Jak odstartovat skutečné reformy (je nejvyšší čas)

15. říjen 2016 | 09.50 |

V pondělí 17. října začnu v rámci seriálu o reformách (jako 254 díl) zveřejňovat na pokračování sérii o tom, jak začít komplexní reformy, které umožní odstartovat trvale udržitelný a současně zrychlující se ekonomický růst založený na přeměně rozvoje lidských schopností v nejvýznamnější faktor ekonomického růstu. Proč právě nyní? Pokusím se na to odpovědět formou několika navazujících poznámek:

1. Obecně a především platí, že je nejvyšší čas. Setrvačný typ společenského vývoje i ekonomického růstu vede do slepé uličky. Čím více do ní zabředneme, tím větší ztráty hrozí a tím více narůstá riziko civilizačního přežití.

2. Právě v těchto dnech se mně podařilo doladit a spočítat fungování plně zásluhové a plně uzavřené průběžné nadstavby systému penzijního pojištění. Byla to dřina, ale podařilo se. Právě jejím zavedením lze reformy odstartovat. Bez rizika, bezbolestně, přesvědčivě. Tak, aby si každý ověřil, že skutečné reformy jsou možné. Reformy, které znamenají – konečně a po dlouhé době – nejen změnu k lepšímu, ale postupně i celkovou nápravu stavu, posunutí společnosti za bariéru nahromaděných problémů.

3. V pondělí 17. října od 19 hodin na Svobodném rádiu CZ, viz:

0pt;font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";mso-fareast-language:CS">http://svobodne-radio.cz/

budu mít dvouhodinový rozhovor k výsledkům nedávných (a vlastně i dnešních) "přípravných" voleb (tj. voleb, které předznamenávají to, co se bude dít v nejbližším roce před "velkými" volbami). Dojde i na téma příčin debaklu některýchstran. Budu mít možnost objasnit, co chápu pod skutečným programem, se kterým může uspět strana (bez rozdílu, zda levá či pravá) ve volbách. A také proč je tak mimořádně významná otázka toho, jak odstartovat reformy právě prostřednictvím změny penzijního systému, což není na první pohled zcela zřejmé. Ale je to tak. Právě v této oblasti je klíč k "prokomunikování reforem".

4. Součástí série budou i přesné propočty toho, co navrhovaná (startovní) součást reforem každému přinese. Aby si to každý mohl ověřit a položit si otázku, proč k navrhované změně už dávno nedošlo.

5. Jde mimo jiné i o to, aby lidé, kterým o něco jde, měli co nejnázornější představu o tom, jaké reformy jsou možné a současně i nutné. Konkrétní představa mnoha lidem chybí a to je zneužíváno k protireformní propagandě, se kterou se některé strany snaží uspět (podobně, jako se o to s velkým neúspěchem pokusil kdysi J. Paroubek). Příklad. Když jsem zveřejnil stručnou poznámku k tomu, proč KSČM zaznamenala v "přípravných" volbách debakl,

viz: http://radimvalencik.pise.cz/3913-pred-24-00-vinikum-debaklu-nic-nedoslo.html

napsal k tomu jeden z mých dobrých známých, člověk, kterému jde o nápravu stavu, člověk, který to nepochybně myslí dobře a je ochoten leccos obětovat, aby došlo ke změně k lepšímu, Vladislav Černík, následující: "K článku "Viníkům debaklu nic nedošlo" – nevím, co by KSČM měla v programu změnit, nějak mi to z úvahy nevyplývá. Dá se to přiblížit nějakým konkrétním příkladem? Např. místo toho a toho prosazovat to a to?" Stručně jsem na to odpověděl: "Program není soubor preferencí (slibů), ale odpověď na otázku, o čem je současný svět, o co zde jde... První krok je přece pochopení fungování mechanismů devastující moci - a ne před nimi strkat hlavu do písku a dokonce této moci posluhovat (zčásti sluníčkářsky, zčásti sobotkovsky)." Ale je nutno podrobně vyložit nejen první část toho, co dělat (program obrany), ale také jak dál (program nápravy).  To je mj. to nejdůležitější. Tak se o to pokusím na konkrétním příkladu.

6. Blíží se naše konference, tj. 19. ročník vědecké konference "Lidský kapitál a investice do vzdělání". Bude 24. a 25. listopadu. Zbývá něco přes měsíc. Tam budu prezentovat plně zásluhovou a plně uzavřenou průběžnou nadstavbu systému penzijního pojištění jako hlavní článek odstartování reforem, a to v kontextu vývoje v příštím roce. V podstatě již nyní začalo odpočítávání času, který zbývá do nejbližších, přitom "velkých" parlamentních voleb. V pátek 25. listopadu, druhý den konference, se poradíme, jak "přitlačit" politické strany, aby při se přípravě svých programů (počítám, že s tím začnou tak v březnu) polepšily. Tj. aby si uvědomily, že lidi nelze opít rohlíkem. A aby volby 2017 byly i o skutečném programu realistických a nezbytných změn. Bude nejvyšší čas. Mj. – vstup na pracovní část konference 25. listopadu je volný, kdo má zájem, tomu poskytnu podrobnější informace. Dáme hlavy dohromady. Z konference vzejde i vědecká monografie, která bude celý teoreticky zdůvodněný komplex reforem prezentovat. Počítám, že zhruba v polovině března k jejímu obsahu a významu uděláme tiskovou konferenci, kterou zahájíme tlak na to, aby se (aspoň některé) politické strany "polepšily" a současně využily to, co se jim nabízí. Myslím, že v roce stého výročí máme velkou šanci odstartovat u nás změny k lepšímu. Postupně a promyšleně, s plným využitím toho, co nabízí teorie.

(Tímto upraveným příspěvkem a dalšími navazujícím začíná pondělní série, která odpoví na otázku, jak začít reformy.)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší