Balkánská výprava 25: Zrod EU-ISIS

18. červenec 2015 | 15.45 |

Uveřejňuji obrázky s komentářem z velmi zajímavé cesty, na které jsem navštívil místa někdejších velkých střetů, bojů a tragédií, ale i překrásnou přírodu a historické památky. Bosnu a Hercegovinu ("obé" její části), Srbsko, Kosovo ("obě" části Kosova), Sandžak, kde se možná rodí evropský ISIS...

V tomto seriálu se věnuji především turistickému aspektu cesty (zážitkům, příběhům i využitelným zkušenostem). Pokud má někdo zájem o sociálně politický aspekt, mohu ho odkázat na dva články, kde jsem stručně shrnul některé poznatky:

Balkánská zkušenost a dnešní dění:

http://radimvalencik.pise.cz/2484-balkanska-zkusenost-a-dnesni-deni.html

Bez rehabilitace Srbska a Srbů to nepůjde

http://radimvalencik.pise.cz/2487-bez-rehabilitace-srbska-a-srbu-to-nepujde.html

Foto 1: Ještě jeden pohled na fascinující rozvod elektřiny v hlavním městě budoucího EU-ISIS, Novém Pazaru.

Foto 2: Islámskou univerzitní fakultu už zde mají.

Foto 3: Práce je v celé velké oblasti velmi málo. Toto je ještě z Kosova.

Foto 4: Památník obětem ustašovského řádění. V roce 1942 bylo vyvražděno několik tisíc Srbů, včetně dětí brutálně ubitých přímo ve škole.
 

K tomu mj. text od Františka, který vysvětluje, proč se to později neopakovalo:

K tvrdým bojům v okolí města docházelo především z muslimskými a chorvatským paravojenskými jednotkami. Arkanova paravojenská jednotka tyto skupiny eliminovala. Proto nedošlo k bombardování či odstřelování, jinak přímo v Banja Luce a okolí bylo několik mnoho tisíc srbských běženců z Chorvatska či jiných oblastí Bosny a Hercegoviny vyhnaných ze svých domovů v roce 1995 celkem bylo vyhnáno jenom z Chorvatska cca 230 000 především Srbů, ). Mimochodem např.k Mostaru z údolí Neretvy v okolí města byli Srbové odejíti a krvavé boje včetně zničení slavného mostu (Chorvaty) byli mezi Bosenci a Chorvaty. Konflikt v Sarajevu započal napadením srbské svatby a povražděním části zúčastněných mladými muslimskými radikály.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Balkánská výprava 25: Zrod EU-ISIS j. vaňková 19. 07. 2015 - 09:25