Kosička o volbách v SR: Debakl manipulátorů

27. březen 2016 | 08.32 |

Do seriálu o reformách zařadím v nejbližších dnech vynikající (ale opravdu vynikající) analýzu nedávných voleb na Slovensku, kterou zpracoval Tomáš Kosička z našeho týmu. Mnohé překvapí, že "všechno bylo (když ne úplně, tak) hodně jinak". Vzhledem k aktuálnosti ji mimo seriál uveřejňuji již nyní.

Je důležité z hlediska následujícího:

1. Ukazuje, jak se s námi současná moc a její slouhové snaží manipulovat.

2. Jak se jim to nedaří.

3. Postupně se snaží manipulátorům zmanipulovat už jen je samotné (slouhovstvím moci ztrácejí soudnost, zapouzdřují se, začínají žít mimo reálný svět i mimo svět normálních lidí).

4. Ze strany "zapouzdřenců" se objevují a budou objevovat stále více velmi nebezpečné pokusy najít cestu, jak se normálních lidí zbavit.

5. Zvlášť významné je pak to, že lidé si chápou migraci nikoli jako problém zásadní, ale jako "překrývací" (tj. problém, který je vyvolán k překrytí dysfunkcí současného systému).

Pokud používám pojem "současná moc", tak mám na mysli to, co jsem podrobně definoval v článku Podstata současné moci" napsaném při příležitosti výročí republiky loni v říjnu, viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Vzhledem k rozsahu Kosičkův článek zveřejňuji nadvakrát. Toto je první část

Slovenské volby 2016 – 1. část

Tomáš Kosička

Pátého března proběhly na Slovensku volby, které (jak už je to zvykem) šokovaly politické komentátory a opět usvědčily agentury pro výzkum veřejného mínění z naprosté neschopnosti.

Všichni byli zvědaví, jak se projeví téma migrační krize v zemi, která tuto sociální migraci téměř nepociťuje. Není překvapením, že většina českých komentátorů zdůvodňuje špatný výsledek Ficova Smeru akcentaci tohoto tématu. Ale je to opravdu tak?

Pro připomenutí jak to vlastně dopadlo

Strana Smer opravdu neobhájila své minulé pozice (poslední výsledek byl opravdu unikátní a jejich opakování téměř nemožné) a získala výrazně méně, než ji přisuzovaly předvolební průzkumy. Přesto zůstala výrazně nejsilnějším politickým subjektem, což jejímu předsedovi umožnilo sestavit novou vládu. Ze stran, které se do parlamentu dostaly, není ani jedna proimigrační a principiálně proevropská. Možná paradoxně se jako nejvíce proevropský jeví aktuálně premiér Fico. Při pohledu na další úspěšné se dá říci, že pokud něco Smeru ublížilo, pak to byla spíše jemnější protiimigranská vyjádření (a pochopitelně také stav ve zdravotnictví a věčné téma korupce).

Ovšem daleko důležitější než samotné výsledky voleb jsou mediální výstupy, zkreslování reality a pochybné předvolební průzkumy.

Jak vypadaly předvolební průzkumy z tohoto roku, vidíte v následující tabulce

Na Slovensku je zákaz zveřejňovat průzkumy již 14 dnů před volbami, což dává agenturám možnost výmluvy na změny voličských preferencí na poslední chvíli. To je ovšem silně pochybná argumentace, když podle průzkumů různých agentur třeba strana Směr v průběhu měsíce (18.1 – 19.2) měla mít stabilně nad 35 %, aby o 14 dní později získala "jen" 28 %.  Jak už bývá obvyklé, strana, kterou podporují mainstreamová media, byla v průzkumech přeceňována téměř dvojnásobně. Sieť měla být druhou v pořadí s výsledkem výrazně přes 10 %, teď aby byla ráda, že je vůbec v parlamentu. Výsledek průzkum SDKÚ z 18.1 se ani nedá komentovat – skoro to vypadá, že tato (dříve vládní) strana dokázala za pouhé dva měsíce ztratit 95 % svých voličů. Na opačné straně je Kotlebova LS, kterou všechny agentury několikanásobně podcenily a která proti předpokládaným 2,6 % získala reálných 8 %.

(Dokončení zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář