UK ČT 24: Facka, nebo podaná ruka sluníčkářům?

14. leden 2016 | 11.26 |

Plním včerejší slib a vracím se k té části pořadu UK ČT 24 z 13.1.20015, která je věnována problematice uprchlíků a kterou považuji za mimořádně významnou pro ty "sluníčkáře", kteří mají ještě šanci uchovat se při rozumu, tj. zůstat normální. Naplňuje se totiž prognóza, kterou jsem dal ve svém novoročním desateru:

"pro rok 2016 ještě jedna prognóza: Sluníčkáři budou v defenzívě, většina z nich bude podléhat stálé většímu hlupství, poroste jejich agresivita, nesnášenlivost, servilita vůči globální moci, druhorepublikové kolaborantství, pokrytecké národní sebemrskačství a hulvátství. Část z nich si naopak začne uvědomovat podstatu hry, ale nebudou to mít lehké. Prozření se neodpouští. Zejména ne ze strany těch, kterým zobali z ruky. Tak jim držme palce, ať vystřízlivění přežijí bez úhony."

Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/3033-co-si-prat-do-noveho-roku-2016-moje-desatero.html

Doporučuji přečíst celé. Příslušný odstavec používám stále častěji, když upozorňuji na konkrétní příklady "sluníčkářského hlupství".

Právě od něho se pořad na ČT 24 lišil. Ukázal, že i Michal Žantovský a částečně i někteří další si začínají uvědomovat, o co jde.

Dané téma začíná v pořadu od cca 20 minuty zde:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/216411000370113/

Zvýrazňuji to nejdůležitější (krátím, ale nemanipuluji, ostatně – každému prospěje, když si to shlédne celé. Zejména těm, co se zuby nehty drží názorů a argumentace, která je už pasé. Nyní nejdůležitější názory, které zde zazněly s mým stručným komentářem či spíše s upozorněními na kontexty (modře):

Jan Bartošek (místopředseda KDU-ČSL):Evropa musí začít konat. Musí začít hájit vnější hranice, rozlišovat uprchlíky, Evropa musí procitnout a konat kroky ke své ochraně. Útoky na ženy jsou kriminální činy, pokud nezačneme aktivně jednat, budou sílit.

Hynek Kmoníček:Události v Kolíně změnily situaci, ale k tomu se dlouhodobě schylovalo. Již v době, kdy jsme byli názorovou menšinou, pokud jde o uprchlíky, jsme hledali cestu, jak se stát součástí většinového názoru. Proto jsme o problémech začali jednat i na úrovni jednotlivých spolkových zemí, zejména s Bavorskem, Saskem. Tato strategie se české vládě daří. Merkelové se mění spojenci a stanoviska spojenců, tím bude i ona nucena měnit názory.

K tomu: Mimořádně významné. Ukazuje, jak obrovské síly ovládají Merkelovou, ale i to, že narážejí na stále větší odpor. Zde doporučuji dva odkazy:

- První ukazuje, odkud pochází současná moc:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

- Druhý, staršího data, ukazuje, jak politika Merkelové rozkládá nejen EU, ale i Německo:

http://radimvalencik.pise.cz/2800-merkelova-rozvraci-nejen-unii-ale-i-bundes.html

Michal Žantovský:Problém ochrany vnějších hranic je klíčový problém, mělo se na něj myslet od počátku a mělo se konat. Optimismus kancléřky Merkelové ve stylu "to dáme", ten už dnes nesdílí ani většina Evropanů, ale ani většina Němců. Ovšem některá varování jsou přehnaná. Nutno mít odpovědnost za politický jazyk.

K tomu: Zejména zvýrazněné z úst Michala Žantovského je zcela zásadní.

Hynek Kmoníček:Na druhé straně některá varování, která byla zlehčována, se naplnila. Politický jazyk dokáže některé věci zamlžovat.

Michal Žantovský:Z těch uprchlíků je 58 % mužů a naprostá většina z nich mezi 20-25 léty. Jejich temperament se může projevovat velmi nepříjemnými způsoby.

Další pokračování od 39 minuty:

Ivan Binar (od 1983 žije v Bavorsku, spisovatel): Vůbec jsme neuvažovali o tom, že by na území EU, zejména na území Německa mohlo dojít k něčemu takovému jako v Kolíně. V Německu se situace nezměnila, stále je zde velká tolerance k cizincům, cizím rasám. Obavy jsou, ale vztah se nezměnil. O německou společnost nemám strach. Problém je natírání věcí na růžovo. Lhát by se nemělo. Je však politický trend neříkat pravdu. Hodina pravdy pak nastane a lidé si uvědomí, jaké je to ve skutečnosti. Lhát se nemá a ani se nemá zkreslovat skutečnost.

K tomu: Zvýrazněné ukazuje na obrovské nebezpečí nástupu policejního státu, který stojí na lži.

Karel Hvížďala (publicista):Strach pochází z toho, že migranti nejsou socializovatelní. Strach vnesly sociální sítě a jim podlehla i média. Události v Kolíně byly selháním policie v důsledku toho, že se policii dává málo peněz. Policie měla instrukce, příkaz, že nesmí říkat národnost lidí. Média musela čekat na výsledky analýz tajných služeb – a ty dlouhou dobu nic nevydávaly. To není v pořádku, otevírá se prostor pro spekulace a strach se zvyšuje.

Radko Kubíčko (komentátor):Politici se museli začít podřizovat strachu veřejnosti. Vyspělá společnost na to, co se stalo, začala reagovat nepřipraveně. Německá společnost své politiky stále podporuje, včetně Merkelové.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.29 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší