Probudí „stojedničku“ Zemanův projev?

7. srpen 2013 | 11.37 |

V rámci svého seriálu o superaféře jsem na 10.8.2013 (vyjde pod názvem "(71.66) Hra: Co přinesl 5.8.13 – Superaféra 54") připravil pokračování, ze kterého vybírám část, která souvisí s dnešním projevem M. Zemana v Poslanecké sněmovně:

Okamžitě v reakci na podmíněnou podporu Rusnokovy vlády sociální demokracií projevil obavy o osud ČSSD M. Kalousek:

"Pokud se sociální demokracie rozhodla sloučit s komunisty uvnitř SPOZ, tak tomu nemůžeme zabránit. Je to ale konec nadějím na moderní sociální demokracii," řekl Právu Kalousek. Podle něj je argument ČSSD, že svou podporou uspíší předčasné volby, zástupný, protože koalice ODS, TOP 09 a LIDEM disponuje většinou 101 hlasu.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309788-cssd-se-rozhodla-sloucit-s-komunisty-uvnitr-spoz-glosuje-kalousek.html

Zde ovšem dal M. Kalousek najevo, že má malou či téměř žádnou představu o tom, jak to v ČSSD chodí. I velcí "zemanovci" v ČSSD (právě proto, že M. Zemana dobře znají) vědí, že je nutné (i přes značné vzájemné znesváření) držet jednotu strany i před vlivem M. Zemana. K žádnému zásadnímu převratu v ČSSD nedošlo a nedojde. Poněkud se jen posune rozložení sil. To, k čemu skutečně dochází, je, že se bude měnit celý systém moci, který je dnes reprezentován tím, co se nazývá "stojednička". Právě v logice vývoje struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad. Dojde k dost velké proměně krycího paradigmatu i krycí reprezentace. Existuje určitá šance, že se institucionální systém ČR podaří částečně vymanit z vlivu těch nejzhoubněji působících struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

Postoj ODS, TOP a LIDEM by se proto dal chápat (s určitou nadsázkou) jen jako "plácnutí do vody", pokud by neobsahoval jeden významný moment (viz podtržená část zprávy citované z Novinky.cz):

"Deklarujeme, že síla 101 poslanců, tedy všech, kteří podepsali listinu o mé nominaci, včetně poslance Michala Doktora, podporuje vznik vlády na půdorysu bývalé koalice a nebude dávat důvěru vládě Jiřího Rusnoka," řekla po skončení zhruba hodinového jednání nominantka na premiérku Miroslava Němcová (ODS). Potvrdila také, že pokud Rusnokova vláda důvěru nedostane, bude se koalice snažit rozšířit jednání Sněmovny o jeden bod: výzvu prezidentovi Miloši Zemanovi, aby vládu pod jejím vedením co nejrychleji jmenoval. "Prezident by měl v souladu s Ústavou konat tak, aby ČR měla legitimní vládu v co nejkratší době. Neexistuje žádná jiná vláda, která by se mohla opírat o důvěru ve Sněmovně," řekla Němcová. Pokud by Miloš Zeman opravdu jmenoval Němcovou premiérkou, zřejmě by sestavila kabinet podobný vládě Petra Nečase, která před časem podala demisi. Chyběl by v ní ale ministr obrany Vlastimil Picek, který zůstal v Rusnokově vládě. "Personální otázky jsme neřešili. Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili. V té době bylo volné křeslo ministra kultury. Pan Picek ale přešel do vlády Jiřího Rusnoka, takže budeme uvažovat o jiném jméně," řekla Němcová.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309820-byvala-koalice-rusnoka-odmitneme-jednotne-stojednicku-mame-jen-my.html

"Stojednička" v zajetí paradigmatu, jehož podstatnou součástí je to, že považuje za normální to, co normální není, plete si parlamentní systém s Nečasovou "nagyoturou", ke které se chce znovu vrátit (viz podtržená pasáž zprávy), není sto reálně vyhodnotit situaci. Cituji M. Němcovou: "Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili."- Oni totiž ti ministři a M. Němcová ani neměli tušení, co se ve vládních institucích děje...

K pojmu "nagyotura" viz: http://radimvalencik.pise.cz/502-umelecti-aktiviste-a-necasova-nagyotura.html

Jen jako perličku lze uvést z rozhovoru M. Němcové pro Novinky.cz:

Otázka: Rusnok se odvolává na vládu Mirka Topolánka (ODS), kterou nechal prezident Václav Klaus vládnout čtyři měsíce v demisi.

M. Němcová: Toto přirovnání kulhá na obě nohy. Topolánkova vláda vzešla z voleb, měla důvěru voličů. Tu Rusnokova vláda nemá. Václav Klaus tehdy podmiňoval, že chce vidět stojedničkovou většinu. Chtěl vědět, zda právně existuje, navíc nechtěl jmenovat vládu, která by se opírala o komunistické hlasy.

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/309711-nemcova-topolanek-mel-duveru-volicu-i-kdyz-byl-v-demisi-rusnok-ne.html

Podle sociologických průzkumů (kterým ovšem nemusíme věřit, ale když mluvíme o důvěře voličů, měli bychom s nimi počítat) je důvěra veřejnosti Rusnokově vládě v současné podstatně vyšší, než byla Topolánkově ve stejné době po jejím ustavení. Jinak - stačí, když Zeman nechá podle "dosavadních zvyklostí" vládnout Rusnokovu vládu stejnou dobu, pak další rovněž stejnou dobu, tak na M. Němcovou se do voleb vůbec nedostane. To, co se bude dít, bude ovšem rozhodujícím způsobem záviset na vývoji veřejného mínění. Více než kdy jindy. Je to příležitost i závazek. Výroky ve stylu "Zachovala bych půdorys původní vlády s ministry, kteří v ní působili." ovšem M. Němcová příliš nepřispívá k tomu, aby došlo ke zvratu ve vývoji veřejného mínění v neprospěch Rusnokovy vlády. (Je to stejný úlet, jako ten Balvínův, který je trošku méně nápadný, ale bude znovu a znovu připomínán.)

A nyní k otázce položené v názvu tohoto článku - Probudí "stojedničku" Zemanův projev?

Nejde o to, jak se projeví případné "probuzení" v hlasování o důvěře Rusnokově vládě. Patrně ne a sem ani Zemanův projev nemířil. M. Zeman přesně ví, kde a jak je vykolíkovaný terén zásadního střetu. A tam cílil svůj projev. Veřejnost, tj. normální lidé, budou tím, kdo bude rozhodovat o Rusnokově vládě.

K tomu velmi zajímavý komentář (i když třeba z jiných pozic, než jsou moje, z jiné "pozice", konkrétně Českápozice.cz. Myslím, že poměrně přesně vystihuje, o co jde: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/zemanova-vlada-si-jde-pro-duveru-ale-je-vlastne-jedno?utm_source=newsletter&utm_medium=mail&utm_campaign=ns_cnt_sp

Doporučuji přečíst.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře