Rok po "malých" volbách. Příčiny úpadku ČSSD

11. říjen 2017 | 05.00 |

Volby jsou doslova přede dveřmi. Budou probíhat v dramatické atmosféře a budou se hodně lišit svými výsledky od toho, jak to dopadlo loni právě v tuto dobu v "malých" či "přípravných" volbách (krajských a senátních). Zvýrazní však obecný trend úpadku těch, co upadají v důsledku programového vyprázdnění, které následně vede ke ztrátě morálních zábran s perverzními důsledky.

Uveřejňuji článek, který jsem publikoval loni, těsně před volbami. Byl jsem tehdy dost optimistický, hlavně pokud jde o předpoklad, že se tradiční, velké, a zejména ty programové politické strany aspoň trochu poučí z příčin debaklu, který utrpěly.

Nepoučily. ČSSD dokonce klesla do bažin vytunelování jí a její společenské pozice svými mafiánskými šíbry. Přitom – jak je zřejmé i z toho článku – jsem se poctivě a s velkým úsilím snažil o – když ne zvrácení, tak alespoň korigování – tragického směřování této strany.

Rovněž administrace a reprezentace KSČM z převážné části byla hluchá ke všemu jako pařez. Na rozdíl od svého aktivu (a skutečně aktivního aktivu) na středních úrovních, který má v této straně ještě vliv a který stranu jako takovou podržel. Ověřil jsem si to v případě řady diskusí v krajích i v samotné Praze. KSČM si uchovává do budoucna šanci být silným, vlivným a kvalifikovaným programovým subjektem, jakkoli ji k tomu současné vedení příliš nenapomáhá.

Zde je článek z loňského roku, v jeho závěru červeně zvýrazňuji to nejdůležitější, po té okomentuji to, co je významné do budoucna:

Volby? Podle předpovědi. Té mé. Co dál?

8. říjen 2016
Včera, před zahájením voleb, v 12:56, jsem dal na FB tuto předpověď výsledku voleb:

Můj tip na výsledek voleb? - Převládne negativní volba, kterou (paradoxně pro větší část lidí) reprezentuje Babiš, z menší části Okamura. Účast bude nízká. Babiš ztratí tam, kde má postavené profláknuté kandidáty. Jsou to ovšem jen přípravné volby k větším, ve kterých vyhraje ten, kdo obsadí "programové vakuum", viz přílohy (komentáře).

Viz (kde si to může ověřit každý): https://www.facebook.com/radim.valencik

Měll jsem naprostou jistotu, že to dopadne tak, jak to dopadlo. Nepochyboval jsem o tom ani chvilku.

Přesně tak to dopadlo. Proč? A proč jsem měl tu jistotu.

Na to jsem odpověděl ještě s větším předstihem právě ve zmíněných komentářích (které jsem napsal již v červnu tohoto roku):

"K programu ČSSD"

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3582-r2016-148-k-programu-cssd.html

"K programu ostatních stran"

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3585-r2016-149-k-programu-ostatnich-stran.html

Komentáře, které nyni sleduji na ČT 24 (jak zúčastněných politiků, tak i politických komentátorů) jsou úplně mimo. Pokusím se stručně říct, o co jde:

1. Volby jsou především debaklem těch stran, které můžeme nazvat programové strany a které nemohou být neprogramové strany, tj. ČSSD a KSČM (ať již byly ve vládě nebo ne). Strany, které se deklarují, že jsou tu pro lidi, nemohou nemít důvěryhodný a promyšlený program. Program, který objasňuje, co se vlastně děje. Program vycházející z pochopení doby. A program, který také říká, jak problémy řešit. Tj. program, který má jak obrannou, tak i nápravnou část. To ani ČSSD ani KSČM (v jejím případě je to zvlášť ostudné) nezvládly.

2. Volba pro ANO byla protestní volba, což vypadá paradoxně. Vždyť ANO je ve vládě. Jenže tyto volby vůbec nebyly lokální, ale globální. Protestní volba byla proti globální servilitě stran a jako taková se obrátila nejen proti TOP či ODS, ale zvlášť to odskákala ČSSD, jako strana reprezentující globální servilitu (nejen pokud jde o uprchlíky, ale zejména vůči tomu, že zatahuje ČR jako servilní nástroj do politiky nejagresivnějších kruhů US). Současné volby plnily roli startovních voleb pro velké volby, a proto převládl globální kontext.

O dál?

Velké volby za rok může vyhrát ta strana, která se dokáže prezentovat jako strana reagující na současnou programovou prázdnotu. Prázdnotu, která vede k tomu, že strany nejsou schopné svým voličům říct, co je příčinou současných problémů, proč se děje to, co se děje. A už vůbec nejsou schopny říci lidem, co dělat. Nejde o to lidem něco slibovat (tomu už nikdo nevěří), jde o to lidi "úkolovat", tj. zapojit do řešení současných problémů. Ten, kdo to dokáže, obsadí politické vakuum, které zde je. A vyhraje.

Zkrátka a jednoduše, velké volby vyhraje ten, kdo svým programem (jeho obrannou i nápravnou částí) dokáže srozumitelně odpovědět lidem na otázku: Co dělat? Přesněji, co mají dělat, aby zvrátili současný trend vývoje.

A to nejde bez dobré teorie. Bohužel vedení prakticky všech současných stran nejenže to neumí, ale ani nechápe, co to znamená. Proto bude velmi záležet na všech lidech, kterým není budoucnost lhostejná a kteří netrpí slepotou politických lídrů i jejich štábů, aby přitlačili na politickou reprezentaci a administraci. Bude to fuška, ale zvládneme to.
Viz: http://radimvalencik.pise.cz/3892-volby-podle-predpovedi-te-me-co-dal.html

A co dál teď, po roce a po volbách, které odstartují za ani ne deset dní?

Ti, kterým jde o budoucnost té strany, kterou považují za sobě nejbližší a perspektivní, by se měli konečně pochopit, že bez programu, který vychází z identifikování a analýzy příčin současných problémů, to prostě nejde. Platí to i pro ty strany, které budou úspěšné. Bez jasné vize vycházející z pochopení toho, o co jde, to prostě nepůjde. Možná budeme svědky štěpení politických stran a přeskupování různých hráčů na politické scéně. Tím více poroste role těch, kteří si budou schopni dát kvalifikovanou odpověď na otázku, o co jde a co dělat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář