Umělečtí aktivisté a Nečasova Nagyotura

6. srpen 2013 | 08.48 |

Umělečtí aktivisté, kteří dost dlouho mlčeli, aniž by byli umlčování se ozvali. Ministr kultury J. Balvín jim nahrál na smeč, tak proč toho nevyužít. Jak lákavé je stát tím, kdo burcuje svědomí národa. Historie se opakuje dvakrát, poprvé jako tragédie, podruhé jako fraška. Z vyjádření aktivistů z řad umělecké sféry je zřejmé, že i v dalším vývoji bude docházet k situacím, kdy:

- S vědomým či nevědomým cílem vyvolat vášně se bude pro potřeby ovlivnění těch, kteří vnímají současnou realitu dost jednoduše, míchat vše dohromady, viz: "Podle Zusky (šéfa baletu ND) a Dočekala (šéfa činohry ND) Balvín svým rozhodnutím uštědřil Národnímu divadlu další tvrdou a zbytečnou ránu pod pás, podobně jako někteří z jeho předchůdců v nedávné minulosti. " (Tj. Besser a Hanáková jako stejní jako Balvín - a teď se konečně ozveme.)

- Přeceňování vlastní misijní role (my jsme ti praví, kteří probudí veřejnost a právě teď je ta pravá chvíle): "Možná, že se v měřítku celé společnosti zdá, že nejde o život, ale nám o něj jde, protože život se skládá z maličkostí, tj. i z podobných lumpáren a ignorantských rozhodnutí" (M. Dočekal).

Problém aktivistů tohoto typu je, že mlčeli, když se za normální považovalo to, co normální není. A to v několika řádově větší míře, než se (možná jen zatím) děje dnes. A velká většina veřejnosti velmi citlivě reaguje na to, co byť i jen "zavání" podporou návratu "stojedničky", která to dotáhla až k Nečasově "Nagyotuře" coby vrcholu dokonalosti parlamentní demokracie v jejím ("stojedničkovém") podání, kterou se ("stojednička") tak zaklíná.

O tom, jak to chodila za Nečasovy "Nagyatury" viz např.:

http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/vlada/Tak-si-zila-carevna-Takto-se-pry-chovala-Nagyova-na-vrcholu-moci-Za-vase-penize-280399

Ředitel ND J. Burian se naopak ukazuje jako velmi zdatný vyjednavač, který citlivě vnímá kontexty. A patrně mu skutečně jde i o věc - tedy kvalitní kulturu a budoucnost Národního divadla. Uvidíme. Každopádně se ukazuje, jak je současná realita citlivá, pokud jde o kvalifikovanost reakcí veřejnosti a jejích schopnost rozlišovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Umělečtí aktivisté a Nečasova Nagyotura ranko p 13. 08. 2013 - 10:43