O co šlo v Hamburku?

10. červenec 2017 | 08.51 |

Z několika míst jsem byl osloven, abych vyjádřil svůj názor na schůzku G20 v Hamburku, zejména na jednání Trump-Putin. Asi vyzyvatele zklamu, ale místo toho se odvolám na velmi dobrý rozbor, který dal Milan Syrůček v Parlamentních listech, viz:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Stisk-rukou-na-ktery-cekal-cely-svet-Fundovana-analyza-setkani-Trump-Putin-od-znalce-velmocenskych-summitu-Milana-Syrucka-495378

Při veškeré snaze (a i kdybych obětoval čas, který využívám k chození po Savinjských Alpách, což se mi obětovat rozhodně nechce), bych to nedokázal ani částečně tak, jako dlouholetý zkušený pozorovatel sovětsko- a návazně rusko-amerických vztahů. Mj. nutno dočíst celé, dobře vysvětlena i neúčast Zemana.

Takže jen několik drobných poznámek:

1. Současná euroreprezentace si začíná uvědomovat nezvratnost posilování Trumpovy pozice. Začíná si uvědomovat nesmyslnost a škodlivost politiky "okopávání Trumpa". Trump ji navíc postavil do nepříjemné pozice hrou na polskou kartu a příslibem privátních vztahů s Británií. Merkelovsko-junckerovské vedení EU najednou cítí svou slabost v situaci, kdy lze očekávat selektivní přístup Trumpovy administrativy k ekonomickému vyjednávání s každým státem EU zvlášť. Zjednodušeně řečeno, skončilo období "hurá na Trumpa!" a začalo dlouhé období trapného ustupování Trumpovi, které bude ekonomicky nepříjemné a které dále rozklíží vztahy v EU.

2. Objevil se však ještě jeden moment, a to pozitivní. Současná euroreprezentace se ukázala být nejednotnou i pokud jde o svou ochotu být slouhou současné zdegenerované a rozpadající se globální moci. Zdůrazňuji "netrumpovské" globální moci. Posilování pozice Trumpa jí tuto možnost nabízí a lze očekávat, že bude selektivně využívána. Proto i určité koketérie Merkelové s Putinem.

3. Současně se však ukázalo, že Trump bude v rukou pevně držet protiruskou kartu. Je si vědom síly Ruska, nebude patrně Ruskem strašit, nebude hrotit konflikty, ale bude využívat obtíží, do nichž se Rusko dostalo. To znamená, že nějaké brzké sbližování Ruska s USA nebo s EU nelze očekávat, ale zklidnění ano. I když stará moc (to, co nazývám současnou zdegenerovanou a rozpadající se globální mocí) o sobě může dát vědět i velmi drsnými a nebezpečnými provokacemi, třeba v Pobaltí. Odhaduji však, že není příliš ochota případný hlas provokatérů vyslyšet.

K tomu poznámka: V obsáhlé diskusi k mému "půlnočnímu" rozhovoru v Parlamentních listech 8. července (téměř 400 příspěvků!) se několikrát objevila stížnost, že hovořím o "současné zdegenerovaná a rozpadající se globální moci", ale nikde neuvádím, o co se jedná. Někteří čtenáři patrně přehlédli podstatný odkaz na článek, ve kterém popisuji, jak současná globální moc vznikla, jak funguje, jak zdegeneroval, jak se rozpadá a čím její "ústup ze slávy" bude doprovázen. Je to naprosto zásadní, protože to bude v nejbližších několika dost létech určovat vývoj. Ale někteří se na ten odkaz asi podívali, protože počet přečtení příslušného (půl roku starého) článku povyskočil o více než 600. Zde je odkaz na příslušný článek:

http://radimvalencik.pise.cz/4432-pred-jihlavou-o-degeneraci-soucasne-moci.html

4. Logiku setkání G20 v Hamburku nelze plně pochopit bez odpovědi na otázku, jaký smysl mělo a jakou roli sehrálo řádění demonstrantů (pokud si vůbec ti darebáci různého druhu důstojné označení "demonstrant" zaslouží). Pokud chceme některé současné jevy pochopit, nesmíme mít krátkou paměť. Připomínám rok a půl starý článek "(Nejen) Policie v labyrintu lží. K událostem 6.2.", viz

http://radimvalencik.pise.cz/3188-nejen-policie-v-labyrintu-lzi-k-udalostem-6-2.html

V Hamburku se jednalo o stejnou provokaci, jen ne v malém českém, ale ve velkém německém rozměru. U nás to tehdy skončilo jako fraška (a pochopitelně se dosud nic nevyšetřilo).

Provokace velkého rozsahu byla zaměřena na to, aby se šiky globálních lídrů ještě více semknuly a sloužily ještě více oddaně současné globální moci. Starý trik. Ale moc nevyšel. Trump, který už začíná chápat, jak současná globální moc funguje, si na dané téma dokonce dovolil s Merkelovou zažertovat a ocenit, jak skvěle klidný průběh setkání zabezpečila.

K tomu poznámka: Ideologie či spíše velmi nakažlivý memplex militantního islámu i militantního neomarxismu pocházejí - obrazně řečeno - ze "stejné laboratoře". Byly účelově vypiplány ke zblbnutí a následnému zneužití lidí určitého typu. V Hamburku šlo o vytvoření pocitu ohrožení zúčastněné reprezentace, aby se pokračovalo v politice slouhovství současné zdegenerované a rozpadající se globální moci. To se naštěstí podařilo jen velmi částečně, resp. nevyšlo to podle záměru těch, co to připravili.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (12x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář