Balkánská výprava 14: Klášter v Peje a průsmyk

15. červenec 2015 | 07.00 |

Uveřejňuji obrázky s komentářem z velmi zajímavé cesty, na které jsem navštívil místa někdejších velkých střetů, bojů a tragédií, ale i překrásnou přírodu a historické památky. Bosnu a Hercegovinu ("obé" její části), Srbsko, Kosovo ("obě" části Kosova), Sandžak, kde se možná rodí evropský ISIS...

V tomto seriálu se věnuji především turistickému aspektu cesty (zážitkům, příběhům i využitelným zkušenostem). Pokud má někdo zájem o sociálně politický aspekt, mohu ho odkázat na dva články, kde jsem stručně shrnul některé poznatky:

Balkánská zkušenost a dnešní dění:

http://radimvalencik.pise.cz/2484-balkanska-zkusenost-a-dnesni-deni.html

Bez rehabilitace Srbska a Srbů to nepůjde

http://radimvalencik.pise.cz/2487-bez-rehabilitace-srbska-a-srbu-to-nepujde.html

Foto 1: Kosovskoalbánské město Peje (Péč) na východě země. Hned za ním se zvedají nádherné hory připomínající Dolomity. Působí poklidně. Ženy chodí nezahalené, děti se radostně prohánějí na čtyřkolkách (je zde půjčovna).

Foto 2: Hlídaný vchod do pravoslavného ženského kláštera. Jednotky KFOR i kosovskoalbánský policista. Legitimuje nás, prohlíží. Velmi slušně a pak se s úsměvem ptá, jak bychom jeho výkon hodnotili. Samozřejmě na jedničku. Když je klid, tak je tu nádherně. Silnice kolem kláštera vede do vysokých hor a do Černé hory (kterou se projede jen krátce) a přejíždí se do Albánie. Jedno z mála propojení Kosova a Albánie.

Foto 3: Pohled na cestu do Albánie z kláštera.

Foto 4: Ženský klášter. Zůstaly tu už jen tři jeptišky. Ven nemohou. Trochu smutný osud. Turisté sem ale přijíždějí poměrně hojně. Z celého světa. Není divu. Historie zde na vás dýchá. A obrazy na stěnách kostela jsou přímo fantastické. Neodvážil jsem se je fotit (je to zakázáno). Moji kolegové něco pořídili a tak uvedu později.


 

 (Pokračování zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář