Po volbách? VELKÉ PŘESKUPOVÁNÍ

15. říjen 2017 | 18.55 |

Je těsně před našimi volbami (těsně po rakouských, s dosti zajímavými výsledky) a je tudíž nejvyšší čas položit si otázku: Co se bude dít po volbách?

Už proto, že tato otázka má klíčový význam při rozhodování o tom, koho volit. A také proto, že po těchto volbách nás s největší pravděpodobností čeká velké přeskupování sil mezi politickými subjekty, patrně největší od rozpadu OF.

První otázka: Které politické strany jsou nestabilní a proč?

Napadne nás pořadí: Nevyzrálí Piráti, kteří nejrychleji mění svá stanoviska (pokud se ovšem dostanou do Sněmovny), Okamurova SPD, jak se v případě Okamurova Úsvitu stalo po minulých volbách, Babišovo ANO, které také není tradičním politickým subjektem (zde ovšem může zapůsobit gravitační síla velkého politického subjektu, u SPD možná také, ale ne tak intenzivně). Může to také potkat některé politické strany, které mají na české politické scéně tradici? Zde patrně bude první na řadě šokovaná ČSSD (která se podobně jako ostatní eurounijní sociální demokracie, nedokáže vrátit k obnově své ideové převahy, namísto které nabízí prázdné sliby a jednu kauzu za druhou, která ji diskredituje).

Druhá otázka: Jaké síly budou na politické subjekty působit?

Tady je situace ještě zajímavější:

- Na jedné straně to budou síly tlaku zdola, nespokojenosti občanů. (To teď bude čekat Rakousko, zklamání z narychlo vyrobeného rakouského "macrona".) Objektem tohoto tlaku se patrně nejvíce stanou Piráti, ANO, ale i ČSSD to nebude mít jednoduché.

- Na druhé straně to bude tlak ze strany jádra současné globální moci, tj. těch sil, které v současné době procházejí složitou metamorfózou a které zčásti vyrůstají z podhoubí struktur založených na vzájemném krytí, vydírání a protěžování těch, kteří na sebe vědí něco difamujícího, a zčásti z enkláv zpravodajských služeb USA, které se vymkly kontrole veřejnosti i státu, dosazují si nejen své šéfy, ale i vrcholovou administrativu států, v současné době to dotáhly až do vyvolání občanské ideologické a informační války v USA. Podrobněji viz:

- v trochu jiném kontextu, ale výstižně:

http://radimvalencik.pise.cz/4876-globalni-prediktor-nebo-jadro-globalni-moci-2.html

- trochu obšírněji, ale dostatečně úplně:

http://radimvalencik.pise.cz/4872-volby-2017-185-po-jihlave-o-moci-1.html

http://radimvalencik.pise.cz/4873-volby-2017-186-po-jihlave-o-moci-2.html

Oba tyto tlaky se budou střetat a zviditelní to, jak funguje (resp. nefunguje, ale degeneruje a rozpadá se) jádro současné globální moci. Bude to velmi poučné. První změny patrně nastanou pod tímto tlakem, což jako odezvu vyvolá rychle rostoucí tlak zdola. Zde bude velmi důležité, jak kvalifikovaný tlak to bude. Tím se dostáváme ke třetí otázce.

Třetí otázka: Kdy proces přeskupování politických sil začne?

Podle mého odhadu krátce po volbách, ještě v období sestavování vlády.

Můj závěr:

Jak už jsem uvedl dříve, vychází mně z toho, že volba, pro kterou jsem se rozhodl, je správná. Je to strana, která bude velkým přeskupováním nejméně ohrožena (už ho má dávno za sebou) a která (pokud i zde se prosadí tlak zdola a bude mít funkční vedení – mj. kde jinde by k tomu mělo dojít dřív?) může sehrát významnou roli při obnově demokracie, úcty k lidem, člověčímu rozumu a pravdě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář