Dva odlišné pohledy na Ukrajinskou krizi 2

1. březen 2015 | 07.50 |

Do včerejšího článku o ukrajinské krizi se mně nevešlo shrnutí (z důvodu kapacity mého blogu). Proto jej zveřejňuji dnes.

Zde je odkaz na včerejší článek:

http://radimvalencik.pise.cz/2101-dva-odlisne-pohledy-na-ukrajinskou-krizi-1.html

Tde je shrnutí:

Myslím, že právě porovnání obou článků umožňuje udělat si dostatečnou představu o tom, jak to je. Důležitější je – odpovědět na otázku, co dělat. K tomu ještě jednou připomenu nejdůležitějším myšlenky, které jsem vložil do svých komentářů:

- Když civilizace stojí před nutností uskutečnit zásadní proměny, zlomit setrvačné trendy, projeví se to zprvu tím, že vyvstane nečekaně a nově řada problémů, se kterými si nikdo po určitou dobu neví rady. A tak velcí a silní místo hledání řešení přenášejí své problémy na ty menší a slabší. O to více se pak problémy vyhrotí. Nakonec je nutné najít klíč k řešení prapůvodu toho, kde problémy vznikly. A to může někdy vzejít právě od těch menších, kteří problémy na své kůži pociťují v důsledku výše řečeného více a intenzívněji.

- Otázkou je, zda to, co se odehrává, pochopí aspoň část současné euroreprezentace, nebo zda země současné EU projdou různými otřesy a to, o co jde, si uvědomí až ty politické reprezentace, které z turbulencí vzejdou. (Pokud toho budou schopny.) Dnes (mám tím na mysli období několika málo, spíše jen dvou let) se rozhoduje o tom, jak to bude, především u nás – v zemích EU.

- Naléhavě je nutná podložená a realistická pozitivní vize vycházející z pochopení vývojových tendencí. Budoucnost (pokud se k ní propracujeme, protrpíme, nechci říci - probojujeme) je ve zlomu setrvačných trendů a přechodu ke zcela jinému typu ekonomickému růstu. Růstu založenému na roli produktivních služeb bezprostředně působících na nabývání, uchování a uplatnění lidských schopností.

Velmi intenzivním krizovým jevům v ekonomické, sociální, politické (zatím ještě můžeme doufat, že u nás ne i vojenské) oblasti se nevyhneme.

Proto je třeba nepropást příležitost, kterou poskytnou startovní okna k prokomunikování, přípravě a po té realizaci reforem, která se budou po určitou dobu a poměrně často objevovat. Jako je např. to, které se otevřelo v souvislosti s volebním vítězstvím Syrizy (kdy se současně ukazuje, jak obtížné to bude).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře