Ukrajina: EU se nepoučila, bude nás to hodně stát

7. duben 2014 | 14.45 |

Reakce EU na nejnovější dění na Východní Ukrajině ukazuje, že se tento "pupek světa" zase nepoučil. A bude nás to hodně stát. Nás – obyčejné občany. Reprezentace EU – H. Rompuy, J. Barroso, C. Ashtonová či náš L. Zaorálek – to ovšem na rozdíl od normálních občanů na své kůži nepocítí.

Předně – EU nehraje svoji, ale cizí hru. A stále si to odmítá přiznat. Tancuje, jak se píská. Ale bude to nakonec ona, kdo to vše bude platit. Ona a nikdo jiný. (Je to hloupostí, nebo tím, že každý z reprezentantů EU byl dlouhodobě špiclován a pečlivě vybrán pro svou roli figurky? – patrně obojí.)

To, že na Východě Ukrajiny dojde k odmítnutí velmi velmi pochybené a velmi velmi pochybně vzniklé "vlády z Majdanu" bylo dávno zřejmé. To, že se situace takto vyhrotí, bylo také jasné už dávno. Připomenu např. své články již z ledna:

http://radimvalencik.pise.cz/1179-ukrajina-jak-to-zacalo-a-kam-to-doslo.html

Pro tuto situaci měla EU okamžitě vyzvat k nepoužití násilí na obou stranách, okamžitě (dokud to bylo reálné) vyslat do této oblasti pokud možno nezaujaté pozorovatele, okamžitě začít jednat s reprezentacemi obou stran (tj. i těch, kteří požadují větší samostatnost) o funkčním modelu federalizovaného státu. Státu, který by byl alespoň částečně schopen zajistit ekonomické transfery z Východní a Jižní Ukrajiny na Západní.

Místo toho EU udělala to nejhorší, co mohla. Začala se ukájet představou, že to vyřeší Rusko tím, že na Ukrajinu vtrhne. A pokud ne hned, tak že se k tomu nechá vyprovokovat masakry, které "lidskoprávní" EU na Východní Ukrajině velkoryse (coby podporu "vlády z Majdanu") připustí. Následně pak ze všeho zla obviní Rusko, které přece za to vše může. Využije (jako doposud) té role, jakou hrají západní média doposud a vyloží vše podle svého.

Člověk si klade otázku, odkud se taková dávka blbosti a zlého cynismu bere. Rusko se samozřejmě nenechá vyprovokovat. A to, co se bude dít na Východní Ukrajině, jen ukáže, kam by to na Krymu došlo, pokud by se včas nepřipojil k Rusku. A nebude to možné utajit před veřejností EU. To povede nejen k naprosté nedůvěře v prohnilou politickou reprezentaci EU (která neměla ani na to, aby hrála svou vlastní hru), ale přímo to ohrozí integritu této organizace.

Protože nás to bude hodně stát, tak aspoň jeden nepeněžní výnos, který z toho bude normální občan EU (ze kterékoli země) mít: Dobřě se dívejme kolem sebe, poslouchejme, kdo co říká, pamatujme si, kdo a proč selhal a kdo – třeba ne hned, ale přece jen – dokázal včas pochopit, o co jde, ale i kdo definitivně zblbl, není schopen posuzovat střízlivě, co se děje, a (jak by řekl klasik) "jeho mravy zhrubly" (což je neklamným symbolem duševního selhání).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.71 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ukrajina: EU se nepoučila, bude nás to hodně stát plíšek 07. 04. 2014 - 21:21