Balkánská výprava 13: Kosovo - co nás tady čeká?

14. červenec 2015 | 07.00 |

Uveřejňuji obrázky s komentářem z velmi zajímavé cesty, na které jsem navštívil místa někdejších velkých střetů, bojů a tragédií, ale i překrásnou přírodu a historické památky. Bosnu a Hercegovinu ("obé" její části), Srbsko, Kosovo ("obě" části Kosova), Sandžak, kde se možná rodí evropský ISIS...

V tomto seriálu se věnuji především turistickému aspektu cesty (zážitkům, příběhům i využitelným zkušenostem). Pokud má někdo zájem o sociálně politický aspekt, mohu ho odkázat na dva články, kde jsem stručně shrnul některé poznatky:

Balkánská zkušenost a dnešní dění:

http://radimvalencik.pise.cz/2484-balkanska-zkusenost-a-dnesni-deni.html

Bez rehabilitace Srbska a Srbů to nepůjde

http://radimvalencik.pise.cz/2487-bez-rehabilitace-srbska-a-srbu-to-nepujde.html

Foto 1: Tady jsme ještě v Srbsku. Za chvíli nás ale čeká nejnebezpečnější část cesty - vstoupíme do Kosova. 

Foto 2: A už jsme v Kosovu. Zatím v srbské části  Kosovské Mitrovice. Neslavně slavný most střetů kosovských Srbů a Albánců. Na srbské straně vytrhán asfalt, aby se nedalo přes most vjet autem do srbské části města. Most je hlídán z obou stran (na jedné je kosovská srbská policie, na druhé kosovská albánská policie, kromě toho jsou zde bezpečnostní síly KFOR).

Foto 3: Toto působí optimističtěji. Na protějším břehu dovádějí děti a hlavně - albánskokosovský i srbskokosovský policista se přátelský drží za ramena. Tito jsou prý skutečně kamarádi a nebojí se k tomu hlásit. Dokonce se s námi nechají fotografovat. Kdyby všichni chlapi světa...

Za 30 euro kupujeme na dva dny (ale platí 14 dní) zelenou kartu speciálně pro Kosovo. Normální platí pro celou Evropu, ale pro Kosovo ne. Prý kvůli krevní mstě, když někoho přejedete. Lze se vykoupit a pojištění platí i pro tento případ. Raději jsme však jezdili hodně opatrně. Kartě je nádherně vyvedená a naštěstí jsme ji nepotřebovali. Ještě ji mám schovanou.

Foto 4: V jihovýchodní a jižní části maličkého Kosova se zvedají krásné hory. Pole jsou poměrně dobře obdělávaná.


 

 (Pokračování zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář