Na které otázky by měl Singer odpovědět

24. listopad 2013 | 08.03 |

Po internetu kolují různé spekulace v souvislosti s operací ČNB. Dokonce padla i trestní oznámení. Mě zajímá odpověď na následující otázky:

1. Mohla či dokonce musela ČNB vědět o operaci realizované v českých korunách v rozsahu 63,6 miliard korun, jejíž parametry byly dány aktem koupě 5.11.2013?

2. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že platba této částky v českých korunách v rozsahu 63,6 miliard korun proběhne po 7.11.2013, kdy dojde operací ČNB k výraznému oslabení české koruny?

3. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že PPF převedla část svých finančních aktiv odpovídajících 66,3 miliardám českých korun z českých korun na euro ještě před 7.11.2013?

4. Mohla či dokonce musela ČNB vědět, že touto operací PPF získá odhadem 3,5 miliard korun?

To vše nikoli ku prospěchu podpory růstu české ekonomiky, ale naopak za cenu podlomení jejího růstu, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/786-v-cem-se-singer-myli.html

Ti, co mají stotisícové měsíční příjmy a desetimilionové majetky, za "normálních podmínek" nepotřebují za cenu určitých rizik zvýšit své příjmy a navýšit majetek o tři řády. Ovšem jen za "normálních podmínek". Pokud již je (byť a doufejme, že nikoli fatálně) spuštěna globální poziční hra, ve které je výhrou podstatné zvýšení pravděpodobnosti přežití, pak by bylo takové jednání (pro ty, co ztratili nervy a zábrany) "logické".

K tomu, aby do takové hry vstoupili, by pak stačilo málo: Příležitost a nedůvěra v možnost exponenciálně dynamického a současně trvale udržitelného růstu. K tomu viz (velmi důležité):

http://radimvalencik.pise.cz/617-71-112-hra-co-prinesl-20-9-13-superafera-100.html

V dosavadních vyjádřeních zástupců PPF a ČNB odpověď na výše položené otázky dána nebyla, resp. jejich představitelé se těmto otázkám vyhnuli, viz např. zpráva z 22.11.2013 (cituji dle Novinky.cz):

Prodej mobilního operátora O2 investiční skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a intervence České národní banky oslabující kurz koruny, se odehrály téměř ve stejnou dobu, což vyvolalo konspirační teorii, jež v současnosti koluje po českém internetu. Podle ní měla PPF na oslabení kurzu vydělat tři a půl miliardy a členům bankovní rady ČNB měla přihrát miliardu za odměnu. PPF to vyvrací s tím, že platba je stanovena v korunách, a vývoj koruny k euru na ni tedy nemá vliv. PPF koupila podíl 65,9 procenta ve společnosti Telefónica Czech Republic za 63,6 miliardy korun.Akvizice byla oznámena 5. listopadu a o dva dny později ČNB oslabila korunu. Na internetu se objevila spekulace, že PPF měla na oslabení koruny zájem. Španělé prý dávali přednost platbě v korunách, neboť ji považovali ve srovnání s eurem za stabilnější, a tak PPF údajně dohodla cenu v korunách a pak nechala členy ČNB odhlasovat oslabení koruny o pět procent, čímž měla na transakci vydělat zhruba 3,5 miliardy. V této souvislosti se na sociálních sítích objevilo obvinění, že PPF se o tento zisk podělila s členy bankovní rady ČNB, kteří pro oslabení hlasovali, a rozdělila mezi ně rovnou miliardu. "Akvizice 65,9% podílu v Telefónica Czech Republic byla stanovena v českých korunách. Vývoj kurzu české koruny k zahraničním měnám tedy nemá na hodnotu této akvizice žádný vliv," dodal mluvčí PPF Radek Stavěl. PPF by teoreticky na měnové intervenci ČNB vydělala v případě, že by měla peníze na transakci uložené na účtu v eurech a po oslabení měny by je směnila na koruny. Zda má PPF peníze na koupi akcií Telefóniky na korunových nebo eurových účtech, ale odmítl mluvčí Radek Stavěl komentovat. Spekulace o ovlivnění členů bankovní rady ČNB odmítl. Uvedl, že finanční vypořádání mezi oběma společnostmi nastane až v řádu měsíců. "Transakce bude dokončena až po souhlasu Evropské komise, dokončení očekáváme v průběhu několika měsíců," řekl Právu Stavěl. Nařčením, že by z kroku měli členové rady České národní banky nějaký prospěch, se brání i centrální banka. "Na veřejnosti šířená, ničím nepodložená a zcela nepravdivá nařčení ČNB a členů její bankovní rady zpochybňují důvěryhodnost nezávislé tvorby měnové politiky, která je základním smyslem existence každé centrální banky. Proti takovým nepodloženým pomluvám se musíme a budeme tvrdě bránit,” uvedl guvernér ČNB. Banka zopakovala, že devizový kurz je nástroj na uvolňování měnových podmínek a banka se ho rozhodla používat.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/320064-ppf-odmita-ze-by-ovlivnila-cnb-telefoniku-koupila-v-korunach.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře