S čím Zeman počítá a co udělá

24. srpen 2013 | 08.33 |

M. Zemana po schůzce s představiteli politických čitelně (pro ty, co umějí číst) formuloval svou představu o tom, jak bude probíhat vývoj v nejbližších několika měsících a jakou roli v tomto vývoji bude hrát on sám osobně.

Nejlépe zpracovanou informaci o tomto vystoupení M. Zemana jsem našel na Českénoviny.cz. Dříve, než tuto informaci uveřejním, dvě poznámky:

1. Doporučuji podívat se na článek "Jak číst Zemana":

http://radimvalencik.pise.cz/514-jak-cist-zemana.html

(pak lépe pochopíme, co nám M. Zeman svým vystoupením sděluje).

2. Rovněž tak doporučuji podívat se na videozáznam klíčové části vystoupení M. Zemana, odkaz na které najde zájemce přímo v informaci na Českénoviny.cz, tj. rozkliknutím odkazu za zveřejněním této informace.

Zde je příslušná informace z Českénoviny.cz (nejdůležitější podtrženo a vůbec nejdůležitější tučně):

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že sestavení vlády po předčasných volbách bude otázkou několika týdnů, nikoliv měsíců nebo let. Řekl to novinářům po schůzce s představiteli pětice parlamentních stran. Vyjádřil také přesvědčení, že vedení vítězné strany bude při nominaci premiéra klást důraz na preferenční hlasy pro své kandidáty. V kampani se angažovat nehodlá. Hlava státu si myslí, že finální fáze jednání o sestavení vlády začnou poté, co bude existovat dohoda na vedoucích orgánech Poslanecké sněmovny. Čeká, že nepotrvají déle než týdny. Zmínil však příklad Belgie, kde se vláda sestavovala dva roky. "Nicméně ekonomičtí analytici mě upozornili, že v době, kdy v Belgii dva roky nebyla vláda, belgická ekonomika začala pozoruhodně vzkvétat. Uvidíme, jak to bude v našem případě," uvedl. Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje představitele vítězné strany. To vyvolalo spekulace, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát její předseda Bohuslav Sobotka, ale například statutární místopředseda strany Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže. Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou. "Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoliv pouze vůli stranických funkcionářů," odpověděl dnes prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos kandidují v Jihomoravském kraji. Sama hlava státu dá ve volbách svůj hlas Straně práv občanů - zemanovců (SPOZ), i jako dík za její podporu v prezidentské kampani. Zeman ale zároveň uvedl, že se nezapojí do předvolební kampaně SPOZ, jak by si přál Mynář. Každá politická strana podle něj musí zaujmout voliče svým programem a svými kandidáty. Vyjádřil se dále k uvažované kandidatuře svého kancléře za SPOZ. "To je svobodné rozhodnutí jednak pana Mynáře, jestli kandidaturu přijme, a ještě předtím vedení SPOZ, zda mu tuto kandidaturu nabídne," uvedl. Mynář přitom může setrvat ve své funkci na Pražském hradě, opustit by ji musel až tehdy, pokud by ve volbách uspěl. Souběh vysoké státní funkce a politické kandidatury dnes kritizovala ČSSD nebo TOP 09. Zeman se také nechal slyšet, že bude "zcela respektovat" výsledky parlamentních voleb. "Takže, jestliže například vítěznou stranou bude TOP 09 a TOP 09 doporučí za premiéra pana Miroslava Kalouska, jmenuji pana Miroslava Kalouska předsedou vlády České republiky," prohlásil. Zároveň ale řekl, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09, nejmenuje premiérem ani Sobotku, ani Kalouska, protože by takovou koalici považoval za zradu na voličích obou stran.

Viz: http://www.ceskenoviny.cz/domov/prezident/zpravy/zeman-ceka-ze-vlada-po-volbach-vznikne-behem-tydnu/975550

Rozhodně stojí za to, podívat se na video připojené k tomuto odkazu, zejména na to, s jakým výrazem a s jakou ironií vyslovuje M. Zeman větu: "Předpokládám, že to bude otázka v našem případě několika týdnů, nikoli měsíců nebo dokonce let." Myslím, že jasně a srozumitelně dává najevo, že povolební jednání o sestavení vlády budou trvat hodně dlouho a že do nich bude aktivně vstupovat. Vyplývá to i ze zmínky o Belgii. Z jeho projevu lze podle mne shrnout následující:

1. Již povolební jednání o ustavení orgánů Sněmovny (která jsou podmínkou zahájení jednání o sestavení vlády) budou dost komplikovaná.

2. Politicky bude odstavena celá bývalá "stojednička", tj. nejen ODS (která je v rozkladu), ale i TOP, která rovněž výrazně oslabí – jednak získá menší výsledek, než očekává, jednak bude mít velmi malý koaliční potenciál.

3. Dojde k velkému střídání a přeskupování politické reprezentace, při kterém bude mít značnou roli i dění uvnitř politických stran.

4. ČSSD bude nejsilnější stranou z těch vítězných stran (ČSSD, KSČM a patrně i SPOZ) a jako premiéra by M. Zeman rád viděl H. Haška. To se mu ovšem nemusí povést, přestože se pro toto řešení poměrně neomaleně vyslovil zmínkou o preferenčních hlasech – ČSSD má poměrně silnou rezistenci vůči vlivu M. Zemana.

Mimo jiné: Přečtěte si Osmnáctý Brumaire Ludvíka Bonaparta od K. Marxe. Mnohé z jeho postřehů se mohou hodit pro pochopení toho, co nás čeká. Celý text této vynikající studie lze stáhnout z:

http://www.kmbe.cz/OsmnacteBrumaire.pdf

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: S čím Zeman počítá a co udělá z.kuklová 24. 08. 2013 - 13:16
RE: S čím Zeman počítá a co udělá pat 25. 08. 2013 - 00:37
RE: S čím Zeman počítá a co udělá radimvalencik 25. 08. 2013 - 22:12