Čekáš na zázrak, příteli Zimolo?

8. červen 2017 | 08.32 |

Jiří Zimola se po té, co byl smeten rozhodnutím vedení ČSSD z posledního místa kandidátky do říjnových voleb, obrátil k členské základně se srdcervoucím dopisem, který si dovolím ocitovat celý (oranžově, tučně podtrženo to, co považuji za nejdůležitější):

Vážení přátelé, milí spolustraníci,

tímto osobním dopisem se na vás obracím ve chvílích, které jsou pro nás mimořádně důležité. Tím víc, že jde o období těsně před podzimními volbami. Události posledních týdnů považuji za ty nejkritičtější, které jsem za skoro dvacet let v sociální demokracii zažil.

Osobní zášť vedení naší strany vůči mé osobě dosáhla takové úrovně, že naprosto zastínila zdravý rozum a potřebný nadhled. To by se dalo pochopit, lidé se mohou a taky nemusí mít rádi. Jenomže tenhle příběh už není o mně, o Jiřím Zimolovi, předsednictvem strany vyškrtnutém kandidátovi; jde o něco mnohem víc. Jde o princip rozhodování a tvorby kandidátky, jde o hodnoty a ideje, z nichž sociálně demokratické hnutí vyrostlo a které jsme společně prosazovali a hájili. To vše se nyní vytrácí a vyúsťuje do stavu, který je nejen podle mého názoru projevem pohrdání celou jihočeskou krajskou základnou.

Velmi si vážím podpory, které se mi od vás dostávalo v uplynulých dnech. Členové místních, okresních i krajských orgánů vyjadřovali svá ostrá nesouhlasná stanoviska a požadovali, aby se k návrhu naší kandidátky mohli vyjádřit formou hlasování jihočeští sociální demokraté. Ti jediní mohou posoudit, jestli takzvané kauzy, kvůli kterým jsem rezignoval na funkci jihočeského hejtmana, aniž by mi bylo sděleno obvinění nebo jsem byl vyšetřován policií, tak zásadně poškodily sociální demokracii před nadcházejícími volbami. Namísto toho jsem byl z kandidátní listiny ještě před vaším vyjádřením vyškrtnut a vedení ČSSD na tomto svém rozhodnutí nechtělo nic změnit.

Pochopil jsem, že vina za očekávaný nevalný výsledek ve volbách má být připsána těm, kteří maří "očistné tažení" vedení ČSSD a nehodlají se smířit s centralistickým pojetím řízení strany.

Nechtěl jsem být tím, kvůli kterému bude eskalovat napětí uvnitř ČSSD, a namísto předvolebního boje s našimi protivníky budeme bojovat sami se sebou. Proto a jedině proto jsem požádal na pondělním jednání Krajského výkonného výboru ČSSD ostatní kandidáty, aby, i když s principem vyškrtnutí mé osoby nesouhlasí, neopouštěli demonstrativně kandidátní listinu a v zájmu ČSSD kandidovali a, jak jsme u nás na jihu v posledních létech zvyklí, zvítězili.

Nic to nemění na tom, že se nemohu ztotožnit s důvody, které předsednictvo strany pro mé vyškrtnutí použilo. Někdy ale člověk musí ustoupit a obětovat se pro ostatní – a věřte, že jsem tak podruhé udělal rád. Poprvé před měsícem, kdy jsem svým odstoupením z funkce hejtmana umožnil vznik nové koalice a zachování hejtmanského postu pro ČSSD; podruhé teď, kdy reálně hrozilo, že pražské vedení strany doplní jihočeskou kandidátní listinu svými věrnými, bohužel však nevolitelnými lidmi. Přál bych si, aby naše kandidátka zůstala silná a přes současnou pachuť nespravedlnosti ve volbách obstála.

Voláte mi, píšete a ptáte se, jestli po tom všem má cenu zůstávat ve straně. Odpovídám, že ano. Sociální demokracie u nás zastupuje zájmy obyčejných lidí už 140 let a ne vždy si prožívala zrovna idylické časy. Ale byli to právě přesvědčení členové strany, lidé se srdcem na správné, tedy levé straně, kteří jí umožnili přežít. Budoucnost ukáže, kdo měl dnes pravdu a kdo se mýlil. Ale abychom mohli být součástí té budoucnosti, je třeba vydržet a ideje ČSSD podporovat a propagovat.

Děkuji vám za to, že mám tu čest být vaším krajským předsedou. Jsme dnes jediný kraj, který je v Praze slyšet a který se nebojí věci říkat otevřeně. To bylo vždy mým cílem a na tom jsem stavěl. Dnes jsem za tento jihočeský odboj osobně postihován, ale na paměti mám slova naší prezidentské standardy. Pravda vítězí.

Váš Jiří Zimola

Dovolím si k tomu několik poznámek:

1. ČSSD je zprivatizována krajskými mafiány (Jihočeský kraj byl dosud výjimkou, proto to také dopadlo, jak to dopadlo), vedení strany se proměnilo ve slouhy slouhů současné globální moci, opozice vůči této proměně strany zlikvidována, vnitrostranická demokracie eliminována.

2. "Sociální demokracie u nás zastupuje zájmy obyčejných lidí už 140 let a ne vždy si prožívala zrovna idylické časy", píše Zimola. – Ano. Byla pronásledována, zakázána, její příznivci zavíráni. Ale doposud se nikdy nestalo, že byla zprivatizována mafiány a prostřednictvím logiky fungování struktur založených na vzájemném krytí lumpáren ovládána současnou globální mocí. A to je nevratný konec této institucionální struktury. Hodnoty a ideje sociální demokracie mohou žít, ale jen na úrodné půdě. Obnova vnitrostranické demokracie v rámci institucionální struktury ČSSD není možná. Ani z technického hlediska.

3. K tomu "technickému hledisku". Tunelována je jak pozice ČSSD, tak i její disponibilní finance, takže nesplatitelný dluh (i po odpočtu Altnerova) neumožňuje její existenci jako normálně fungující strany bez přerušení právní kontinuity.

4. Zimola se mýlí i v tomto: "Osobní zášť vedení naší strany vůči mé osobě dosáhla takové úrovně, že naprosto zastínila zdravý rozum a potřebný nadhled." – Vůbec nešlo o Sobotkovu zášť vůči Zimolovi. Sobotkovi medvědáři by mu takový přepych nedovolili. Šlo o chladný kalkul – veškerou opozici je nutné zlikvidovat. A Zimolu právě proto, že jeho kraj byl nejméně pod vlivem mariánských struktur.

5. Snad ještě k tomuto: "přesvědčení členové strany, lidé se srdcem na správné, tedy levé straně, kteří jí (ČSSD) umožnili přežít". – Jaký mají tito lidé vliv? Došlo v historii ČSSD někdy k takovému excesu, k takovému potlačení jejich hlasu?

Nevím, zda je Jiří Zimola jen váhavý střelec, naivka, nebo mu něco slíbili, případně něčím pohrozili. Každopádně je ještě horší fáze vývoje politika, než když se stane politickou mrtvolou. Může totiž dozrát až do stádia politické mršiny, což je poměrně nový historický fenomén, který stojí za zaznamenání. Doufám, že tento osud Jirku Zimolu nečeká.

K tomu ještě pár výroků Sobotky a spol.:

Cituji dle: https://www.novinky.cz/domaci/440039-ukonceme-zabomysi-valky-vyzval-sobotka.html

Sobotka:

"Sociálními demokraty vedená vláda je mimořádně úspěšná, zlepšili jsme viditelně za čtyři roky stav naší země, snížili obrovsky nezaměstnanost a zvýšili lidem mzdy i důchody, splnili jsme ve vládě 90 procent našeho volebního programu". – V ekonomice ano. Však za to také byli ministři těch resortů, které na to měly zásadní vliv, patřičně odměněni – Mládek, Babiš. Jinak tu máme sliby týkající se církevních restitucí, zřízení chovanec-jandova mccarthiovského ústavu (taková šílenost nemá obdoby), rozkrádání eurodotací...

"ČSSD se musí především vzpamatovat, přestat řešit samu sebe, přestat spekulovat, co bude po volbách, a začít vést pořádně volební kampaň". – Tak ony to byly "žabomyší války". Tak vlastně i Jiří Zimola je taková malá oběť "žabomyší války". Ono vlastně vůbec nešlo o hodnoty sociální demokracie. Jen by mě zajímalo, kdo je ten obojživelník a kdo ten hlodavec.

Hlavní příčina úpadku ČSSD:

Příčina úpadku (ztráty schopnosti korekce) je v tom, co vypověděl nechtěně Chovanec: "Strategii máme stále stejnou, soc. dem. připravuje kampaň. Máme pořád šanci to změnit a udělat vše pro to, aby se volby povedly". (Ze stejného zdroje jako Sobotkovy výroky.)

To, v co se ČSSD změnila, již není schopno reflexe. Není schopno "kolektivním rozumem" (či spíše v rámci Koukolíkovy "skupinové stupidity") pochopit, že bez odhalení příčin současných problémů u nás i v globálním kontextu není možné obstát ve volbách. Jenže to, v co se ČSSD změnila, již ani příčiny současných problémů pojmenovat nemůže. Z logických důvodů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.12 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Čekáš na zázrak, příteli Zimolo? selskýrozum 08. 06. 2017 - 12:01
RE: Čekáš na zázrak, příteli Zimolo? velekněz ratata 08. 06. 2017 - 13:04
RE: Čekáš na zázrak, příteli Zimolo? honza 08. 06. 2017 - 17:23
RE: Čekáš na zázrak, příteli Zimolo? selskÝ rozum 09. 06. 2017 - 16:13
RE: Čekáš na zázrak, příteli Zimolo? selský rozum 13. 06. 2017 - 00:20