(Nejen) Policie v labyrintu lží. K událostem 6.2.

22. únor 2016 | 16.20 |

Podrobně jsem se podíval na celý oficiální záznam z tiskové konference uveřejněný na stránkách ČT 24, viz:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1702426-chovanec-policista-ktery-odmitl-pomoci-pracovnikum-rozhlasu-se-mel-prihlasit

Nemohu než otevřeně vyjádřit velké znepokojení nad tím, co se odehrává. K tomu pár poznámek:

1. Velmi oceňuji práci Policie ČR i policejního prezidenta. Ve složité situaci, do které se dostali, se chovali mimořádně zodpovědně. A byl to právě policejní prezident, který poprvé veřejně sdělil, že v případě protestu na Hradčanském náměstí se jednalo o největší demonstraci v uplynulých létech a že počet jejích účastníků byl 10 000. Rovněž tak jako první ukázal záběry na celkový rozsah demonstrace, aby si každý mohl udělat představu o tom, kolik lidí se tam sešlo. Vyvrátil tak první ze lží ČT, která informovala o mnohem menším počtu osob a nikdy před tím nevysílala záběry, které by dokumentovaly, kolik lidí se sešlo.

2. Pokud hovořím o labyrintu lží, nemyslím, že by jejich strůjcem bylo vedení policie či ministerstva vnitra. Ne. Oni sami jsou obětí lží. Co mně však vadí a velmi vadí, že se nesnaží dostatečně přispět k objasnění toho, co se stalo, např.:

- Proč poté, co byly natočeny záběry určené k sestřihu pro zpravodajství ČT (které měly dokumentovat "řádění extrémistů" v Thunovské ulici), a poté, co jim bylo přátelsky domluveno mužem v hnědé bundě (o kterém dříve policie tvrdla, že nebyl policista, pak přiznala, že se jedná o policistu kriminalistu), "rozvášnění extrémisté" pokojně vycouvali ze záběru. Thunovská ulice prostě bylo sehrané divadlo a nic na tom nezmění jakékoli vysvětlování.

- Proč se na tiskovce nikdo nezmínil o tom, jak pokračuje vyšetřování tzv. útoku na "Kliniku". Ten byl označen za nejbrutálnější akci v den 6.2. a využit zpravodajstvím ČT k diskreditaci účastníků shromáždění na Hradčanském náměstí. (K tomu se ještě vrátím v jiném významném kontextu.

)

- Proč na záznamu ČT není informace o tom, jaké byly na tiskovce položeny otázky a co na ně bylo odpovězeno (to je velmi nestandardní, přitom otázek je velké množství).

3. Překvapil mě ministr vnitra Chovanec. Nemile. Plně souhlasím s jeho apelem na ochranu policistů, když řekl "Prosím všechny lidi, kteří jsou veřejně činní, aby nedělali rychlé závěry..." (v 10. minutě pořadu) a připomněl 40 tisíc policistů, kteří jsou taky lidé a mají své rodiny, své známé, a špína, která se na ně hodí, je poškozuje. Sám ovšem takový závěr doslova pár vteřin před tím (v 9. minutě pořadu) udělal, když řekl, že inkriminované video dokazující, že v Thunovské ulici šlo o sehrané divadlo, bylo "šířeno proruskými weby, z čehož je zřejmé, že bylo vytvořeno k tomu, aby pošpinilo dobré jméno Police ČR, aby destabilizovalo situaci, aby vytvořilo dojem, že policie ČR lidi nechrání". K tomu:

- Toto video zdaleka nebylo šířeno jen "proruskými weby", ale v převážné míře lidmi, kteří mají oprávněné obavy o osud demokracie u nás. Za demokracie v naší zemi – aspoň doufám – nebojují je ruští agenti, a ani jen ti z ruských agentů, jejichž seznam (na čele se současným a bývalým prezientem) sestavuje Slonková. To, co ministr vnitra Chovanec řekl je vůči normálním lidem sprosťárna. – Nebo ještě jinak, Milane, neblbni, nemáš to zapotřebí. Používej rozum.

- Chápu, že ministr vnitra Chovanec měl problém, když den před tím řekl: "Budeme schopni pravděpodobně doložit, že jde o cílenou provokaci, ne ze strany policie, ale někoho úplně jiného,", viz:

http://www.novinky.cz/domaci/395469-chovanec-akce-maskovanych-vytrzniku-zrejme-byla-cilena-provokace.html

(To se mu prostě hodně nepovedlo.)

- V této souvislosti by se ministr vnitra Chovanec měl spíše pozastavit nad výrokem svého kolegy, ministra pro legislativu Dienstbiera, který již 7.2. pro ČT uvedl (bez jakýchkoli důkazů!): "Je to otázka celkové atmosféry ve společnosti, kdy se nenávistné projevy stávají zcela běžným, včetně výzev k osobní likvidaci nebo k použití střelných zbraní proti politikům. Fyzický útok na Kliniku tento víkend byl prozatímním vyvrcholením." K tomu připomínám to, co jsem uvedl již dříve: Nechci předjímat výsledky policejního vyšetřování kauzy "Klinika", ale zatím vše nasvědčuje, že šlo o provokaci ze strany policejních složek či zpravodajských služeb, které nemá vláda pod kontrolou a které spolupracovaly se zpravodajským i publicistickým oddělením ČT. Ministr pro legislativu by měl být jednou z hlavních opor, která by měla společnost od hrozby něčeho podobného uchránit, a ne se stát hlásnou troubou názorů, k nimž má být veřejnost domanipulována. Viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3174-na-co-se-dnes-zeptam-jirky-dienstbiera.html

http://radimvalencik.pise.cz/3180-odpovedel-dienstbier-na-me-otazky-neodpovedel.html

Připomenu, co jsem napsal před 11 dny, tj. 13.2. (a stojím si za tím i dnes):

"Vyšetřovatelé přece nemohou připustit, že tatáž skupina, která sehrála špatně připravené divadlo v Thunovské ulici, prošla či projela bez problémů celou Prahou, a sehrála stejné divadlo (o kterém dramaticky informovala ČT, aby se posléze ukázalo, že bylo sehráno se stejnou "něžností" jako v Thunovské ulici). Tj. pokud to byla stejná skupina (a "něžnost" chování v obou případech tomu nasvědčuje, předpokládám, že vyšetřovatelé nic nevyšetří. A najít někoho jiného? To bude těžký oříšek. Proto se domnívám, že stopy případu se zametají. Představme si, že šlo skutečně o mladíky, kteří se nechali rozvášnit nějakými projevy (kterými?), prošli celou Prahou (do kopce a najisto na místo, jehož účel málokdo zná kromě místních), nikdo jejich pohyb nemonitoroval (i když museli být nápadní, Praha je plná bezpečnostních kamer a v té době i tajných policistů) – a dodnes nejsou vypátrání!

Je to moje prognóza, která vychází z následující mojí fabulace (a berte ji, prosím, jen jako moji fabulaci, mohu se mýlit). Vše se odehrálo asi takto:

- V souvislosti s tím, že akce byla pojata jako mezinárodní a byla první mezinárodní akcí tohoto typu za účasti Pegidy, přijeli do Prahy i odborníci na Pegidu ze zpravodajských služeb Německa. (To je v pořádku, dokonce by bylo divné, kdyby nepřijeli.)

- Během akce fungoval odborný tým složený ze zástupců našich silových i zpravodajských složek, České televize a již zmíněných profesionálů z Německa. Měli jen neformálně vyhodnocovat situaci, podle mě nebyli k žádné "nadstandardní aktivitě" instruování od vedení Policie ČR, BIS či Ministerstva vnitra ČR. (I na tomto ještě není nic, co by překračovalo meze přijatelného.)

- Nedlouho před akcí však na základě určitých tlaků byl přijat "akční plán" překrytí a diskreditování demonstrace na Hradčanském náměstí. Byla připravena (narychlo, s nedostatečnou znalostí českých reálií, diletantsky) akce v Thunovské ulici a návazná akce, resp. případ "Klinika". (To už normální není, resp. to už je provokace, která je krokem k přeměně normálního státu ve fašistický.)

- Měl být vytvořen dojem, že "xenofobní, fašounské a nesnášenlivé projevy vyprovokovaly násilníky k hrůzným činům".

Scénář nevyšel. Akce na Hradčanském náměstí proběhla důstojně. A k tomu ještě unikl plný záznam akce v Thunovské ulici.

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3155-6-2-vysetrovani-pripadu-nebo-zametani-stop-2.html

A tak je pro mě hlavní otázkou to, zda je Policie ČR (zejména těch 40 tisíc poctivých policistů) schopna vymanit se za prozření svých vedoucích činovníků z labyrintu lží.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.3 (27x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (Nejen) Policie v labyrintu lží. K událostem 6.2. mmol 23. 02. 2016 - 01:24