Plán „Putna“ se obrátí proti koalici

26. červen 2013 | 08.10 |

Koalice rozehrála hru, která se obrátí proti ní. Sledujeme ojedinělý příklad skupinové konformity (omezenosti) vzniklý v důsledku "přetavení" člověka ve figurku. Takto – v logice antické tragédie – fungují struktury založené na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

O plánu "Putna" jsme se mohli dozvědět ještě před pověřením J. Rusnoka sestavením vlády. Později byl tento plán prezentován takto:

"Koalice nemůže vyklízet pole patřící politickým stranám," reagoval na jmenování nového premiéra Martin Kuba. Jeho koaliční partner Miroslav Kalousek se komentáři neubránil už během prezidentova projevu. "Takovou radost ti, Miloši, neudělám," reagoval například na Zemanovo prohlášení, že jedinou možností, jak v Česku vyvolat předčasné volby, je zvolit vládu odborníků. Rusnokův budoucí kabinet potom označil nikoliv za vládu odborníků, ale vládu kamarádů Miloše Zemana. "Může z jeho vůle vládnout, ale nemůže získat podporu. Odborníkem není ten, kdo je tak nazýván, ale kdo se tak chová. Pan Rusnok se chová jako nezodpovědný kamarád," konstatoval Kalousek. "V tuto chvíli neexistuje v Poslanecké sněmovně jiná většina než koaliční většina. Přesto prezident tuto vůli sněmovny nerespektoval. Pan prezident by měl mít ambici jmenovat vládu, o níž se domnívá, že podporu ve sněmovně získá. Takto strávíme čas mrtvým pokusem, u něhož je jasné, že důvěru nezíská. Je to nesmyslná ztráta času," nechala se slyšet Miroslava Němcová. "Z prezidentovy strany jde o vyjádření neúcty a nezodpovědný krok vůči České republice," dodala.

J. Novák "Koalice naplňuje "plán Putna", počká si na další pokus", viz:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=783548

Je to hra na delegitimizaci Rusnokovy vlády. Ta však nemusí vyjít a patrně nevyjde. Současná koalice totiž nereflektuje dvě významné skutečnosti. Jednak to, jak velká je její neoblíbenost (podstatná část veřejnosti ji dokonce přímo nenávidí). Jednak to, jak prohnilý je základ na kterém stojí (figurky tvořící koalici totiž stále považují za normální to, co normální není). Přitom M. Zeman nepřímo naznačil, jakou cestou se vydá:

Podle Zemana bude politicky neutrální vláda také garancí toho, aby se zahájené vyšetřování "hospodářských a politických skandálů" dotáhlo do konce a neexistoval by politický tlak. (Podtrženo mnou)

Článek "Koalice u Zemana neuspěla. Premiérem je Jiří Rusnok", viz:

centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?J=783526">http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?J=783526

K tomu viz rovněž (a patrně ne náhodou) v tu dobu uveřejněná zpráva Nejvyššího státního zastupitelství:

Nejvyšší státní zastupitelství to konstatuje ve zprávě za loňský rok, kterou v úterý zveřejnilo. Podle šéfa úřadu Pavla Zemana dosavadní opatření v oblasti korupce v Česku nepřinesla žádnou zásadní změnu a pro odhalování korupce chybí efektivní nástroje. "Ukazuje se, že jedinou efektivní metodou odhalování korupční trestné činnosti je skryté vyšetřování za použití technických a operativně pátracích prostředků," je uvedeno ve výroční zprávě... Právě dlouhodobé sledování a odposlechy vedly k zatýkání a obvinění ve dvou největších kauzách za poslední dobu - zatčení bývalého středočeského hejtmana a poslance ČSSD Davida Ratha a dalších deseti lidí. A také k obvinění bývalé šéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové a tří exposlanců ODS, Petra Tlučhoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra.

Podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství platí to, že počet zjištěných případů korupce, které jsou předmětem trestního řízení, zdaleka neodpovídá realitě v tuzemsku. A korupce a klientelismus stále výrazně ovlivňují ekonomiku státu. "Klientelistické praktiky představují v některých případech etablovaný systém, který podstatným způsobem zasahuje řádný výkon vlastnických práv státu"... Žalobci upozorňují na to, že v některých případech je korupce systém pro nelegální získávání finančních prostředků z veřejných rozpočtů nebo z fondů Evropské unie... Podle zprávy nejsou v Česku ojedinělé případy, kdy lidé, kteří oznámí korupční jednání, mají problémy v zaměstnání či obchodních vztazích nebo jsou znevažování v médiích. "Česká právní úprava neposkytuje zatím dostatečnou ochranu whistleblowerů (oznamovatelů korupce z prostředí firem nebo úřadů)," je uvedeno ve zprávě Nejvyššího státního zastupitelství... Známý je tak případ Libora Michálka, který upozornil na možnou korupci na Fondu životního prostředí, či Jakuba Klouzala, který upozorňoval na machinace při veřejných zakázkách na ministerstvu zahraničí.

Článek "Nejvyšší žalobce: Odhalených případů korupce je málo"

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=783535

K tomu připomínám svůj dva dny starý rozbor "Zemanova "dočasná" vláda může vydržet":

http://radimvalencik.pise.cz/389-zemanova-docasna-vlada-muze-vydrzet.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře