Včerejší 10% účast? – Voliči na to neměli žaludek

24. květen 2014 | 08.11 |

Hned ráno se mě ptal jeden z kandidátů na europoslance (kterému fandím), proč přišlo tak málo lidí k eurovolbám. Bude se to komentovat různě. Ale hlavní důvod jsem na FB uvedl již včera:

Proč nikdo nechodí? Napsal jsem to včera: "Ukrajinský debakl, tj. důsledek servilní europolitiky vládních i opozičních stran vůči nešťastné Ukrajině."

K tomu dodám: Servilní z hlediska euroreprezentace vůči politice USA (resp. těm silám, které institucionální systém USA ovládly), a servilní z hlediska "naší" reprezentace vůči euroreprezentaci.

Soudný volič neměl žaludek volit ty, co mají na rukou krev. Tam se bohužel zařadila "mlčením jehňátek" (těch, kteří měli nad masakry v Oděse, Mariupolu a teď až na dalších místech vyjádřit lítost a vyzvat k nepoužívání násilí proti civilnímu obyvatelstvu, k důslednému vyšetření masakrů pod mezinárodní kontrolou apod.). "Vyměkl" i Keller, který začal mlžit a ztratil reputaci odvážného levicového intelektuála (jeho vystupování ve volebních debatách učinilo ČSSD nevolitelnou). John se sice snažil uvolněný prostor (nevýrazná byla i KSČM) využít, ale měl minimální možnost veřejnosti něco sdělit, měl velmi malý prostor pro působení na veřejnost.

A tak "naše pravice" (zejména TOP) získá víc, než odpovídá její skutečné pozici. Nepříznivě to ovlivní další eurovývoj. Ten se ovšem dostává na okraj světového dění, protože jsou odstartovány zcela jiné procesy. Mnohem významnější:

http://radimvalencik.pise.cz/1336-ukrajina-odstartovala-zasadni-globalni-promeny.html

Jeden z kolegů mně k těmto tezím napsal, že bych měl doporučit nějakou strategii pro EU a Evropu. Přemýšlím o tom a mám s tím problém. Současná eurounijní reprezentace dostala EU a Evropu do tak složité situace, že se rozumná a pozitivní strategie hledá velmi obtížně. Pokusím se ji během několika nejbližších dnů přece jen nějak zformulovat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší