Čeká nás hrozný konec, nebo hrůza bez konce?

21. srpen 2013 | 07.43 |

Včera na otázku Práva "Bude vám Sněmovny líto, nebo budete rád?" K. Schwarzenberg: odpověděl: "Doufám, že se rozpustí, protože platí, že je lepší hrůzný konec než hrůza bez konce."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/311003-schwarzenberg-rozpusteni-snemovny-je-lepsi-hruzny-konec-nez-hruza-bez-konce.html

O něco víc než před rokem podobný obrat použil i M. Kalousek. Cituji z Novinky.cz: ""Ministr financí Miroslav Kalousek zjevně počítá s variantou, že Věci veřejné nebudou ve vládě. Bude to podle něj jejich rozhodnutí. "Pro nás koaliční smlouva platí, platí i programové prohlášení vlády. Jestli Věci veřejné koaliční smlouvu vypovědí, tak ať to udělají. Nás to sice bude mrzet, ale řekneme si, že lepší hrůzný konec než hrůza bez konce," uvedl Kalousek v rozhovoru pro Právo."

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/237472-hruzny-konec-je-lepsi-nez-hruza-bez-konce-soudi-o-koalici-kalousek.html

Lídři TOP si tento výrok nějak zamilovali. Měli by vědět, že tento výrok "lepší hrůzný konec než hrůza bez konce" vždy symbolizoval nástup reakce usilují o likvidaci parlamentní demokracie. Při státním převratu Ludvíka Bonaparta v roce 1852 ve Francii to bylo heslo vyděšeného měšťáka. Velmi výstižně dobový kontext popisuje K. Marx ve svém slavném politicko-literárním dílku "18. Brumaire Ludvíka Bonaparta", kterým předčil vypravěčské umění i takového velikána, jakým byl V. Hugo. Cituji:

"Nyní si představme francouzského buržou uprostřed této obchodní paniky s mozkem posedlým obchodem, s mozkem, na nějž neustále dotírají, jejž mučí a ohlušují pověsti o státních převratech a o zavedení všeobecného hlasovacího práva, boj mezi parlamentem a výkonnou mocí, ustavičný boj mezi orleanisty a legitimisty, komunistická spiknutí v jižní Francii, domnělé jacquerie v departementech Nièvre a Cher, reklama různých kandidátů na presidentství, dryáčnická hesla novin, hrozby republikánů, že budou bránit ústavu a všeobecné hlasovací právo se zbraní v ruce, evangelia emigrovaných hrdinů in partibus, předpovídající konec světa na druhou květnovou neděli 1852, a pak pochopíme, proč buržoa v tomto nepopsatelném, ohlušujícím zmatku fúze, revize, prorogace, konstituce, konspirace, koalice, emigrace, uzurpace a revoluce vztekle křičí na svou parlamentní republiku: "Raději hrůzný konec než hrůzy bez konce!”"

Citát je ze strany 39 verze, která je ke stažení na:

http://www.kmbe.cz/OsmnacteBrumaire.pdf

Doporučuji přečíst. Je to nejen strhující od prvního řádku, ale i poučné z hlediska toho, jak může dojít k destrukci parlamentní demokracie. Čtenáře napadnou i různé analogie se současností. A měl by si to přečíst i M. Kalousek a K. Schwarzenberg. Pak by doufám tento výrok tak neuváženě nepoužívali. Chci věřit tomu, že jim zde stále ještě o funkční parlamentní demokracii, i když se v její obraně dosud příliš nevyznamenali, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/540-schwarzenberg-chce-branit-demokracii.html

Mj. výrok "lepší hrůzný konec než hrůza bez konce" - měl ho v oblibě i Hitler a ten přesně věděl, v jakém kontextu jej používá: Viz: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:_ZC9Oz4GXbMJ:cs.wikiquote.org/wiki/Adolf_Hitler+%E2%80%9Elep%C5%A1%C3%AD+hr%C5%AFzn%C3%BD+konec+ne%C5%BE+hr%C5%AFza+bez+konce%E2%80%9C&cd=3&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&client=firefox-a

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čeká nás hrozný konec, nebo hrůza bez konce? ondrey 21. 08. 2013 - 14:52
RE: Čeká nás hrozný konec, nebo hrůza bez konce? radimvalencik 21. 08. 2013 - 16:04