O strašné politické naivitě Pavla Šandy

13. prosinec 2015 | 16.47 |

Pavel Šanda se pokusil na svém blogu v článku nazvaném "O strašné politické naivitě některých sociálních demokratů" o poměrně racionální analýzu kolem dopadu problému uprchlíků na vnitropolitickou scénu. Přesto, že postupuje korektně (až na některé výjimky, ale ve srovnání s jinými články z dané pozice a k danému tématu to lze takto říci), přemýšlí, argumentuje atd. (jak to má být), přehlédl jeden zcela zásadní moment a vydal spíše svědectví o vlastní strašné politické naivitě. Nejdříve to nejdůležitější z jeho článku (tučně jsem zvýraznil to, co považuji za nejdůležitější):

"Když se podíváme na realitu uprchlické krize střízlivýma očima, vidíme, že do Česka uprchlíci, ani jiní imigranti z oblasti Středního východu nesměřují. Česko se dokonce dostalo do tak absurdní situace, že na společenskou poptávku "dělat něco s uprchlíky," jich byly řádově desítky pochytány a proti jejich vůli fakticky vězněni na českém území. Bez těchto policejních akcí by počet uprchlíků v Česku byl v řádu několika jednotlivců.

Přísliby ze strany těch, kdo vedou kampaň proti uprchlíkům, že k nám uprchlíci začnou přicházet, jakmile se Německo uprchlíky nasytí, se nenaplňují. Počet uprchlíků, kteří letos přišli do Německa, se odhaduje až na jeden milion. Přesto do Česka stále uprchlíci nepřicházejí...- Tyto skutečnosti ukazují na jediné. Politici a politické síly vezoucí se na protiuprchlické vlně soustavně lžou lidem do očí a podvádějí veřejnost. Ukazuje se, že téma uprchlíků je zástupné téma, je to nástroj, nikoliv reálný existující problém, kterému naše země a její obyvatelé čelí."

Viz:  http://pavelsanda.blog.idnes.cz/c/487616/o-strasne-politicke-naivite-nekterych-socialnich-demokratu.html

Zkušený politik Jan Kavan k tomu napsal: "Bohužel musím s většinou těchto argumentů souhlasit." Trochu mě tím překvapil, protože bych očekával, že upozorní na několik významných aspektů, které P. Šanda s naivitou jemu vlastní přehlédl. Konkrétně:

1. Ten, kdo situaci sleduje s použitím rozumu, ví, že ČR není cílem současných migračních vln. Tyto vlny zatím cíleně devastují hlavně Německo – jak ekonomicky, tak pokud jde o jeho politickou kulturu. A následky jsou již dnes otřesné, přestože proces vytváření organizovaných militantních buněk teprve začal. Pro ČR to, co se děje v Německu (i v některých dalších zemích EU) znamená mimořádně velká rizika. Možná si P. Šanda myslí, že zůstaneme nějakým ostrůvkem stability v destabilizované EU. Tento aspekt problému "uprchlíků" P. Šanda přehlédl, nebo se necítí být eurounijním občanem a sobecky ho zajímá jen aktuální situace v ČR?

2. Zkušený diplomat J. Kavan měl P. Šandu přinejmenším upzornit, že výraz "byly řádově desítky pochytány a proti jejich vůli fakticky vězněni na českém území" není adekvátní (ani věcně správný, ani korektní, ani diplomaticky vhodný). Uprchlíci, kteří porušili zákony, byli podle zákona zadrženi a ubytování (nikoli uvězněni), a to přesně v souladu s pravidly EU. Mj. i proto, aby jiné země EU byly před nekontrolovaným přílivem uprchlíků chráněny.

3. Velmi odvážné je toto tvrzení P. Šandy: "Bez těchto policejních akcí by počet uprchlíků v Česku byl v řádu několika jednotlivců." Je to hypotéza typu: Pokud přestaneme kontrolovat porušování zákona, přestanou lidé zákon porušovat.

Nechci diskusi na toto téma rozšiřovat o další aspekty. Chtěl bych jen upozonit na to, že stávající migrační vlny vykazují všechny znaky toho, že mají centralizované logistické zabezpečení a že jsou koordinované s mediálními aktivitamii vydíráním některých politiků. (Pokud jde o zmíněné mediální aktivity, z naivity jim vlastní se do nich zapojují i někteří normální lidé, viz např. právě P. Šanda.) Ale to by bylo opravdu na samostatnou diskusi vycházející z toho, co bylo oficiálně publikováno v Německu ze strany zpravodajských služeb.

Na závěr bych chtěl říci, že se považuji za levicového a že jsem členem ČSSD. To, že mám odlišný názor na nebezpečí uprchlíků než P. Šanda, je dáno mj. i tím, že jsem podobný problém předpokládal před více než 20 léty, jak se každý může přesvědčit zde (v úvodu knížky "Lidi, ještě máte rozum...", kterou jsem tehdy vydal):

http://radimvalencik.pise.cz/2273-zacala-valka-s-pouzitim-migracnich-zbrani.html

Uvednou prognózu jsem udělal na základě analýzy projevů V. Havla v Davosu a v Kalifornii. Ale to by též bylo na delší povídání. Tehdy startovala hra typu "Titanic", k čemuž byl V. Havel zneužit (viz odkaz a následující čtyři pokračování na mém blogu):

http://radimvalencik.pise.cz/2691-historicke-i-dobove-kontexty-hry-typu-titanic-i.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.17 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: O strašné politické naivitě Pavla Šandy kimla 13. 12. 2015 - 17:12