informací o tom, jak hodlá postupovat v případě A. Babiše, jednak o dlouho očekávané vystoupení M. Zemana v Hovorech z Lán.

Obávám se, že jak informace sdělené ze zákulisí o hře s A. Babišem na motivy "lustrace a služební zákon", tak i pečlivě připravené vystoupení samotným M. Zemanem v Hovorech z Lán zestárly ještě před tím, než byly zveřejněny. M. Zeman má totiž smůlu na nejbližší spojence. První nadějnou hru mu překazil svou nedočkavostí a nešikovností M. Hašek, druhou, připravenou promyšleněji, ovšem v již složitější situaci mu nyní pokazil J. Rusnok.

Ve velmi intenzivní diskusi, která se rozpoutala na internetu, si někteří uvědomují, že zveřejnění rozhovoru J. Rusnoka a M. Picka na téma, kdo pojede na Mandelův pohřeb, velmi výrazně oslabuje pozici M. Zemana. Snaží se proto celou záležitost omlouvat či bagatelizovat. Jenže ono to moc nejde. J. Rusnok tak jasně definoval své priority, že dostal svou nešikovností do pasti jak sebe, tak patrně i M. Zemana, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/857-s-kym-bude-obedvat-a-veceret-j-rusnok.html

Ještě před tím, než se pokusím odhadnout další vývoj, uveřejňuji to nejdůležitější z článků, o nichž jsem hovořil (jsou z Novinky.cz):

Prezident Miloš Zeman rozehrál šachovou partii týkající se jmenování šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí v Sobotkově koaliční vládě. Prý mu nebude házet klacky pod nohy a jako gesto dobré vůle ho jmenuje.

Ale jen tehdy, pokud poslanci do konce roku v prvním kole projednají zákon o státní službě. Těžko splnitelná podmínka. Zeman totiž musí vědět, že taková rychlost v předložení a prvním projednání klíčového zákona je z říše snů. Parlamentní procedury totiž tak bleskové projednání téměř neumožňují. Podle kuloárových spekulací Zeman svým "projevem dobré vůle", jak to sám označil ve čtvrtek, sleduje něco jiného. Jednak chce zařadit zpátečku v případě Babiše, jemuž zpočátku vystavil kvůli lustracím důraznou stopku do vlády. Jednak prý potřebuje udržet svou, tedy Rusnokovu vládu co nejdéle u kormidla. Třeba kvůli přípravě prolomení těžebních limitů, které prosazuje Zeman i premiér Jiří Rusnok. Viz: http://www.novinky.cz/domaci/321472-zeman-rozehral-partii-s-babisem-muze-tak-udrzet-u-kormidla-rusnoka.html

(Mj. v této souvislosti je opravdu na místě otázka, s kým se chystá J. Rusnok obědvat a večeřet místo uctění památky Nelsona Mandely a setkání s předními státníky světa.)

Prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Radiožurnálu Hovory z Lán prohlásil, že do sestavování nové vlády se bude vměšovat. Bude chtít, aby kandidáti na ministry měli pro danou funkci dostatečnou kvalifikaci.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/321490-zeman-do-slozeni-vlady-se-budu-vmesovat-nechci-druhou-peake.html

(Tím by řešil nejen otázky svých vlastních preferencí, ale i podstatně prodlužoval proces sestavení vlády.)

M. Zeman doplácí na své bezprostřední okolí. Vždy se obklopí těmi, kdo se ho snaží "privatizovat pro sebe" a neumožnit mu komunikaci ani s těmi, které považuje za nejbližší přátele, pokud tito projevují schopnost nezávislého a racionálního myšlení. Nedávno to krásně popsal Ringo Čech. A tak není divu, že v kritických chvílích dochází k trapnému selhání těch, na které sázel.

Nyní lze očekávat velmi silný tlak medií, prakticky všech politických stran a podstatné části veřejnosti na urychlený odchod Rusnokovy vlády, což ovšem současně znamená i tlak na urychlené jmenování vlády nové. Nejsem si jist, nakolik tomuto tlaku dokáže M. Zeman odolávat. Na druhé straně jsem si téměř jist, že v rámci tohoto tlaku dojde i k pokusu o zneužití situace a o prosazení podstatných prvků jak programu tak i způsobu vládnutí "bývalé stojedničky". Uvidíme to v nejbližších dnech, snad i hodinách. Např. v otázce transparentnosti, která by zabránila masivnímu zneužití nedostatků zákona o tzv. církevních restitucích. Ostatně příznačné je, že v námi sledovaném dni, tj. neděli 8.12.2013 nepadla v pořadu Otázky Václava Moravce, kde celou hodinu povídal B. Sobotka o tom, že koaliční program je již téměř u konce, ani zmínka o tzv. církevních restitucích. A to ani přes velmi kontroverzní vyjádření D. Duky nedlouhou dobu před tím, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/852-sv-otec-frantisek-nepodstatna-epizodka.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře