Merkelismus, terorismus, extrémismus - a co s tím?

16. listopad 2015 | 08.02 |

Vidět hlavní problém v současnosti v možnosti vzájemného povzbuzování se terorismu a extrémismu (jak to prezentuje např. Jirka Dolejš) a někteří další, považuji za hrubou chybu. Za snahu zabránit pochopení toho, o co jde. Neříkám, že snahu vědomou, a byl bych rád, kdyby to nebyla ani snaha jen "vycítěná", jejímž zadavatelem jsou ti, kteří chtějí za každou cenu zabránit pochopení toho, o co v současné době jde.

Je sice pravda, že teroristická akce v Paříži nahrála (též) protiislámskému radikalismu populistického typu (který má nejen u nás, ale zejména v některých jiných zemích EU i prvky extrémismu), ale to není jediný faktor, který je ve hře:

1. Především se ukazuje naprostá neudržitelnost a zhoubnost politiky Merkelové a spol. (pod tím "spol." mám na mysli zejména vedoucí politiky EU – Junckera, Tuska, Schulze), kterou jsem si v titulku dovolil označit jako "merkelismus". Politiky, které se za posledních několik let nepodařilo ani jeden problém řešit, ale spoustu jich vyhrotit do podoby krajního ohrožení. Politiky servilně asistující u všech "přehmatů" či přesněji páchání zla s nedozírnými důsledky v Jugoslávii, Iráku (kde působili předchůdci výše jmenovaných) a která vyzrála do současné krajně nebezpečné podoby v Libyi, Sýrii, na Ukrajině. Politiky, která překrývá jednu lumpárnu vyvoláním ještě větší lumpárny, zastírá jednu tragédii ještě větší tragédií, kamufluje jednu lež ještě větší a bezostyšnější lží (jak jsem napsal již víc než před rokem a jak to pokračuje dál.) Politiky nepoučitelné (viz nejnovější prohlášení výše uvedených politiků, ke kterým se ještě vrátím). Pokud terorismus může povzbudit extrémismus, tak "merkelismus" programově vyrábí jak terorismus, tak extrémismus a provokuje jejich vzájemné propojení.

Z tohoto hlediska vyznívá varování Jirky Dolejše nejen jako politický "přehmat", ale spíše jako ubohost.

2. Ve hře není ani tak vzájemně se povzbuzující terorismus a extrémismus, ale probouzení se či dozrávání pochopení toho, že je nutné začít problémy řešit. A to s použitím rozumu, kvalifikovaně. Bedlivě sleduji reakce na teroristickou akci v Paříži. Lze zaznamenat, a to je zcela pochopitelné, i snahu této události politicky využít či dokonce zneužít. Naprosto však převažuje snaha pochopit příčiny toho, co se dnes děje, a najít cestu ze slepé uličky současného historického excesu, do kterého jsme spadli. To je reakce přirozené, vítaná, přicházející v době narůstajícího ohrožení. Od Jirky Dolejše bych čekal, že půjde spíše na čele kvalifikovaného pochopení doby. Potřebujeme pozitivní vizi i odpověď na otázku, co je příčinou současných problémů. Potřebujeme znát mechanismy současné moci, která se zvrhla do podoby zhoubného "merkelismu". Nakolik toto probouzející se pochopení toho, o co jde, bude dominantním hráčem ve hře (a ono dříve nebo později bude), natolik se zabrání dalším tragédiím a to tragédiím ještě mnohem horším.

K některým dílčím otázkám:

A/ Není přesné směšovat radikální a radikalizující se populismus v nejrůznějších podobách, často s proruskými prvky (u nás např. typu Okamury, ve Francii Le Penové apod.) s extrémismem. V dramatických dobách sice hrozí určité nebezpečí zvrhnutí se podobných hnutí až do podoby extrémismu, ale právě proto je nutné dělat maximum pro obhajobu kvalifikovaného řešení, které ovšem z povahy nemůže nebýt kritické k tomu, v co se zvrhla politika současné euroreprezentace.

B/ Překvapuje mě, jak před nebezpečím "hnědého extrémismu" u nás varují právě ti, co popírali toto nebezpečí na Ukrajině a dokonce lhali, že tam nic podobného není. Návazně dělali politiku ochrany a podpory skutečného genocidního nacionalismu, která ohrožuje celou Evropu. Není to přinejmenším podivné?

C/ Pokud jde o koncepci pozitivního řešení, přispěli jsme k ní v rámci možností našeho týmu, resp. z hlediska toho, k čemu jsme dospěli, již loni v podobě následující monografie, viz odkaz na plný text:

http://radimvalencik.pise.cz/2316-reformy-99-odkaz-na-monografii.html

Nemáme patent na rozum a uvítáme obdobné aktivity. Řešení současných problémů musí vycházet z komplexního pochopení doby i jejích problémů. Od doby napsání monografie jsme se posunuli dál, což lze sledovat např. v rámci diskusní skupiny "Reformy? – Reformy!" na Facebooku, viz:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/?fref=ts

Zde je každý den něco nového, někdy více, někdy méně zdařilého. Nyní připravujeme další odbornou monografii typu ročenky zaměřenou na komplexní řešení současných problémů. K tomu proběhne zanedlouho 18. ročník vědecké konference Lidský kapitál a investice do vzdělání (otevřený zájemcům), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2820-reformy-262-predkonferencni-diskuse-se-rozbehla.html

Uvítáme účast každého zájemce.

D/ Pozoruhodné jsou první reakce ze strany těch, kteří "merkelismus" reprezentují, příp. s ním spolupracují:

- Jako první jsem zaznamenal: "Útoky na Paříž nesmějí znamenat odklon od naší politiky humanity a vstřícnosti vůči těm, kteří islámským extremismem trpí nejvíce. To hlásají na Facebooku například europoslanec Jaromír Štětina nebo komentátor Tomáš Klvaňa. Právě o to prý islamistům útočícím v Paříži šlo." Viz např.:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jaromir-Stetina-Po-utocich-na-Pariz-verim-na-uprchlicke-kvoty-jeste-silneji-A-Tomas-Klvana-se-pridal-408250

- O něco později: "Evropská unie by podle šéfa Evropské komise neměla kvůli útokům v Paříži měnit svůj přístup k řešení migrační krize. Jean-Claude Juncker to řekl po schůzce zemí G20 v turecké Antalyi. Země osmadvacítky by podle něj neměly začít odmítat uprchlíky. Juncker upozornil, že pachatele útoků v Paříži nejde srovnávat s běženci."

To bylo moc i na našeho opatrného Sobotku: ""Chtěl bych vyzvat ty, kteří by chtěli něco měnit na strategii řešení migrace, kterou jsme přijali, aby k tomu přistupovali se vší vážností a nepodléhali zjednodušeným reakcím." Českého premiéra a předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku Junckerova slova zklamala.  "Já si myslím, že je co měnit. Zejména pokud jde o tlak na to, aby fungovaly vnější hranice Schengenu. Pokud jejich fungování neobnovíme, tak si jednotlivé členské země budou muset řešit bezpečnost samy," řekl premiér v České televizi."

Obojí viz např.:

http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropskaunie/_zprava/juncker-eu-nesmi-kvuli-utokum-v-parizi-odmitat-migranty-sobotka-nesouhlasi--1554544

K poslednímu (bodu C/) podrobněji. Skoro to vypadá, že se připravuje něco mnohem horšího, než byla teroristická akce v Paříži. Ta byla spíš jen taková "ejaculatio precox", nebo "rozvědka bojem". A ti, co zlo připravují, podcenili, že lidem hra dochází. Domnívají se, že jim projde všechno. Tak se dobře dívejme, jak se kdo vybarvuje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.63 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Merkelismus, terorismus, extrémismus - a co s tím? ondrey 16. 11. 2015 - 08:50