Hašek převzal nucenou správu nad ČSSD?

16. červenec 2013 | 16.55 |

"Hašek zrovna převzal nucenou správu nad ČSSD!!! Jedná očividně bez rozhodnutí předsednictva a dalších orgánů strany. Neuvěřitelné. Tohle se v dějinách ČSSD ještě nestalo, tedy až na červen 1948, kdy došlo k sloučení ČSSD a KSČ." – napsal Philipp Janýr dnes o púl deváté ráno na Facebook. Reagoval tak na článek "Podpoříme vaši vládu, pokud... ČSSD předložila tři podmínky pro Rusnoka", který uveřejnil iDNES.cz.

Viz: http://zpravy.idnes.cz/tri-podminky-cssd-pro-podporu-rusnokova-kabinetu-fvt-/domaci.aspx?c=A130715_205625_domaci_ert

V podstatě má pravdu. Jen trochu přehání s tím srovnáním se slučovacím sjezdem. B. Sobotka se dopustil hned několika chyb. Okamžitě se postavil proti Rusnokově vládě, aniž by byla ještě sestavena, místo toho, aby připustil možnost její podmíněné podpory při splnění určitých programových podmínek. A pak – po určitém manévrování, kterým mohl ještě leccos napravit – se přidal k mediálně stádnímu a levnému personálnímu okopávání této vlády. Podcenil význam programových otázek, zemanovskou nostalgii ve své straně a zejména pak pozitivní očekávání veřejnosti, pokud jde o Rusnokovu vládu.

V tuto chvíli M. Hašek prostě obsadil prostor pro programové vyjednávání, ke kterému tak jako tak dojde (posílil svoji pozici, není však nejsilnějším hráčem v ČSSD). Podařilo se mu to, co se mu nepodařilo před pár měsíci ne zcela šťastným vystupováním proti J. Dienstbierovi. A B. Sobotka je najednou mimo hru. Nikdo už ho nebude brát jako nejvýznamnějšího reprezentanta ČSSD.

Jeden z ohlasů na P. Janýra (od P. Opočenského) říká: "Mít na programovou oblast nějaké požadavky při daném personálním obsazení, je fór dne. Za prvé, papír snese všechno, za druhé, pokud vláda jednou důvěru získá, tak se na nějaké prohlášení úplně vykašle a dělat si iluze o tom, že ji někdo do předčasných voleb ještě odvolá, je fantasmagorie."

Zde je několik nepřesností:

1. Personálně není vláda složena špatně (a ještě uvidíme, zda přes zdánlivou nepopularitu byl výběr J. Fischera dobrý nebo ne).

2.

Rusnokova vláda je a bude v situaci, kdy si nebude moci dovolit zklamat očekávání veřejnosti, bude více vázána k dodržování dohod, než kterákoli jiná, protože hlavní spor následujících dní, týdnů a měsíců bude o míře legitimity Rusnokovy vlády.

B. Sobotka se již krátce popoledni pokusil kontrovat. Vydal prohlášení, že M. Hašek mluvil sám za sebe. Tím ovšem jen pokračoval v oslabení a izolování své pozice:

Viz: http://www.novinky.cz/domaci/307905-hasek-mluvil-za-sebe-ohradil-se-sobotka-proti-podminkam-pro-rusnoka.html

Správný postup (stále se k němu lze ještě vrátit) byl (ve chvíli, kdy bylo zřejmé, že Rusnokova vláda bude jmenována) následující:

1. Zdůraznit klíčový význam programových podmínek (a on je opravdu klíčový, jak ještě ukážu).

2. Svolat mimořádnou programovou konferenci ČSSD, která by řešila otázky:

- Jaký prostor dát Rusnokově vládě, tj. požadovat, co má udělat a co má neudělat (významné jsou i ona omezení, tj. definovat, které otázky by Rusnokova vláda neměla rozhodovat).

- Jak postup Rusnokovy vlády hodnotit a jaké budou první kroky po převzetí vlády sociální demokracií.

- Jaké střednědobé a dlouhodobé problémy řešit.

3. Tím by se podstatně posílila vyjednávací pozice ČSSD oproti Rusnokově vládě a došlo by i k určitému sjednocení této strany v reakci na nové podmínky.

Smysl tohoto postupu by byl takový: Nečasova vláda natolik zdiskreditovala politické síly reprezentované "stojedničkovou" koalicí, že se otevřel prostor pro zásadní perspektivní změny. K nim lze nyní vývoj nasměrovat. Rusnokovu vládu lze využít nejen jako dočasného správce, ale i jako toho, kdo udělá první nápravné a přeorientační kroky. Z pozice dlouhodobého směřování vývoje (dlouhodobého i akčního programu aktualizovaného v nových podmínkách programovou konferencí) lze pak s touto vládou jednat o podmíněné podpoře.

K tomu poznámka: Pokud je společnost natolik penetrována působením vzájemně provázaných struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad, jako je ta naše (ale bohužel nejen naše) v současné době, pak není možné nic moc ovlivnit. Co ovšem ovlivnit lze a co je podstatné, tak je to právě změna základního ideového paradigmatu. Proto mají programové otázky a dlouhodobá pozitivní řešení mimořádný význam. Platí totiž, že nakolik se podaří perspektivní řešení dostat do veřejného povědomí, natolik se otevírá cesta k omezení role stávajícího základního ideového paradigmatu vyjednávání vlivu. A to stávající základní ideové paradigma je nutnou podmínkou, bez které by struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad nemohly bujet v té míře, v jaké bují.

K tomu viz: http://radimvalencik.pise.cz/309-70-4-1-hra-odkud-kam-jdu-a-kam-se-snazim-dojit.html

Ještě k B. Sobotkovi. Jeho pozice bude slabá a slábnout. Opravdu jsem mu to nepřál. Byl pozitivní změnou oproti svým třem předchůdcům a standardní situace zvládal mistrně. Nepochybně by bylo lepší, pokud by obstál i v těch nestandardních. Ale to se mu asi moc nepovedlo. Není to žádná tragédie. Ani jeho, ani těch, kterým to přidá trochu starostí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře