O jednom shromáždění k výročí republiky

28. říjen 2015 | 18.24 |

Jedno z povícero shromáždění k výročí vzniku republiky se dnes sešlo na náměstí Republiky v 14.00 hodin pod heslem Znovu za pravdu, demokracii a suverenitu. Pořádalo je několik sdružení: Ne základnám, Spojenectví práce a solidarity, Alternativa zdola, Levicové kluby žen, Strana nezávislého socialismu, Nezávislá média, České mírové hnutí, New World Order Opposition. Počítalo se s komorní účastí, ale příšlo téměř dvě stě účastníků a někteří z kolemjdoucích i delší dobu poslouchali intelektuálně dobře připravené příspěvky. Jejich společným jmenovatelem bylo co nejpřesněji vyjádřit, o co v současné době jde. Příznačné je, že prvním i posledním řečníkem byly ženy: doktorka filozofie Marie Neudorflová a spisovatelka Lenska Procházková.

Poklidné  shromáždnění naplnilo skutkovou podstatu§ 198a Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v odstavcích (1) Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, etnické skupině, rase, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta a (2) Stejně bude potrestán, kdo se spolčí nebo srotí k spáchání činu uvedeného v odstavci 1 až v samotném závěru, kdy zazněla píseň Voskovce, Wericha a Ježka Hej pane králi, viz:

https://www.youtube.com/watch?v=1GrjXWu_UXE

Jde o slova:

Myslete si, že jsem jen lůza, že se nás nemusíte bát.

Jednou však popadne vás hrůza, až pod okny vám budem řvát:

Hej křečkové a bařtipáni, je čas budeme účtovat....

Zazněly i další pobuřující písně, například Hašlerova Svoboda je Svoboda:

https://www.youtube.com/watch?v=3SOirVip1lU

Zde je pár foto z akce:

Foto 1: Právě hovoří paní doktorka Neudorflová:

Foto 2: Není nás mnoho, ale je nás dost:

Foto 3: Policejní koníčci, zpestření – ale k našemu zklamání, nebyli tu kvůli nám:


Měl jsem příspěvek připraven na závěr. Vycházel z toho, co jsem nedávno uveřejnil na svém blogu:

http://radimvalencik.pise.cz/2846-podstata-soucasne-moci-uvaha-k-vyroci-28-10.html

Ale kolega mně řekl, abych vystoupil bez papíru. Asi to bylo lepší. Tak aspoň úvod z toho, co jsem měl připraveno, co jsem nepřečetl a co není ani ve výše uvedeném článku:

Žijeme v době, která není normální, v době, která je určitým historickým excesem, v době, která vyvolává stále intenzivnější odpor stále většího počtu lidí. Pokud má být tento odpor účinný, je nutné splnit především tyto dvě podmínky:

- Od počátku vědět, že poté, co bude odpor alespoň částečně úspěšný, je nutné neprodleně zahájit realizaci programu nápravy. Ale aby byl odpor úspěšný, musíme se na programu nápravy alespoň předběžně shodnout již při koordinaci odporu. Musíme zkrátka vidět na několik tahů dopředu.

- Musíme rovněž velmi přesně vědět, vůči čemu odpor směřovat. Velmi přesně rozlišovat původ a mechanismy působení odcizené moci, která vede vývoj ve světě i nás do slepé uličky dramaticky narůstajících konfliktů a nevyhnutelných tragédií, od fiktivních cílů zasévaných různými konspiračními teoriemi a od boje proti těm, kteří jsou či mohou být našimi spojenci, byť i třeba jen při řešení dílčích problémů či v období zastavení největšího zla.

To klade mimořádné nároky na kvalifikovanost, na schopnost průběžně se učit z vyhodnocování zkušenosti i na schopnost vzájemně se vnímat a dorozumět se. V dnešním vystoupení se chci velmi stručně věnovat tématu původu současné moci.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář