Mlčení a mlžení podporuje nástup fašismu

4. květen 2014 | 09.08 |

Vláda (i prezident) mlčí k oděské tragédii i tragédiím v dalších východoukrajinských městech. Přitom tentokrát neexistuje žádná nejednoznačnost výkladu toho, co se stalo. Dobíjení lidí utíkajících z hořícího domu rozvášněným davem, šovinistická hesla (pokud se obsah výroků dá takto vůbec nazvat), oslavné komentáře v kyjevské televizi nenabízejí prostor pro relativizaci toho, co se stalo. K tomu viz tento materiál (pokud by měl někdo jakékoli pochybnosti):

http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/17401-zapad-k-masakru-v-odse-mli-

A přesto média, včetně takzvaně veřejných (ve skutečnosti jsou to media, prostřednictvím jsou nám průběžně kradené naše peníze přeměňovány ve lži) mlží. Bedlivě cenzurují zprávy, z nichž by si divák mohl udělat obrázek, co se vlastně stalo.

Vrcholem cynismu a pokrytectví byl výrok euministryně zahraničí Ashtonové, která několik hodiny před zapálením budovy, ve které uhořely čtyři desítky lidí (a ve které nebyly žádné zbraně, žádní teroristé či radikálové, která nebyla obsazena násilím), požadovala vyklizení budov. A když se stalo to, co stalo, neřekla ani slovo. Tím se k aktu přihlásila. A brutální fašismus (což není přesné slovo, protože takových násilností se italští fašisté nedopouštěli), přesněji vzkříšený ukrajinský nacionalismus ze 2. světové války to nemůže chápat jinak než jako podporu. Jako výzvu těch, co mlčí (politické reprezentace EU, ale už nejen Zaorálka, ale také Sobotky a Zemana): Jen tak dál! Jen pokračujte a vyprovokujte Rusko k zásahu! Snad se něčím podaří překrýt naše selhání, naše podlézání těm, co to všechno spustili, naše selhání nejen v odhadu situace (které lze odpustit), ale naše morální selhání, kdy jsme si ze zbabělosti nepřiznali první chyby a lži, následně se začali dopouštět větších a větších...

"Naše" politická reprezentace si vůbec neuvědomuje, že tím: Podporuje nástup fašizmu (přesněji toho, co známe na Ukrajině a v Německu z dob 2. světové války) nejen na Ukrajině, ale také v Německu a celé EU. Podporuje velkou hru, která počítá se zneužitím tupého prosazování geopolitických zájmů určitých skupin v USA, k nástupu fašismu i v zemích EU. Dostává tím EU na samotnou hranici rozpadu.

V této situaci má obrovskou hodnotu každý, kdo se nesnaží strčit hlavu do písku v obavě před tím, co nás čeká. Kdo je schopen:

- střízlivě, bez vášní vyhodnocovat situaci,

- s využitím výměny názoru s dalšími hledat odpověď na otázku, co se vlastně stalo, co se odehrává a co s tím dělat.

K tomu viz (mj. k lepšímu porozumění toho, co se děje, je vhodné si připomenout nedávné dění):

Už 1.3. bylo zřejmé, o co jde:

http://radimvalencik.pise.cz/1107-pokus-o-hnedy-puc-na-ukrajine-ne-v-eu.html

Rekapitulace předcházejícího vývoje uveřejněná 26.3.:

http://radimvalencik.pise.cz/1215-ukrajina-eu-se-nepoucila-bude-nas-to-hodne-stat.html

Návazně ze 7.4:

http://radimvalencik.pise.cz/1215-ukrajina-eu-se-nepoucila-bude-nas-to-hodne-stat.html

Ze 14.4:

http://radimvalencik.pise.cz/1225-ukr-slepa-ulicka-politiky-stupnovani-konfrontace.html

Takto se vybarvila ČT už 20.4.:

http://radimvalencik.pise.cz/1218-ct-strani-brutalnim-fasistum.html

Z 1.5. a důležité pro pochopení toho, o co jde:

http://radimvalencik.pise.cz/1274-proc-dochazi-k-eskalaci-konfliktu-a-animozit.html

Osobní poznámka:

Prožil jsem v Oděse nádherných pět let (studium matematiky na univerzitě 1972-1977). Krásné a svobodné město. Nikdy později jsem se tak svobodně už necítil. Nádherná přátelství (velké lásky). O to víc jsem zděšen a zdrcen tím, co se zde děje.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.25 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře