Turecko: Která hra je dominantní?

20. červenec 2016 | 08.18 |

To, co se odehrává v Turecku, je velmi vhodným příkladem pro ilustrování kontextuálního charakteru her. Z hlediska teorie kontextuálního charakteru her lze říci, že:

1. Jednotlivé hry (ve smyslu teorie her) se vzájemně ovlivňují svým průběhem i důsledky, rozehrání jedněch her spouští další hry apod.

2. Je velmi obtížné najít dominantní hru, tj. tu, která ovládá a podřizuje si ostatní hry.

3. Omyl v dešifrování společenského dění může mít dvojí podobu:

- Buď nevidíme dominantní hru, která se hraje, a za dominantní hru považujeme jinou (v tom případě se můžeme stát pouhými figurkami v dominantní hře).

- Nebo vkládáme do reality svou představu o dominantní hře, která se ovšem v realitě nehraje (a v tom případě se také můžeme stát pouhými figurkami v dominantní hře).

Jaká hra je nyní dominantní v Turecku?

0pt;font-family:"Times New Roman",serif">Odpověď není tak jednoduchá. Myslím, že nás čeká ještě nějakou dobu odkrývání vrstvy po vrstvě toho, co se odehrálo, a přitom se budeme setkávat s dalšími hrami, které byly nepodařeným pučem odstartovány. Uvedu některé pohledy:

Uvedené problematice jsem se věnoval dvakrát, přitom ani jeden z komentářů nevystihoval podstatu dění, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/3636-turecko-stabilizacni-prokemalovsky-prevrat.html

http://radimvalencik.pise.cz/3647-likvidace-3000-soudcu-zavedeni-saria-eu-mlci.html

Toto může asi nejvíce překvapit:

"Turecko je pripravené s pomocou Ruska a Iránu opätovne nastoliť mier a stabilitu v danom regióne. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonáte, ktorý mal v pondelok so svojím iránskym mocenským náprotivkom Hasanom Rúháním, informovala dnes agentúra TASS"

Viz: http://www.hlavnespravy.sk/erdogan-turecko-je-pripravene-s-pomocou-ruska-a-iranu-nastolit-pokoj-v-regione/809856

Toto také o něčem svědčí:

"Turecké ministerstvo školství v reakci na páteční pokus o puč propustilo 15 200 zaměstnanců. Údajně měli vazby na klerika Fetullaha Gülena, který žije v exilu ve Spojených státech. Právě Gülena turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní ze zosnování pokusu o armádní převrat. O licenci přišlo také 21 tisíc učitelů ze soukromých škol."

Viz: http://www.hlavnespravy.sk/erdogan-turecko-je-pripravene-s-pomocou-ruska-a-iranu-nastolit-pokoj-v-regione/809856

Tato hra se patrně také hraje:

""Že může eventuálně dojít k převratu, se vědělo mezi stratégy už tak šest měsíců, a i když skončil puč neúspěchem a provedla ho jen část armády, rozhodně přijde další pokus," tvrdí kurdský doktor Yekta Uzunoglu, dlouhodobě žijící v Česku."

Viz: http://www.expres.cz/yekta-uzunoglu-puc-turecko-prevrat-db2-/zpravy.aspx?c=A160717_175217_dx-zpravy_bk

Ze všech komentářů, které jsem četl, se mně zdá tento nejpřesnější (uvažuje nejvíce aspektů a nejvíce prochází testem konfrontace s daty). Chce ho to ovšem přečíst a promyslet celý, zde dávám jen malou ukázku:

"Stoupenci teorie "puče pod falešnou vlajkou" poukazují na okamžitou Erdoganovu odplatu vůči politickým oponentům jako na údajný důkaz, že drama se změnou režimu započal proto, aby získal důvod provést více čistek a dokončit islamizaci ústavně sekulárního státu. Vlastně již bylo široce známo, že prezident má dlouhý seznam politických nepřátel, se kterými se postupně vypořádával jeden po druhém, a že Muslimským bratrstvem inspirovaná salafizace společnosti byla postupně umožněna díky mezinárodně uznávaným "demokratickým" prostředkům (jakkoliv mohly být defektní a zmanipulované). Erdogan nepotřeboval "puč pod falešnou vlajkou", aby pokračoval v této své roky trvající zdlouhavé agendě, ačkoliv to jeho plány jistě urychlilo... vypadá to jako dosti riskantní hra dokonce i pro Erdogana (který je známý svým bezohledným jednáním), ale když budeme na okamžik brát tuto teorii jako reálnou, je představitelné, že mohl být ohledně chystaných událostí informován ruskou rozvědkou. Moskva mohla poskytnout podrobnosti o tomto plánu, jako gesto pro vybudování důvěry coby předehry ke hru měnícímu rusko-tureckému sbližování, a také proto, že Rusko nechtělo, aby USA a jejich informační spojenci obviňovali je, kdyby se to nepovedlo. - Erdogan, vzteky bez sebe kvůli tomu, že USA se pokusily zorganizovat jeho ponižující pád v živém přenosu, mohl dokonce rozhodnout změnit kurz své země na postupnou eurasijskou reorientaci, ale potřeboval pro to veřejně ospravedlnitelný základ, tudíž umožnil americkému plánu proběhnout, aby ho mohl okamžitě poté zarazit a použít jako důvod pro změnu zahraniční politiky."

Viz: http://www.zvedavec.org/komentare_6964.htm

Shodou okolností už v neděli 24. července začíná 5. světový kongres Společnosti teorie her. Ironií osudu se ten minulý konal před čtyřmi roky v tehdy klidném, přívětivém a nádherném Istanbulu. Letošní se koná v Maastrichtu. Bude zde i několik nobelistů. Určitě se v kuloárech bude mluvit i o tom, co je teorie her schopna říci k současnému dramatickému vývoji v Turecku. Už se těším.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.11 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář