(71.233) Hra: Co přinesl 19.1.2014 – Superaf. 221

23. leden 2014 | 08.00 |

Neděle 19.1.2014 přinesla zdánlivou maličkost. Maličkost, která ovšem může být velmi významná. V diskusním pořadu na televizi Prima Family uvedl B. Sobotka následující:

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) trpí syndromem nemoci a vyžaduje změnu fungování. V diskusním pořadu Partie vysílaného televizí Prima Family to uvedl nový ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle Sobotky se musí nový ministr dopravy co nejrychleji zorientovat se stavem v ŘSD. Řeč se točila i kolem nedávno odvolané ředitelky Úseku kontroly kvality staveb Miloslavy Pošvářové. "Asi někomu šlápla na kuří oko," nechal se slyšet Sobotka. Sobotka dále uvedl, že nová vláda prověří, jestli u některých personálních výměn provedených kabinetem Jiřího Rusnoka nepřevládal spíš klientelismus než odbornost. Nový premiér se bude zasazovat o to, aby se při Úřadu vlády ustanovil nový personální výbor. Jeho úkolem by bylo posuzovat nominace do jednotlivých státních podniků. To by znamenalo, že by o této věci nerozhodoval pouze ministr. Sobotka také potvrdil, že se rozhodně neplánuje privatizace státních firem. V televizním pořadu vyslovil mimo jiné i svá očekávání, co by se mělo dít v české politice v dalších týdnech.

Viz: http://www.novinky.cz/ekonomika/324968-sobotka-proverime-zda-v-kabinetu-rusnoka-nevladl-klientelismus.html

Proč je to, co Sobotka uvedl, tak důležité? Když vznikala Rusnokova vláda, sešli jsme se s partou zájemců v pizzerii Padova v neděli 28.července minulého roku. Povídali jsme si o tom, co by mohla a měla dělat Rusnokova vláda, pokud chce vývoj v naší zemi posunout o kousek dál a "neupadnout do starých chyb". Vyplynul z toho mj. následující závěr (cituji z toho, co jsem tehdy napsal na svém blogu):

Velmi významným přínosem Rusnokovy vlády by bylo důsledné zdokumentování situace na jednotlivých ministerstvech, audit a analýza personálního složení a mechanismů, které zde fungují. Úspěšně vládnout totiž v prvé řadě znamená obnovit funkčnost institucí vládnutí, která poměrně dost utrpěla. Tímto by Rusnokova vláda sehrála významnou roli v rámci svých kompetencí jako vlády přechodné, podstatně by pozitivním způsobem ovlivnila profilaci vlády, která nastoupí po ní. Zdokumentovat a analyzovat je důležité rovněž některé kroky předcházející vlády většího významu, zejména to, jak byl připraven zákon o tzv. církevních restitucích, zákony spojené s reformou penzijního systému, jak proběhl souhlas s prezidentskou amnestií, některá výběrová řízení apod. Požadavek zdokumentování, auditu, analýzy, vyhodnocení, ale také vhodné prezentace pro potřeby budoucí vlády mechanismů fungování státní moci na jednotlivých ministerstvech je pro důvěru Rusnokově vládě ze strany veřejnosti naprosto zásadní a ji samotnou chrání před tím, aby "neupadla do starých chyb".

Viz: http://radimvalencik.pise.cz/479-v-padove-o-rusnokove-vlade.html

Rusnokova vláda se tehdy k něčemu takovému neodhodlala. To byl první varovný signál, že možná nesplní očekávání. Nyní se k tomu, co jsme očekávali a požadovali od Rusnokovy vlády zavázal B. Sobotka. Uvidíme, jak bude důsledný.

(Pokračování)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: (71.233) Hra: Co přinesl 19.1.2014 – Superaf. 221 ondrey 23. 01. 2014 - 10:21