Koho by volil Svatý Otec František?

24. říjen 2013 | 12.11 |

Náš volič to nemá lehké. Docela by mě však zajímalo, koho by v našich volbách volil Svatý Otec František, pokud by tu možnost měl. Případně koho by podpořil, pokud by byl obeznámen se situací u nás. Napadlo mě to, když jsem si přečetl zprávu svědčící i tom, že to s reformou katolické církve myslí vážně (viz zpráva dle Novinky.cz):

Papež František pozastavil na tři měsíce činnost německému biskupovi Franzi Peterovi Tebartzi-van Elstovi, který je kritizován kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu za 31 miliónů eur. Jeho post zaujme místní vikář. Odvolán však zatím nebyl, i když papež hlásá, že církev má být chudá. O Tebartz-van Elstově odstavení se spekulovalo již nějakou dobu a očekávání kulminovala v pondělí, kdy papež udělil biskupovi ve Vatikánu audienci. Okázalý životní styl německého církevního hodnostáře Vatikánu vadil. Papež František razí pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a o lidi na okraji společnosti. Biskupství v Limburgu přiznalo, že náklady na honosnou rezidenci Franze-Petera Tebartze-van Elsta, nazývaného biskup luxusu, se vyšplhaly na 31 miliónů eur (790 miliónů Kč). Odhadovaly se přitom na částku třikrát nižší. Vatikán kvůli tomu už v září poslal do Německa inspekci, která mrhání prověřuje. Biskupský komplex v Limburgu měl původně stát pět až šest miliónů eur (127 až 153 miliónů Kč). Německá média spekulovala o tom, že částka bude dvojnásobná. Výsledná suma šokovala i členy rady, která dohlíží na finance biskupství a cítí se Tebartzem-van Elstem oklamána. Podle biskupství za nárůstem ceny stojí náklady na sanaci a rekonstrukci historické budovy. Podle tisku však cenu "vyšroubovala" nahoru hlavně speciální přání biskupa, který má v diecézním centru i vlastní třípokojový byt a soukromou kapli. Po zveřejnění případu poklesly na západě Německa, zejména v limburském biskupství, příspěvky na církevní charitu, uvedla Česká televize.

Viz: http://www.

novinky.cz/zahranicni/evropa/317052-biskup-luxusu-ma-pozastavenou-cinnost.html

Není to jen levné gesto. Je to přímo o podstatě toho, co se dnes odehrává. Podrobně jsem o tom psal nedávno (6.10.2013), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/656-71-128-hra-co-prinesl-6-10-13-superafera-116.html

A to v souvislosti s upozorněním na určitou nepřesnost, které se papež František dopustil, když kritizoval roli peněz v dnešní společnosti. Příčinou problémů současného světa není samotné fungování trhu či využívání funkcí peněz, ale fenomén, který nazývám investování do společenské pozice s cílem získat zásadní výhody oproti druhému. Toto investování do společenské pozice spouští řadu nebezpečných mechanismů. Jednou z forem tohoto investování je právě okázalá spotřeba, v důsledku které se ten, kdo tomuto demonstrování své pozice podlehne, stává demiurgem (ale současně i pouhou figurkou) eskalujícího pozičního investování prostřednictvím řady dalších forem. Je to cesta prohlubování společenské segregace a vyostřování vnitřních konfliktů.

Ostatně něčeho takového jsme svědky i u nás. Stránky Českého rozhlasu již fungují, takže si můžeme poslechnout rozhovor s D. Dukou, který se stal předmětem řady komentářů (rozhovor  začíná přibližně ve 21 minutě příslušného pořadu):

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2990853

D. Duka použil poněkud silná slova. Z hlediska řady selhání, k nimiž došlo ze strany katolické církve ve vzdálenější, méně vzdálené minulosti a k nimž dochází i v současnosti, by mu slušelo více skromnosti. Navíc je z rozhovoru zřejmé, že problém vyhrotil politicky právě on.

ČSSD a KSČM okamžitě situaci využily a formou "řízení indiskrece" daly široké veřejnosti najevo, jak důsledně budou v kauze tzv. církevních restitucí postupovat, aby nedošlo ke zneužívání některých nedostatků, které příslušný zákon obsahuje. Pochopitelně s cílem co nejvíce ovlivnit výsledek voleb ve svůj prospěch. Zde je příslušná zpráva dle Novinky.cz.

Pouhé tři dny před volbami se v luxusní restauraci v Praze 6 odehrála utajená schůzka lídrů ČSSD a KSČM. Na skrytém jednání v salónku restaurace AvantGarde se v úterý vpodvečer sešli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jeho první místopředseda Michal Hašek se šéfem KSČM Vojtěchem Filipem a místopředsedkyní komunistů Miloslavou Vostrou. Na místo dorazili každý zvlášť a každý přišel jinudy: první přijel Hašek a do restaurace vešel zadním vchodem. Několik minut po něm dorazili spolu zástupci KSČM a prošli hlavním vchodem. Až za půl hodiny přišel zadním vchodem Sobotka. Po schůzce odcházeli rovněž každý zvlášť. Nabízí se, že předmětem schůzky mohlo být vyjednávání o případné podpoře jednobarevné vlády ČSSD ze strany komunistů, které se zatím jeví jako nejlogičtější povolební uspořádání. Sobotka i Filip se ale po schůzce zaklínali, že na toto téma vůbec nedošlo: lídři se údajně bavili především o restitucích. "ČSSD v úterý na tiskové konferenci navrhla, aby bylo vyhlášeno jednoroční moratorium na vydávání církevního majetku. Se zástupci KSČM jsme se bavili o tom, jaký by byl jejich postup v případné nové Poslanecké sněmovně, kde by se taková věc měla schvalovat. Jejich stanovisko je kladné," řekl Právu Sobotka, když ze schůzky odcházel. "Také jsme se dohodli na tom, že jakmile budou známy povolební výsledky, tak se sejdeme a budeme konzultovat povolební situaci," dodal Sobotka. Odmítl přitom, že by se s komunisty bavil o případné podpoře menšinového kabinetu soc. dem výměnou za sněmovní posty. "Nebudeme předjímat rozhodnutí voličů. Bavili jsme se hlavně o tom, jak korigovat církevní restituce," řekl Sobotka. Jeho verzi potvrdil i Vojtěch Filip. "Bavili jsme se o dalším postupu ohledně církevních restitucí. Neshodli jsme se na tom, že my chceme referendum, kdežto oni ne. Oni navrhují jednoroční zmrazení vydávání, což se mi jeví jako pozitivní návrh. Podpořili bychom to, pokud by ČSSD podpořila náš zákon o referendu," řekl Právu Filip. Také on popřel, že by jednali o podpoře vlády soc. dem. "Takové úvahy nastanou až po volbách," řekl. Přitom je to téma, kterého se už několikrát lídři obou stran dotkli: Sobotka nedávno Právu řekl, že by si vládu ČSSD s podporou komunistů uměl představit. "Nebráníme se myšlence, že by naše jednobarevná vláda získala podporu KSČM," prohlásil pro Právo. V úvahu by v takovém případě připadalo i křeslo předsedy Sněmovny právě pro Filipa. "Pokud KSČM ve volbách uspěje, nepochybně by měla mít své zástupce ve vedení komory," řekl tehdy opatrně Sobotka. Filip zase už dříve pro Právo označil jednobarevnou vládu ČSSD s podporou KSČM za "jednu z možných variant povolebního uspořádání".

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/316994-lidri-cssd-a-kscm-se-sesli-na-tajne-schuzce.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře