(71.239) Hra: Co přinesl 25.1.2014 – Superaf. 227

29. leden 2014 | 08.00 |

Sobota 25.1.2014 ukázala, žeV. Janukovyč již patrně nemá moc pod kontrolou. Nemají ji však ani představitelé opozice typu V. Klička. A to nikoli z důvodu síly, kterou mají demonstranti, ale prostě proto, že bezpečnostní síly rozehrály svoji hru. V jejich roli se propojuje dvojí - jednak vysoká míra korupce, která vzlíná až do nejvyšších vrstev státního aparátu, a to i do nejvyšších vrstev těch složek, které by proti korupci měly bojovat, jednak globální špiclování, které umožňuje ovlivnit dosazování mocenských garnitur v jednotlivých zemích v souladu s geopolitickými zájmy. Přesněji zájmy lobby (struktur založených na vzájemném krytí poručování obecně přijatých zásad v lokálním i globálním měřítku), která geopolitickou hrou překrývají jak prosazování svých vlastních zájmů, tak i důsledky prosazování svých vlastních zájmů.

Zde jedna ze zpráv dle Novinky.cz, která o tom vypovídá:

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nabídl opozici místo v obměněné vládě, a to hned post nejpřednější. V sobotu to s odkazem na prohlášení prezidentské kanceláře uvedly agentury AFP a AP. Opozice návrh podle agentury Unian odmítla. Jmenování opozičních předáků do vlády má podle Janukovyče uklidnit nepokoje v zemi.Prezident nejprve v pátek oznámil, že na úterním mimořádném zasedání parlamentu budou vyměněni někteří ministři. Opozice to však odmítla jako nedostatečné gesto a žádala demisi celé vlády. V sobotu se Janukovyč sešel s představiteli opozice znovu. Poté vydal prohlášení o nabídce premiérského křesla. Jednání za opoziční tábor vedou boxer Vitalij Kličko, který chce kandidovat v příštích prezidentských volbách, a Arsenij Jaceňuk. Podle Janukovyče by premiérem mohl být Jaceňuk a Kličko vicepremiérem. Prezidentovu nabídku ale na hlavním kyjevském náměstí Nezávislosti odmítl Kličko s tím, že opozice nadále žádá předčasné volby ještě letos. Jaceňuk k tomu řekl, že předáci protestního hnutí jsou připraveni převzít vedení země, ale nikoliv přijmout Janukovyčovu nabídku. Střety radikálních demonstrantů s policií ale pokračovaly i v sobotu, kdy také úřady potvrdily třetí oběť nepokojů. Podle opozice je však mrtvých až sedm. Nepokoje v zemi trvají od začátku prosince.

Viz: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/325617-janukovyc-nabidl-opozici-kreslo-sefa-vlady-ta-to-odmitla.html

Zde již nejde o otázku, "kdo vyhraje?", ale z "jakých prostředků dojde k sanaci ekonomického propadu, který bude výsledkem narušení hospodářských vztahů, ještě více rozbujelé korupce a nestability?". Příslušné prostředky totiž nikdo nemá k dispozici. A tak do popředí vyvstává otázka: "Jaké síly současné dění tím budou vyvolány v život?"

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře