Balkánská výprava 1: Z Chorvatska k Srbům v Bosně

2. červenec 2015 | 07.00 |

Uveřejňuji obrázky s komentářem z velmi zajímavé cesty, na které jsem navštívil místa někdejších velkých střetů, bojů a tragédií, ale i překrásnou přírodu a historické památky. Bosnu a Hercegovinu ("obé" její části), Srbsko, Kosovo ("obě" části Kosova), Sandžak, kde se možná rodí evropský ISIS...

V tomto seriálu se věnuji především turistickému aspektu cesty (zážitkům, příběhům i využitelným zkušenostem). Pokud má někdo zájem o sociálně politický aspekt, mohu ho odkázat na dva články, kde jsem stručně shrnul některé poznatky:

Balkánská zkušenost a dnešní dění:

http://radimvalencik.pise.cz/2484-balkanska-zkusenost-a-dnesni-deni.html

Bez rehabilitace Srbska a Srbů to nepůjde

http://radimvalencik.pise.cz/2487-bez-rehabilitace-srbska-a-srbu-to-nepujde.html

Foto 1: V Chorvatsku se právě slaví den nezávislosti, proto ta vlajka. V Nove Gradiške.

Foto 2: Zde probíhaly líté boje. Památku po nich lze najít skoro na každé zdi.

Foto 3: A to už je město Gradiška v Republice srbské, která je součástí Bosny. Řeka Sáva tvoří přirozenou hranici. Republika Srbsko je součástí Bosny dost formálně. Podobně formálně existuje i "jednotná" armáda či policie. V bosenské armádě, která je na území Republiky Srbsko, slouží výlučně občané z Republiky Srbsko.

Foto 4: První dojem z hlavního města Republiky srbské Banja Luky - zaujetí pro knihy. Knihy se zde prodávají všude. Nové i staré. Hlavně o historii a politickém dění. Banja Luka je nádherná. Více o ní zítra.

 (Pokračování zítra)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář