Dojde k "ukrajinizaci" Evropy?

27. leden 2014 | 09.10 |

Víkendové dění na Ukrajině ukázalo, že V. Janukovyč již patrně nemá moc pod kontrolou. Nemají ji však ani představitelé opozice typu V. Klička. A to nikoli z důvodu síly, kterou mají demonstranti, ale prostě proto, že bezpečnostní síly rozehrály svoji hru. V jejich roli se propojuje dvojí - jednak vysoká míra korupce, která vzlíná až do nejvyšších vrstev státního aparátu, a to i do nejvyšších vrstev těch složek, které by proti korupci měly bojovat, jednak globální špiclování, které umožňuje ovlivnit dosazování mocenských garnitur v jednotlivých zemích v souladu s geopolitickými zájmy. Přesněji zájmy lobby (struktur založených na vzájemném krytí poručování obecně přijatých zásad v lokálním i globálním měřítku), která geopolitickou hrou překrývají jak prosazování svých vlastních zájmů, tak i důsledky prosazování svých vlastních zájmů.

Zde již nejde o otázku, "kdo vyhraje?", ale "z jakých prostředků dojde k sanaci ekonomického propadu, který bude výsledkem narušení hospodářských vztahů, ještě více rozbujelé korupce a nestability?". Příslušné prostředky totiž nikdo nemá k dispozici. A tak do popředí vyvstává otázka: "Jaké síly současné dění tím budou vyvolány v život?"

Na to pak navazují další otázky:

- Kdo s těmito silami již nyní počítá?

- Jaký má scénář?

- Proč zvolil toto řešení?

V obecné rovině lze říci, že se jedná o průvodní jev situace, kdy selhává globální paradigma vyjednávání vlivu uplatňovaného prostřednictvím lokálně i globálně působících struktur založených na vzájemném krytí porušování obecně přijatých zásad.

Konkrétně pak nelze nevidět, že situace je hrocena v řadě regionů světa s nebývalou intenzitou: Egypt, Severní Korea, Sýrie a teď i velmi blízká Ukrajina. Co je tím předznamenáno, k čemu se schyluje?

Poznámka na závěr: Vývoj v nejbližších měsících a létech nemusí být ani u nás ani v okolních zemích příliš poklidný. Někdo možná řekne, že je již pozdě hledat kvalifikované řešení. Já si myslím (a jsem o tom přesvědčen), že je ještě trochu času, ale je čas nejvyšší k usilovnému hledání a "prokomunikování" cesty k lepší budoucnosti. Právě proto jsem zahájil činnost diskusní skupiny "Reformy? - Reformy!", viz:

https://www.facebook.com/groups/728107677207981/

a těší mě, že přibývá těch, co se diskusí účastní svými kvalifikovanými připomínkami i texty.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře