Stojím si za tím, co říkám: Video v Literárkách

14. únor 2015 | 19.18 |

Tak už je rozhovor o ČSSD před sjezdem v globálním kontextu v Literárních novinách, kde také účinkuji, v písemné a hlavně i videopodobě na internetu ke stažení. Většinou, když se vidím při podobných příležitostech, tak si říkám, že jsem mohl vystupovat lépe. Tentokrát – snad to bylo i tím příjemným prostředím v redakci – jsem se divil, že jsem to byl schopen říci tak přesně, jak jsem chtěl. Schválně jsem mluvil poměrně stručně (ze 40 jen 7 minut).

Odkaz (ikonka k rozkliknutí) na video je vpravo uprostřed:

http://www.literarky.cz/aktualni-cislo

Nejdříve (od 5:30 do 7:30 minuty) jsem definoval současnou ČSSD a upozornil na obrovský tlak, kterému je v naší zemi (nejen ona) globálními silami vystavena a co to s ní dělá.

Potom (od 14:30 do 16:40 minuty) jsem poukázal na to, že se vůbec nehledá odpověď na otázku, co se to v současné době děje, čím je naše doba specifická. Programy sociálních demokracií si nechtějí připustit, že procházíme historickým excesem. Dokud se nebudou sociálně demokratické strany – a nejen ony – emancipovat vůči globálnímu tlaku, který vede vývoj do slepé uličky rostoucích konfrontací a sebezničení, budou jejich místo zaujímat politické síly typu SYRIZA.

Pak jsem reagoval na kritiku SYRIZA (20:10 do 21:50) a ukázal, komu sloužilo přijetí Řecka do eurozóny a kdo na základě toho vysával ze zemí EU stamiliardy euro.

No a pak (od 29:30 do 32:00) jsem řekl to nejdůležitější. To, že po ČSSD nikdo nechce, aby byla protisystémovou silou. Ale měla by aspoň systém chránit. A ne se podílet na jeho tunelování a rozkrádání – v Praze, v Brně, ale i na eurounijní úrovni. Selhává i akademická sféra, která nedokáže říci: Tak už dost!

Zajímavý i apel M. Kroha (přibližně 35:00-36:00) na kvalifikované hledání řešení současných problémů.

Pokud se na video podíváte, budu rád. Pokud ten, komu se to bude líbit, na to upozorní někoho jiného, bude ještě raději. A ten, kdo z toho sestříhá to nejdůležitější a dá to na Youtube (já to neumím), tomu bude velmi vděčný.

Podle mě je teď nejdůležitější dát realizovatelný program obsahující reflexi doby, odpověď na otázku, proč se děje to, co se děje, koncept reforem řešící současné problémy, způsob, jak překonat bariéry realizace reforem. Je nejvyšší čas (doufám, že ještě není pozdě). Tady je to, co spolu s kolegy v našem týmu dokážeme (doufám, že na hledání řešení nepracujeme sami):

http://radimvalencik.pise.cz/2021-jake-reformy-a-proc-360-monografie-souhrnne.html

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Stojím si za tím, co říkám: Video v Literárkách nezobrazujese 14. 02. 2015 - 19:22