Volby17/023: Putin, Trump a současná moc

26. únor 2017 | 07.56 |

ANALÝZY A KOMENTÁŘE AKTUÁLNĺHO DĚNĺ PŘED ŘĺJNOVÝMI VOLBAMI DO PS Z HLEDISKA VYTVOŘENĺ PŘEDPOKLADŮ PRO SKUTEČNÉ REFORMY

Na úvod této série stručná poznámka: Články vycházejí z toho, co jsem napsal před několika dny. Měl nečekaně velké množství pozitivních ohlasů. Asi trefa do černého.

K napsání tohoto článku mě inspirovala Tereza Spencer. Ta, jako vždy skvěle, odpověděla na jednu z otázek Parlamentních listů týkajících osudu Trumpa takto:

"některé americké portály už "nucený pád" Trumpova poradce pro otázky zahraniční politiky Mika Flynna měly za "mikropuč". Ale i když nechci strašit, faktem je, že jsme se v poslední době stali svědky mnoha událostí, které by ještě před pár lety byly ryzí utopií, takže nechci vylučovat nic, a to včetně Trumpova pádu. Ten ale může přijít samozřejmě jen za předpokladu, že si uchová něco ze svých předvolebních slibů. Pokud se podvolí a promění se v Clintonovou v kalhotách a s čupřinou, v Bílém domě zůstane. - Na druhou stranu ale platí, že případný impeachment "nepohodlného" prezidenta by se stal příčinou hluboké krize v USA, protože Trumpovi voliči by si to asi jen tak nenechali líbit. Čili Amerika by se mohla "začít divit", co že se to tam vlastně děje. A až by se dodivila do sytosti – tedy do nějaké fáze krize (a možná i občanské "války") –tak by se následně z politických vln tsunami mohl začít divit celý svět. Ať už někdo s nějakou americkou vládou souhlasí, nebo ne, stabilita Spojených států je důležitá pro celý svět, bez ní by nastal fakt chaos. Z globálního puzzle by vypadl jeden z klíčových dílků."

Viz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Tereza-Spencerova-probira-situaci-a-ma-divny-pocit-Uz-je-mozna-pozde-Meli-bychom-tajit-dech-houstne-to-476781

I někteří další komentátoři se domnívají, že Trump couvá, a je jen otázkou, kam až docouvá, resp. kde se jeho couvání zastaví a zda se vůbec zastaví. V tom trochu připomíná Putina, ten také jen couvá, přesněji jak před časem při vystoupení a diskusi na VŠFS řekl Klaus, dělá jen vynucené tahy. A Krym vzhledem k akutně hrozící americké základny na něm, byl vynuceným tahem.

V couvání a reakcí formou vynucených tahů je zásadní rozdíl. Takový jako mezi Obamou a Trumpem.

Při couvání, které si nechtěl přiznat, se "nejmocnější muž planety" změnil v trapného šaška. Ne "šašek", to není ten správný pojem. O šaškovi se ví, že nemá žádnou formální moc, ale uchoval si rozum, a svou moudrostí a přehledem dokáže formou šaškování pozitivně ovlivnit rozhodování těch, co formální moc mají. Obama se při couvání změnil v trapnou figurku, zombíka, kdy přišel o veškerou reálnou moc, aniž by přišel o kousíček té formální. A tuto skutečnost dokázal zastřít sám před sebou a sloužit zlu tak bezhlavě, jako nikdo z velkých politiků před tím.

Trump zatím dělá převážně vynucené tahy ke stabilizaci své pozice. Stále více si uvědomuje, jak málo znamená formální moc, kterou disponuje, oproti reálné globální moci, se kterou se potýká. Ale potýká se s ní a také si uvědomuje, jak je současná globální moc prohnilá, jak se rozpadá, ale také jak je nebezpečná. V tomto smyslu se vzdaluje od pozice Obamy a přibližuje k pozici Putina.

První nesmělý krůček, který udělal Putin jako nikoli vynucený, ale aktivní tah, bylo zaangažování se v Libyi. A i to bylo učiněno jen tak mimoděk při příležitosti návratu flotily z mise v Sýrii (nebo to už měl promyšleno dopředu a mise flotily v Sýrii nebyla hlavním cílem?). Každopádně současná zaslepená (současnou globální mocí vydíratelná a ovládaná) euroreprezentace vůbec nepochopila, jaké poselství jí Putin vyslal. Ovládnutí Libye znamená mimo jiné ovládnutí podstatných migračních toků. Zvlášť významné po zablokování balkánské cesty. Trump zatím žádný významnější aktivní tah neudělal, jen do vynucených tahů vkládá určité hrozby, což je ovšem běžné.

Chování Putina a Trumpa by mělo být poučné pro některé naše opoziční blouznivce, kteří se domnívají, že ke svržení současné moci u nás stačí nějaká huráakce. Lokální moc u nás není nic jiného než – jak říkám a budu ji tak označovat i do budoucna – slouhové slouhů globální moci. Jako taková je dosazena, držena a případně pod lakem vlastních chyb či pod tlakem shora globální mocí transformována. Je mnohem a mnohem silnější, než si většina "vzbouřenců" proti tomu, co se děje, dovede představit. Ale je porazitelná. A nejen to, ona se rozpadá. Pokud ji chceme odstranit tak, aby její konec byl doprovázen minimem ztrát, musíme se poučit z toho, jak svou hru hraje Putin a – jak poslední dobou pozoruji – také Trump. Říkám to s plným vědomím svobodného analytika (nikoli jako Putinův či Trumpův agent). Musíme se zaměřit zejména na to, aby lidem docházelo, jak fungují mechanismy moci a k čemu dochází při jejím rozkladu. Stále se totiž setkávám s tím, že lidé nechtějí vidět, co proti nám stojí. Tak připomínám:

- Tady jsem podstatu současné moci před pár lety definoval:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

- Takto jsem prognózoval před tři čtvrtě roku její rozpad:

http://radimvalencik.pise.cz/3471-r2016-116-titanic-rozpad-globalni-moci.html

- A takto se zlo projevilo v plné nahotě:

http://radimvalencik.pise.cz/4154-jeste-dva-tydny-obavy-z-obamy.html

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář