Řecko: Připravuje se vojenský puč?

24. červen 2015 | 17.53 |

Ve chvíli, kdy jsem dopsal a zveřejnil článek o potřebě odborného kompetentního přístupu k řešení problematiky řeckého dluhu s návrhem na uskutečnění pracovní schůzky zájemců ve středu 8.7., viz: http://radimvalencik.pise.cz/2480-8-7-se-sejdeme-k-otazce-reckeho-dluhu.html

se objevila tato - sice nečekaná, ale pro současnou dobu, kdy praská Velká řecká lež - příznačná zpráva (přináším její verzi z Novinky.cz, to nejdůležitější podtrhuji, pak stručný komentář):

"Atény jsou v šoku. Věřitelé odmítají návrh na zvýšení daní"

Sen o dohodě Řecka s věřiteli se opět rozplývá. Zatímco domácí poslanci kritizují přílišné ústupky, věřitelům se nelíbí navrhované zvýšení daní. To podle nich jen prohloubí řeckou recesi. Návrhy na řešení dluhové krize, které věřitelům předložila řecká vláda, podle analytiků vyplývají víc z ideologických pohledů vládnoucí levice než z ekonomických potřeb země.

Atény mají podle mezinárodních věřitelů místo zvyšování daní hlavně snížit státní výdaje, uvedl ve středu řecký tisk. Věřitelé obratem také přišli s novými protinávrhy, které mají neshody v jednáních překonat. Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase to vypadá, jako by věřitelé o dosažení dohody s Řeckem neměli zájem. Řecká média uvádějí, že Atény jsou z odmítnutí v šoku.

Řekové tento týden navrhli, že zvýší daň z přidané hodnoty, firemní daně a sociální příspěvky, aby dosáhli dohody s věřitelskou trojicí - Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) - a otevřeli si tak cestu k uvolnění zbývajících peněz z mezinárodního úvěrového programu.

"Tento zvláštní postoj může znamenat jen jednu ze dvou věcí: buď dohodu nechtějí, nebo slouží specifickým zájmům v Řecku," uvedl k odmítnutí některých návrhů na Twitteru premiér Alexis Tsipras, kterého v Bruselu ve středu čekají další schůzky s věřiteli. Podotkl rovněž, že během dřívějších jednání o mezinárodní pomoci Irsku nebo Portugalsku nikdy nenastalo, že by některé instituce opakovaně odmítaly "ekvivalentní opatření".

Podle řeckého deníku Ta Nea je například MMF nespokojen s plánem "nadměrného zdanění podniků, které zhorší recesi hospodářství a povede ke zvýšení nezaměstnanosti".

Také eurokomisař pro ekonomiku Pierre Moscovici upozornil, že navrhovaná opatření řecké vlády směřují k dalšímu propadu ekonomiky.

Podle analytiků, které oslovila agentura AFP, Atény daly přednost zvýšení daní, místo aby se snažily snížit státní výdaje.

Podle analytika společnosti UniCredit Ericka Nielsena předložené návrhy přinášejí příliš velkou zátěž na daních a poplatcích, z nichž ty špatné jsou namířené zejména proti firmám. "Není tu dost skutečných reforem," dodal.

Podle Jacoba Funka Kirkegaarda z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku plných 93 procent opatření v hodnotě 7,3 miliardy eur navrhovaných Řeckem pochází ze zvýšení daní a příspěvků do systému sociálního zabezpečení.

Jen sedm procent se týká ročních úspor, z nichž 360 miliónů eur má jít z omezení předčasných odchodů do důchodu a 200 miliónů ze snížení výdajů na obranu.

Návrhy Řecka jsou "blíže ideologickým imperativům" premiéra Alexise Tsiprase, než hospodářským potřebám Řecka, upozornil Kirkegaard. Zároveň vyjádřil hluboké pochybnosti, že by s něčím takovým věřitelé někdy mohli souhlasit, navíc u země, která je "notoricky známá potížemi s vybíráním daní".

Hlavní ekonom řecké banky Eurobank Platon Monokrusos řekl, že jde o daňový gejzír, který má vysát z kapes poplatníků po více než dvou miliardách eur na dani z přidané hodnoty a sociálních poplatcích. A kolem 2,5 miliardy eur mají přinést firmy.

Podle deníku Kathimerini věřitelé žádají například větší úspory ve zbrojení (400 miliónů eur místo 200 miliónů). Zároveň naléhají na Atény, aby plně uplatnily nový důchodový zákon z roku 2010, který poněkud vyrovnává rozdíly ve výši penzí: snižuje nejvyšší důchody, ale naopak zvyšuje ty nejnižší.

Penzisté mají ovšem platit vyšší zdravotní pojištění, místo čtyř procent to má být šest procent. Předčasné důchody mají být zcela zrušeny. V Aténách přitom v úterý proti škrtům demonstrovali právě důchodci.

Jednání Atén s věřiteli navzdory zprávám o rozporech pokračují. Nové protinávrhy, které mají rozpory v názorech na požadované reformy v Řecku překonat, ale podle řeckých médií Atény rezolutně odmítly.

Řecko bez dalších peněz od mezinárodních věřitelů nebude schopné uhradit do úterý dlužnou.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/373285-ateny-jsou-v-soku-veritele-odmitaji-navrh-na-zvyseni-dani.html

K tomu: Krátce - slepá ulička. Do zvýšení DPH byla řecká vláda doslova dotlačena. A když k tomuto zoufalému a zničujícími kroku nakonec sáhla, byl odmítnut. Alibismus ze strany EU. Alternativa - škrty ve výdajích jsou nereálné a hlavně, budou mít za následek multiplikovaný pokles růstu (a již se týká armády nebo důchodců). Tlak na snížení výdajů na armádu je pak již zjevnou snahou vyprovokovat vojenský puč, ke kterému však v Řecku zatím ještě není dostatečně příznivá atmosféra. Nejbližší účinek - další oslabení řecké ekonomiky negativním působením na turistickou sezónu v době jejího největšího rozmachu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář