Balkánská zkušenost a dnešní dění

30. červen 2015 | 09.32 |

Včera, po návratu z dlouhé a nesmírně zajímavé cesty jsem napsal v reakci na diskusi k jedné ze zpráv o dramatickém děním kolem Řecka (viz http://www.novinky.cz/ekonomika/373612-kvuli-recku-prudce-padaji-evropske-burzy-euro-oslabuje.html) následující:

Rozpadá se systém, který umožňoval efektivní alokaci zdrojů. Ztráta tahu na efektivnost, převaha pozičního investování spojeného s rozkrádáním ve velkém a shora, to vše ve spojení s bohatnutím bohatých a chudnutí chudých neodvratně vede ke konfliktům. Ty budou nejdříve různě překrývány.

Mimo jiné i proto jsem se byl na vlastní oči podívat, jak to bylo a jak to je tam, kde to u nás (v evropském prostoru) vypuklo poprvé (v souvislosti s rozpadem Jugoslávie), viz:

http://radimvalencik.pise.cz/2483-po-mistech-konfliktu-vyhaslych-ci-doutnajicich.html

Postupně se bude obnažovat podstata toho, o co jde.

Jinými slovy - musíme se připravit na to, že se ve všech zemích EU, byť i diferencovaně, ale citelně a poměrně rychle začne zhoršovat ekonomická a sociální situace v důsledku dysfunkce institucionálního systému.

Řecko, Ukrajina, migrační válka (které je EU obětí a kterou se teď ti, co současnou situaci způsobili, pokusí přeměnit v občanskou migrační válku) a další lumpárny budou stále víc zatěžovat ekonomiku EU. A ti, co za to nesou zodpovědnost, se tuto skutečnost pokusí překrývat vyvoláváním animozit nejrůznějšího druhu. K tomu mají osvědčený nástroj - používání dvojího metru. Ve zjevné či skryté podobě.

Pozůstatky konfliktů a tragédií, které jsem viděl na hranicích Chorvatska s Republikou srbskou (neplést se Srbskem, viz - https://cs.wikipedia.org/wiki/Republika_srbsk%C3%A1), v Republice srbské, ve zbytku Bosny a Hercegoviny, v srbské a albánské části Kosova i v Srbsku ukazují na obrovské selhání eurounijní politiky již tehdy. Selhání, které má hlavní jmenovatel v systematickém a účelovém používání dvojího metru k rozněcování animozit, které mají kořeny v hluboké minulosti. Jedna strana cítí příležitost a má pocit, že si může vše dovolit. A také může. Druhé straně cítí stále větší a narůstající křivdu. Důsledky jsou pak strašné.

Smutné je, že i vrcholová politická reprezentace EU tehdy podlehla pokušení vyřizovat si historické účty. O to byly tragédie větší, o to hlubší jizvu zanechaly.

Musíme se naučit v zárodku rozpoznávat všechny snahy a použití dvojího metru. Například i to, že dvojí metr k posuzování míry naší "xenofobie" (jak se někdy sebebičujeme) a té, která je sem v rámci migrační války importována, je jedním z nástrojů, kterým se mění imigrační válka, které je EU vystavena, v občanskou imigrační válku. Cílem je též snaha překrýt to, do jaké prohnilosti systém dospěl.

Poznámka:

Od 2.7. začnu na svém blogu postupně uveřejňovat seriál o cestě po Balkánu - ten ovšem bude zaměřen na historické památky a přírodní krásy, které jsou zde nesmírné. Jen okrajově se dotknu i toho, co se zde před pár lety událo a jaké to má důsledky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.13 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář